XII Ogólnopolskie Sympozjum - Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów

24 maja br. na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW zorganizowano XII Ogólnopolskie Sympozjum „Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów”. Tematem przewodnim wydarzenia były polskie osiągnięcia techniczne w przededniu II wojny światowej.

Ogólnopolskie Sympozjum dedykowane „Historycznemu Rozwojowi Konstrukcji Pojazdów” jest organizowane przez Instytut Pojazdów Politechniki Warszawskiej. Ukazuje ewolucję rozwiązań technicznych w dziedzinie motoryzacji, prezentuje zmiany obserwowane w różnorodnych pojazdach na przestrzeni lat, a także przybliża metody rekonstrukcji pojazdów mających znaczenie historyczne. Wydarzenie od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród specjalistów, studentów i wykładowców kierunków technicznych oraz sympatyków starej motoryzacji.

Uroczystego otwarcia tegorocznego sympozjum dokonał Prodziekan ds. Nauki Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych dr hab. inż. Witold Marowski, prof. uczelni. Prof. dr inż. Mariusz Pyrz podziękował mgr. inż. Zbigniewowi Nowosielskiemu, absolwentowi Politechniki Warszawskiej, Laureatowi Złotej Księgi Politechniki Warszawskiej za wkład w organizację sympozjum.

Sympozjum rozpoczęła sesja plenarna, podczas której zaproszeni prelegenci wygłosili referaty. Uczestnicy mogli wysłuchać m.in. wykładu o narodzinach polskiej motoryzacji dziennikarza i dokumentalisty Tomasza Szczerbickiego, a także o „Powstaniu  i rozwoju Centralnego Okręgu Przemysłowego” Andrzeja Olejko z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej.

Konstrukcję polskiego samochodu sportowego na przykładzie Geoparda i Leoparda - przybliżył słuchaczom Zbysław Szwaj, konstruktor i wynalazca. Z kolei Krzysztof Gaj z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wprowadził słuchaczy w temat „Elementów zabezpieczenia  technicznego w pododdziałach pancernych w XX-leciu międzywojennym”.

Zwieńczeniem wydarzenia była prezentacja pojazdów, maszyn i urządzeń historycznych oraz współczesnych na parkingu Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Jak co roku uczestnicy mogli obejrzeć rzadkie i interesujące eksponaty.

Fotogaleria XII Ogólnopolskiego Sympozjum Historyczny Rozwój Pojazdów

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości

Powiązane materiały: 
XI Ogólnopolskie Sympozjum „Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów”
X Ogólnopolskie Sympozjum Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów
IX Ogólnopolskie Sympozjum „Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów”
VIII Ogólnopolskie Sympozjum Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów
VII Ogólnopolskie Sympozjum Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów

Zdjęcia: Biuletyn PW