8 marca 2019 r. Politechnika Warszawska oraz firma Intel Technology Poland podpisały w Gdańsku porozumienie umożliwiające współpracę w takich obszarach, jak: bezpieczeństwo sieci, sztuczna inteligencja i Internet Rzeczy.
W dniach 27-28 lutego 2019 r. w Politechnice Warszawskiej odbyło się spotkanie inaugurujące projekt „Inżynieria Kryzysowa i Ryzyka w usługach transportowych” („Crisis and Risks Engineering for Transport Services” - CRENG) w ramach programu ERASMUS+ Capacity Building in Higher Education. Liderem projektu jest Wydział Transportu PW.
Ponad 100 osób z 28 krajów wzięło udział w pierwszym „International Day”, który odbył się 28 lutego 2019 r. w Politechnice Warszawskiej. Wydarzenie zorganizowały Ośrodek Języka Angielskiego i Ośrodek Języka Polskiego, będące częścią Studium Języków Obcych PW.
Efektywnej współpracy biznesu z nauką poświęcona była konferencja zorganizowana przez Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze. Wydarzenie odbyło się 26 lutego 2019 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.
Na mocy zarządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołano zespół do spraw monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki, który będzie czuwać nad wcielaniem w życie Konstytucji dla Nauki.
31 stycznia 2019 r. Rektor PW prof. Jan Szmidt oraz Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski i Wicestarosta Waldemar Trochiumiuk podpisali w Przasnyszu akty notarialne sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek położonych w Przasnyskiej Strefy Gospodarczej na rzecz Uczelni.
W dniach 27-30 stycznia 2019 r. przedstawiciele Biura Rektora oraz Biura ds. Promocji i Informacji Politechniki Warszawskiej uczestniczyli w 32. konferencji Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”, która podejmowała zagadnienia związane m.in. z marketingiem uczelni.
W ramach Dnia IOD-y 24 stycznia br. w Politechnice Warszawskiej odbyła się konferencja „Pierwsze doświadczenia pełnienia funkcji Inspektora ochrony danych”. Jej gościem była Edyta Bielak-Jomaa, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
24 stycznia 2019 r. w Politechnice Warszawskiej odbyło się otwarte posiedzenie plenarne Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Państwowej Akademii Nauk.
Założenia trójstronnego porozumienia, zawartego 23 stycznia 2019 r. w Politechnice Warszawskiej, odnoszą się do rozwoju i komercjalizacji rozwiązań technologicznych wspierających budowanie efektywnej energetycznie oraz przyjaznej środowisku gospodarki.
Miniony rok był dla naszej Uczelni czasem wyjątkowych wydarzeń, w których uczestniczyła cała społeczność Politechniki Warszawskiej. Przeżyjmy to raz jeszcze, przywołując wybrane wspomnienia.
Strategia internacjonalizacji szkolnictwa wyższego była przedmiotem debaty podczas konferencji „Studenci Zagraniczni w Polsce 2019”, zorganizowanej w dniach 17-18 stycznia 2019 r. w Warszawie. Konferencję otworzył m.in. prof. Jan Szmidt, Przewodniczący KRASP, Rektor Politechniki Warszawskiej.
Reprezentacja PW wzięła udział w 13. Konferencji Instytutu Konfucjusza, która odbyła się w dniach 3-5 grudnia 2018 r. w Chengdu w Chinach. Delegacji przewodniczył Prorektor ds. Studiów, prof. Krzysztof Lewenstein.
Porozumienie podpisane 16 stycznia 2019 r. jest elementem realizacji polskiej strategii kosmicznej. Zakłada między innymi podnoszenie kompetencji specjalistów sektora kosmicznego oraz wspólne prace naukowo-badawcze.
Politechnika Warszawska Filia w Płocku oraz Powiat Płocki podpisały 15 stycznia 2019 r. porozumienie o współpracy na kolejne cztery lata. Uczelnię reprezentował prof. Janusz Zieliński, Prorektor ds. Filii w Płocku, natomiast Powiat Płocki - Starosta Mariusz Bieniek i Wicestarosta Iwona Sierocka.
11 stycznia 2019 r. przedstawiciele władz uczeni i wydziałów z całej Polski dyskutowali o zjawiskach ksenofobii i ich niebezpiecznych następstwach podczas konferencji „Lęk przed OBCYMI i wrogość wobec nich”.
Politechnika Warszawska przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizuje projekt „Polsko-ukraińska współpraca instytucji przedstawicielskich reprezentujących rektorów, na rzecz doskonalenia działania uczelni”. Jego głównym celem jest poprawa zarządzania uczelniami wyższymi na Ukrainie i w Polsce.
Politechnika Warszawska w roku 2019 obejmuje patronatem zarówno wydarzenia związane z nauką, jak i te które związane są z działalnością kulturalną i społeczną. Poniżej prezentujemy ich rozkład w bieżącym roku kalendarzowym.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przyznał Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej oficjalną akredytację mazowieckich Instytucji Otoczenia Biznesu o profilu Centrum Innowacji.
Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu artystów akademickich chórów uczelni technicznych wybrzmiały 19 grudnia br. w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej z okazji Uroczystego Koncertu Wigilijnego.