Wycieczki piesze i rowerowe z DSH

Dzielnicowy dyżur varsavianistyczny

W każdą niedzielę wakacji od 13 lipca do 14 września Dom Spotkań z Historią organizuje wycieczki piesze i rowerowe po Warszawie oraz jej satelitach. Wyprawy odbywają się w cyklu „Dzielnicowy dyżur varsavianistyczny”.

Organizatorzy pragną udowodnić, że każda dzielnica posiada swoją historię i tajemnice do odkrycia.

Harmonogram: Włochy (13.07), Siekierki (20.07), Stary Żoliborz (27.07), Ochota (03.08), Sielce (10.08), Saska Kępa (17.08), Rembertów (24.08), Otwock (31.08), Ursus (07.09), Ursynów ( 14.09).

13.07 WŁOCHY – pieszo
Start: 12.00, przed Pałacem Koelichenów (ul. Księdza Chrościckiego 2). Czas trwania: ok. 2 h. Przewodnik: Kacper Gontar.

Co poza nazwą łączy warszawskie Włochy z Italią dowiemy się podczas wycieczki po mieście-ogrodzie. Wśród atrakcji m.in. podróż dookoła świata, czyli zwiedzanie wieży Eiffla, krzywej wieży w Pizie oraz katedry Notre-Dame. Na trasie wycieczki nie zabraknie również egzotycznego Sfinksa. Jak zaprojektować miasto-ogród oraz kto i po co zakopał dzwony kościelne na włochowskim cmentarzu w czasie drugiej wojny światowej? Dlaczego przedwojenne kino „Ada” zostało po wojnie przechrzczone na „Olsztyn”? 

20.07 SIEKIERKI – pieszo
Start: 12.00, vis à vis sanktuarium przy ul. Gwintowej (w czasie deszczu można schować się pod wiaduktem Trasy Siekierkowskiej). Czas trwania: ok. 2 h. Przewodnik: Dominik Gadomski.

Siekierki – dzielnica, której aż do końca XX wieku udało się zachować wiejski charakter. Podczas spaceru ulicami Gościniec, Nadrzeczną, Siekierkowską, Kątną i Polską wyczarujemy były folwark i zajezdnię warszawskich dorożek. Poznamy historię dziewczyny, która miała objawienie maryjne oraz ludzi, którzy dzielili się jedną gazetą. Historię Siekierek przybliżą nam także mieszkańcy oraz fotografie z lat 30. Na zakończenie wycieczki zaśpiewamy wspólnie którąś z tradycyjnych, czerniakowskich piosenek. O kolejności zwiedzania poszczególnych miejsc zadecydują: widzimisię osoby prowadzącej i głos ludu. 

27.07 STARY ŻOLIBORZ – pieszo
Start: 12.00, Plac Wilsona, przed wejściem do Parku im. Żeromskiego. Czas trwania ok. 2,5 h. Przewodnik: Patrycja Jastrzębska.

Żoliborz nie jedno ma imię. Jest elitarny i egalitarny – oficerski, urzędniczy, dziennikarski oraz spółdzielczy. Jak to możliwe, że tak mały obszar mieści w sobie tyle architektonicznych stylów? Podczas wycieczki zobaczymy malownicze dworki, kuriozalne wille i perły architektury funkcjonalistycznej. Cofniemy się w czasie do II RP i czasów powojennych. Stary Żoliborz kryje w sobie mnóstwo ciekawych zakamarków, cichych uliczek (gdzie mieszka sporo sławnych osób) i pięknych placów. Stary Żoliborz to oczywiście „zielony Żoliborz”, znany z utworu Muńka Staszczyka. Być może, podczas spaceru, udzieli nam się nieco sielska atmosfera tej najmniejszej, ale też chyba najbardziej urokliwej dzielnicy Warszawy.

3.08 OCHOTA –  pieszo
Start: 12.00, róg al. Niepodległości i ul. Wawelskiej. Czas trwania: 2,5-3 h. Przewodnik: Michał Fijka.

Nazwa dzielnicy pochodzi od karczmy „Ochota”, która znajdowała się prawdopodobnie w miejscu dzisiejszego bloku przy ulicy Kaliskiej 1. Osią wycieczki będą kolonie Staszica i Lubeckiego oraz nigdy nie powstała dzielnica im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Ochota kryje w sobie wiele niezwykłych historii m.in. o elitarnych spółdzielcach, hitlerowskim oficerze, który pomagał żydowskiemu artyście, gorszycielce co ,,z przyjaźni” za mąż wyszła, prezydencie wybijającym szyby, miniaturkach Belwederu, najpilniej strzeżonym budynku na Ochocie, meczecie…

10.08 SIELCE - pieszo
Start: 12.00, róg ulicy Gagarina i Belwederskiej, przed budynkiem danej księgarni „Uniwersum”. Czas trwania: 3 h. Przewodnik: Michał Fijka.

Sielce znalazły się w granicach Warszawy w roku 1916. Wcześniej były popularnym miejscem podmiejskich wypraw warszawiaków. Pomimo licznych zmian urbanistycznych do dzisiaj przetrwało wiele z dawnej zabudowy. Osią wycieczki będzie historia folwarku sieleckiego, zabudowy willowej oraz budownictwa spółdzielczego i fabrycznego. Będzie też wątek filmowy: w 1949 przy ul. Chełmskiej 21 powstała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Będzie także ,,klymatycznie" – opowieści Stanisława Grzesiuka przeniosą nas w czasie do przedwojennej Warszawy.

17.08 SASKA KĘPA – pieszo
Start: 12.00, rondo Waszyngtona pod Pomnikiem Jerzego Waszyngtona. Czas trwania: 2 h. Przewodnik: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik.

Kiedyś wyspa na Wiśle, dziś prawdziwa oaza zieleni i życia towarzyskiego Warszawy. Chociaż administracyjnie należy do Pragi Południe jest bytem niezależnym i zupełnie nieprzystającym do tej podmiejsko - fabrycznej dzielnicy. Na Saskiej Kępie można odbyć lekcję architektury podziwiając dzieła najwybitniejszych awangardowych projektantów międzynarodowego funkcjonalizmu: Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy, małżonków Brukalskich, Lucjana Korngolda. Przyciągający klimat tej części miasta tworzą nie tylko wille z zielonymi ogrodami, egzotyczne ambasady i nazewnictwo ulic nawiązujące do nazw zagranicznych miast i państw, ale przede wszystkim jej mieszkańcy, którzy dziś sami nazywają siebie Saskersami. Saskersi tak bardzo kochają swoją dzielnicę, że twierdzą nawet iż tutaj znajduje się pępek Warszawy – spróbujemy go odnaleźć.

24.08 REMBERTÓW – pieszo
Start: 12.00, przy bramie Akademii Obrony Narodowej, ul. Chruściela róg Sztandarów. Czas trwania ok. 2,5 h. Przewodnik: Elżbieta Jabłońska.

Miasto garnizonowe związane z wojskiem od czasów carskich. Wycieczka pod hasłem „Rembertów – Kolebka Orła Białego”. Zwiedzanie zabytkowej część Akademii Obrony Narodowej, najwyższej rangą uczelni Wojska Polskiego, spadkobierczyni i kontynuatorki Szkoły Rycerskiej, której absolwentem był m.in. Tadeusz Kościuszko. Na trasie m.in. strzelnica tunelowa, kościół garnizonowy, Hotel  Oficerski, Willa „Olbrychtówka”, koszary  carskie, stajnie, kasyno, Komisja Doświadczalna. W trakcie spaceru odwiedzimy też Park Militarny, gdzie eksponowany jest zabytkowy sprzęt wojskowy, który stanowił wyposażenie piechoty i artylerii.

31.08 OTWOCK – rowerowo
Start: 12.00, stacja PKP Otwock. Czas trwania: ok. 2,5 h. Przewodnik: Kacper Gontar.

Otwock jest miejscem magicznym. Przed wojną nosił dumne miano uzdrowiska i letniska warszawiaków. To tu mieści się największy drewniany budynek w Europie, w którego ogrodzie rosły dawniej bananowce. To tu stoją do dziś dziesiątki „świdermajerów”, stanowiące prawdziwe perełki drewnianej architektury. Przed wojną mieściły się w nich sanatoria, pensjonaty, domy uzdrowiskowe etc. Podczas wycieczki zażyjemy „kąpieli powietrzno-słonecznych” oraz zobaczymy budynek przypominający kształtem butelkę likieru. Odszukamy w lesie ruiny Zakładu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów „Zofiówkę”, w którym w sierpniu 1942 roku Niemcy zamordowali 110 niepełnosprawnych umysłowo pacjentów.

7.09 URSUS – pieszo
Start: 12.00, ul. Bohaterów Warszawy 47 (narożna kamienica), tuż przy wyjściu ze stacji Warszawa Ursus. Czas trwania: ok. 2 h. Przewodnik: Kacper Gontar.

Nie samymi ciągnikami Ursus stoi. Przyłączony do Warszawy niedawno, bo w 1977 roku, w wielu miejscach zachował swój sielski charakter. Powstał w 1954 roku w wyniku połączenia wsi Czechowice, Skorosze, Szamoty, Gołąbki i Grabkowo. To z jednego z ursuskich gospodarstw jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku codziennie odjeżdżały do Związku Radzieckiego trzy tiry pełne kalafiorów. Na spacerze sprawdzimy, kto miał hodowlę rasowych krów i co z nimi robił. Poznamy historię „Niedźwiadka” i dowiemy się, jak dobrze ulokować posag córki.

14. 09 URSYNÓW rowerowo
Start: 12.00, skrzyżowanie al. KEN z ulicami Surowieckiego i Beli Bartoka. Czas trwania: 2–3 h. Przewodnik: Michał Fijka.

Ursynowskie zabytki? Obszar dzisiejszej dzielnicy Ursynów włączono do stolicy w 1951 roku. Pierwsze osiedla mieszkaniowe i bloki z wielkiej płyty powstały tu dopiero w drugiej połowie lat 70. Poza blokiem przy ulicy Grzegorzewskiej 3, w którym kręcono część zdjęć do kultowego serialu Alternatywy 4, „dzielnica-sypialnia” zdaje się nie kryć w sobie żadnych tajemnic, a jednak! Podczas wycieczki poznamy niezwykłe historie m.in. o przemianie „zboża w beton”, ursynowskim czakramie energetycznym, gaju i masonach, forcie i bunkrach, najdłużej budowanej ulicy Warszawy i „ursynowskiej rozkoszy”.

Na wszystkie spacery wstęp wolny. Brak zapisów.

Źródło: DSH