Politechnika upamiętniła 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W dniu 31 lipca 2017 r. przedstawiciele Uczelni uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających żołnierzy, nauczycieli akademickich i studentów broniących Politechniki w czasie Powstania Warszawskiego.

Przedstawiciele władz Politechniki Warszawskiej, w obecności kombatantów 3. Batalionu Pancernego AK „Golski”, w asyście pocztów sztandarowych Środowiska 3. Baonu Pancernego AK „Golski” i Korporacji Akademickiej Sarmatia, złożyli wieńce pod pomnikiem „Golskiego” na terenie Kampusu Głównego PW. Prof. Krzysztof Lewenstein, Prorektor ds. studiów PW, podkreślił znaczenie wydarzeń zapisanych na kartach uczelnianej historii dla kolejnych pokoleń pracowników i studentów Politechniki.

Wcześniej tego dnia, z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, miało miejsce spotkanie przy Pomniku zlokalizowanym przed Gmachem Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, który upamiętnia udział profesorów PW w pracach nad rozszyfrowaniem systemu radiowego sterowania niemieckimi pociskami rakietowymi V1 i V2 w czasie II wojny światowej. Na Pomniku została przyklejona tabliczka z kodem QR. Za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie każdy może zeskanować kod i pobrać opracowanie dotyczące powstańczych walk na terenie Politechniki Warszawskiej. Tabliczka z kodem QR została również przyklejona na Pomniku Batalionu „Golski”.

Następnie uroczystości przeniosły się na Wydział Architektury PW, gdzie w czasie Powstania mieścił się szpital. Zwieńczeniem była msza święta w Kościele Najświętszego Zbawiciela.

Powiązany materiał:
Tabliczki z kodami QR na obchodach 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

Zdjęcia: Biuletyn PW