Biuletyn PW / Wydarzenia / Wystawa Politechniki Warszawskiej na obchodach Stulecia Lotnictwa

Wystawa Politechniki Warszawskiej na obchodach Stulecia Lotnictwa

Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt i Dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa prof. Janusz Frączek 28 sierpnia 2018 roku złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych lotników, podczas Apelu Pamięci z okazji Stulecia Lotnictwa Wojskowego.

Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego, przy Pomniku ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939-1945, zlokalizowanym na Polu Mokotowskim, odbyły się centralne obchody Stulecia Lotnictwa Wojskowego. Święto Lotnictwa Polskiego obchodzone jest 28 sierpnia, w dniu historycznego zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych w 1932 roku. W tym roku uroczystość miała charakter wyjątkowy. 5 listopada 1918 r. por. pil. Stefan Bastyr i por. Janusz De Beaurain wykonali pierwszy lot bojowy polskiego samolotu. W 2018 roku powstało również Dowództwo Wojsk Lotniczych, na czele którego stanął ppłk. pil. Hipolit Łosowski oraz została wprowadzona, jako symbol Lotnictwa Wojskowego, biało-czerwona szachownica.

Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt (w środku) i Dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa
prof. Janusz Frączek (po prawej stronie Rektora) podczas obchodów Stulecia Lotnictwa Wojskowego
/fot. Wojciech Frączek, gł. konstruktor szybowca PW-6U i motoszybowca AOS-71

Po przemowach Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosława Miki i Wiceministra Obrony Narodowej Wojciecha Skurkiewicza, złożono kwiaty pod Pomnikiem ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939-1945. Politechnikę Warszawską reprezentowali prof. Jan Szmidt, Rektor PW oraz prof. Janusz Frączek, Dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa.

W trakcie uroczystości odznaczono zasłużonych oficerów Sił Powietrznych, wręczono także Błękitne Skrzydła - nagrodę przyznawaną przez czasopismo „Skrzydlata Polska” za wybitną działalność na rzecz polskiego lotnictwa.

W 2018 roku ekspozycję na wystawę towarzyszącą Świętu Lotnictwa Polskiego przygotowała Politechnika Warszawska/fot. Wojciech Frączek, gł. konstruktor szybowca PW-6U i motoszybowca AOS-71

Spotkaniu, tradycyjnie, towarzyszyła wystawa. W tym roku ekspozycję przygotowała Politechnika Warszawska. Pokazano m.in. replikę pierwszego polskiego powojennego szybowca AKAR z 1922 roku, model szybowca PW-6U oraz model motoszybowca AOS-71 z napędem elektrycznym - obie konstrukcje powstały na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW. Swoje osiągnięcia zaprezentowały również działające przy wydziale koła naukowe - SAE i Melavio.

Powiązany materiał:
Rekonstrukcja szybowca SL-1 AKAR