Koncert „Dżentelmeni, Włościanie, Batiary i goście”

Muzyczne widowisko będące LXXXVIII częścią cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli zainaugurowało obchody 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca PW. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć m.in. klasyczne i regionalne tańce polskie prezentowane na tle skomponowanych na tę okazję melodii.

Scena koncertu, który odbył się 13 kwietnia 2016 r. tym razem została umieszczona w przestrzeni Dużej Auli Gmachu Głównego PW. Okazją do zorganizowania tak wyjątkowego wydarzenia obok jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca PW było 190-lecie Politechniki Warszawskiej oraz 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego. Z naszymi artystami wystąpił gościnnie Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego Warszawianka, a wśród gości zobaczyliśmy m.in. prof. Tadeusza Tomaszewskiego, Prorektora ds. Zasobów Ludzkich i Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Władze Politechniki Warszawskiej reprezentował prof. Władysław Wieczorek, Prorektor ds. Studenckich. W atmosferę wieczoru wprowadził prof. Andrzej Jakubiak.

Tancerze ZPiT Warszawianka/fot. Biuletyn PW

Koncert „Dżentelmeni, Włościanie, Batiary i goście” kostiumami oraz prezentowanymi obyczajami nawiązał zarówno do polskiej tradycji minionych wieków, jak i spuścizny kulturalnej poszczególnych regionów. Widowisko rozpoczęła premierowa suita „Bal u Rektora”, na którą złożyły się charakterystyczne dla danej epoki tańce m.in. polonez, mazur, walc. Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej przybliżył także świat lwowskich baciarów („U Kiżyka fest muzyka”), polskie pieśni ludowe („W moim ogródecku”, „U młynareczki”, „Przęśliczka”), tańce szamotulskie oraz tańce i przyśpiewki z Kujaw. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego Warszawianka w niezwykle energetycznym repertuarze pokazał „Śpiskie klepańce”, „Łowicką fantazję” oraz „Balladę cygańską”.

Fotogaleria koncertu „Dżentelmeni, Włościanie, Batiary i goście”

W przygotowaniu jubileuszowego koncertu udział wzięli m.in.: Janusz Chojecki, kierownik ZPiT PW; Jarosław Wojciechowski, kierownik artystyczny, choreograf ZPiT PW oraz reżyser koncertu; Jan Łosakiewicz, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Warszawianka; Maria Czupratowska-Semczuk, konsultacja artystyczna. Muzykę do „Balu u Rektora” skomponował Krzysztof Kozłowski.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach związanych z 65-leciem Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej dostępne są TUTAJ.

Batiar (baciar, baciarz) - potoczne i gwarowe określenie „człowieka ulicy” lwowskiej. Najsłynniejszymi batiarami byli Szczepcio i Tońko z radiowej audycji Wesoła Lwowska Fala, którzy rozpropagowali na całą Polskę postaci biedaków o gołębich sercach (źr. Wikipedia)