E-kartka 1939 w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej

W 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej Dom Spotkań z Historią, wspólnie z Fundacją „Warszawa1939.pl”, przygotował bezpłatną aplikację mobilną na smartfony e-kartka 1939.

Aplikacja e-kartka 1939 to fascynujący przewodnik po Warszawie i multimedialne kalendarium historyczne, które obejmuje 52 dni z życia stolicy pomiędzy 15 sierpnia 1939 roku – ostatnią polską defiladą wojskową, a 5 października 1939 roku – niemiecką defiladą zwycięstwa. W aplikacji wykorzystano teksty źródłowe pochodzące z pamiętników i prasy, archiwalne i współczesne mapy, unikatowe zdjęcia oraz materiały audio i wideo, które pozwalają zrekonstruować życie mieszkańców stolicy: przygotowania do wojny, heroiczną walkę cywilów o przetrwanie w oblężonym mieście, działania zbrojne, wkroczenie wojsk niemieckich i kapitulację Warszawy.

Jak żyło się warszawiakom w przededniu wojny i w oblężonym mieście, możemy dowiedzieć się śledząc ich losy dzień po dniu. Codziennie (do 5 października) subskrybenci otrzymają e-kartkę z kalendarza – krótką informację o tym, co i gdzie wydarzyło się w Warszawie 75 lat temu, ilustrowaną zdjęciem archiwalnym wraz lokalizacją zdarzenia na mapie z roku 1939 i współczesnej mapie google. Aplikacja posiada także funkcję nawigacji, dzięki której można dotrzeć do prezentowanych miejsc, zrobić zdjęcie i włączyć je do aplikacji, tworząc własną galerię fotograficzną. Korzystając z dodatkowych multimediów, otrzymujemy stały dostęp do materiałów audio i wideo. Aplikacja (przygotowana na systemy Android oraz iOS) jest do pobrania bezpłatnie ze sklepów Google Play i AppStore pod nazwą e-kartka 1939.

Przedsięwzięciu towarzyszy portal internetowy www.wrzesien1939.waw.pl, gdzie zamieszczono dodatkowe informacje, zdjęcia, filmy i nagrania m.in. relacje świadków i zdjęcia z Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA, niemieckie materiały propagandowe, fragmenty filmów fabularnych, oryginalne przemówienia radiowe, przedruki z gazet.

Źródło: DSH