Znamy zwycięzców konkursu „Dane po warszawsku”

Warszawski ninja, Kurtyny w górę oraz Bezpieczna Warszawa to nazwy projektów-laureatów, które 26 czerwca 2015 r. podczas gali finałowej zwyciężyły w konkursie „Dane po warszawsku”. Wydarzenie zorganizowano m.in. przy udziale Politechniki Warszawskiej.

Ponad 130 zgromadzonych w sali Kisielewskiego w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki usłyszało werdykt sędziów i poznało zdobywców dodatkowych nagród, przyznanych przez Prezydenta m.st. Warszawy i magazyn ITWiz. W dyskusji moderowanej przez Annę Sienicką, dyrektorkę Fundacji TechSoup, przedstawiciele organizacji partnerskich zaangażowanych w Dane po warszawsku, Kuba Wygnański, Prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA oraz Sebastian Grabowski, Dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Orange Labs (Orange Polska S.A.), podkreślali wagę otwartych danych dla aktywności społecznej obywateli i obywatelek oraz rozwoju przedsiębiorczości. W swoich wystąpieniach Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak i Sekretarz Marcin Wojdat mówili o wadze otwartości danych publicznych dla rozwoju nowoczesnego miasta. Elementem tego procesu w Warszawie będzie udostępnianie kolejnych zbiorów danych oraz dalsze działania popularyzujące ich wykorzystywanie, takie jak konkurs "Dane po warszawsku".

Zwycięzcy konkursu „Dane po warszawsku”/fot. Bartłomiej Sawka, Cinefoto, licencja CC BY

Nagrody dla zdobywców 1, 2 i 3 miejsca (5 tys. USD dla każdego z trzech zespołów oraz możliwość udziału w inkubacji) oraz nagrodę publiczności (4 tys. PLN oraz zaproszenie do udziału w inkubacji) wręczyły Anna Sienicka oraz Barbara Dyluś, Koordynatorka ds. Społeczności w Microsoft Polska. Nagrody ufundowali: Microsoft i TechSoup Global. Miejsca na podium zajęli twórcy:

  1. Warszawskiego ninjy, aplikacji dla osób korzystających z transportu zbiorowego, pozwalająca na udostępnianie innym użytkownikom informacji o awariach na trasie i opóźnieniach w kursowaniu pojazdów. Dzięki sile społeczności użytkowników, Warszawski ninja ma szansę stać się realnym wsparciem w podejmowaniu codziennych decyzji transportowych dla osób dojeżdżających np. do pracy.
  2. Kurtyny w górę. To rozwiązanie agregujące informacje o wydarzeniach kulturalnych w Warszawie. W aplikacji znajdziemy wydarzenia organizowane przez największe instytucje, jak i niezależnych twórców do których należą sami zdobywcy drugiej nagrody, pozwalając na dotarcie z informacją o niszowych wydarzniach do większej grupy odbiorców.
  3. Bezpiecznej Warszawy, aplikacji pozwalającej na informowanie bliskich i osób znajdujących się w pobliżu o sytuacji zagrożenia. Aplikacja może być wykorzystywana np. przez osoby chorujące na choroby przewlekłe, a także przez wszystkich, którzy czują się bezpieczniej wiedząc, że w każdej chwili mogą wezwać na pomoc bliskich i innych użytkowników aplikacji. Dzięki Bezpiecznej Warszawie dowiemy się też, jakie instytucje mogą być pomocne w określonych sytuacjach.

Nagrodę publiczności zdobyła Rolkowa Mapa Warszawy. Aplikacja podpowiada którędy bezpiecznie poruszać się po Warszawie na rolkach lub wrotkach. Proponowane trasy są podzielone ze względu na poziom trudności.

Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy powędrowała do GeoHermesa. Aplikacja to mobilny przewodnik turystyczny, który pozwoli poznać użytkownikom historyczno-kulturowe bogactwo Warszawy wraz z jej niezwykłymi i często nieznanymi twarzami. GeoHermes daje możliwość samodzielnego dodawania obiektów, otwierając drogę do budowania społeczności zainteresowanej historią lokalną.

Magazyn ITWiz nagrodził Otwartego Rodzica, aplikację dla osób opiekujących się małymi dziećmi, dzięki której mogą wymienić się doświadczeniami, poznać i spotkać w realnym świecie, budując tym samym sieć wzajemnego wsparcia.

Wszystkie nagrodzone aplikacje otrzymają zaproszenie do udziału w inkubacji, czyli kilkumiesięcznym cyklu doradczo-szkoleniowym.

Miasto Stołeczne Warszawa otwiera swoje dane publiczne przy wsparciu partnerstwa złożonego z Fundacji TechSoup, Pracowni Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia", Centrum Cyfrowego Fundacji Projekt: Polska, Politechniki Warszawskiej i Centrum Badawczo-Rozwojowego Orange Labs Orange Polska S.A. W ramach projektu zidentyfikowano najbardziej interesujące dane, powstała platforma do ich udostępniania, a w celu popularyzacji wykorzystania danych w działalności społecznej i komercyjnej zorgnizowano konkurs na aplikacje.

„Dane po warszawsku” to połączone ze sobą działania realizowane dzięki współfinansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Innowacje Społeczne, w ramach projektu „MUNDO – Miejskie Usługi na Danych Oparte”. Jednym z organizatorów konkursu była Politechnika Warszawska.

Zdjęcie: Bartłomiej Sawka, Cinefoto, licencja CC BY