Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej wyśpiewał Rubinową Lutnię

W 47. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat Chór Akademicki PW po raz trzeci z rzędu zdobył Rubinową Lutnię. Tym samym przeszła ona na własność naszych chórzystów. Stało się tak po raz pierwszy w dziejach tej nagrody.

Trofeum, Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej wywalczył podczas odbywającego się w Legnicy Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Rubinową Lutnię im. Jerzego Libana. Artyści występujący pod batutą Dariusza Zimnickiego zdobyli Grand Prix festiwalu oraz 10 000 zł. Ponadto mają zapewniony udział w kolejnej jego edycji w charakterze gościa specjalnego. Dyrygent Chóru podczas 48. odsłony Turnieju będzie członkiem konkursowego jury.

Dyrygent Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej Dariusz Zimnicki/fot. Biuletyn PW

Turniej Chórów został zainicjowany przez nieżyjącego już, legnickiego dyrygenta i animatora ruchu muzycznego, Henryka Karlińskiego. Główną nagrodę Turnieju stanowi Lutnia im. Jerzego Libana z Legnicy, która zdobyta trzykrotnie staje się własnością chóru. W latach 1967-1986 była to Brązowa Lutnia, otrzymał ją na własność Chór Politechniki Szczecińskiej prowadzony przez Jana Szyrockiego. W latach 1987-1997 chóry ubiegały się o Srebrną Lutnię, którą ostatecznie zdobył Chór "Collegium Musicum" z Olsztyna występujący pod dyrekcją Janusza Wilińskiego. W latach 1998 - 2009 walka toczyła się o Złotą Lutnię, którą zdobył ostatecznie Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej Pro Forma z Olsztyna prowadzony przez Marcina Wawruka (źr.: choral. art.pl)

Podobne materiały:

Rubinowa Lutnia dla Politechniki Warszawskiej
Wywiad z Dariuszem Zimnickim - Dyrygentem Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej
Jubileusz 15-lecia Chóru Akademickiego PW w Filharmonii Narodowej
Nasze Wybory z cyklu LXXXIX Wielka Muzyka w Małej Auli