Konkurs o Nagrodę Jamesa Dysona dla młodych inżynierów

Po raz pierwszy studenci i absolwenci kierunków inżynierskich na polskich uczelniach mogą wystartować w konkursie o Nagrodę Jamesa Dysona. Projekty wynalazków i nowatorskie konstrukcje, które rozwiązują praktyczne problemy z życia codziennego, można zgłaszać do 30 czerwca br.

Konkurs jest otwarty dla studentów wyższych uczelni w dziedzinach inżynierii, projektowania produktów i projektowania przemysłowego oraz dla osób, które w ciągu ostatnich 4 lat ukończyły studia na tych kierunkach. Zgłoszenia może dokonać także zespół.

Tegoroczna rywalizacja będzie przebiegać w trzech etapach: krajowym, eliminacyjnym oraz międzynarodowym.

W etapie krajowym niezależne jury wyłoni jeden projekt zwycięski, którego autor otrzyma 10 tys. zł, a dwa wyróżni. Wyniki zostaną ogłoszone 25 sierpnia br.

Podczas eliminacji inżynierowie Dysona zawężą grono 28 krajowych zwycięzców do 20 finalistów. Ocenią m.in. sam wynalazek, jego znaczenie czy rentowność handlową.

Zdobywcę nagrody głównej oraz wprowadzonej w 2020 r. dodatkowej nagrody w kategorii zrównoważony rozwój wybierze osobiście James Dyson. Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone 17 listopada br. Otrzymają oni po 152 tys. zł. Ponadto wyróżnione zostaną dwa projekty, których autorzy zyskają po 25 tys. zł.

James Dyson to brytyjski miliarder i projektant urządzeń przemysłowych, znany jako wynalazca m.in. bezworkowego odkurzacza wykorzystującego separację cykloniczną czy bezdotykowej suszarki do rąk. Konkurs, który prowadzi Fundacja Jamesa Dysona, organizowany jest od 2005 r. w 28 krajach. Jego zwycięzcy zyskują międzynarodowy rozgłos, a sama nagroda umożliwia wprowadzenie swojego projektu w życie - często na masową skalę.

Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy dostępne są TUTAJ>>

Źródło: www.jamesdysonaward.org