Biuletyn PW / Wydarzenia / Universal Robots na Mechatronice

Universal Robots na Mechatronice

15 stycznia na zaproszenie red. Wiktora Niedzickiego i Instytutu Metrologii i Inżynierii Biomedycznej, firma Pol-Sver przedstawiła najnowsze osiągnięcia duńskiego producenta Universal Robots.

Seminarium spotkało się ze sporym zainteresowaniem profesorów, studentów oraz doktorantów wydziału. Roboty prezentują nowe podejście do projektowania i zastosowania robota manipulacyjnego, pracującego w jednej przestrzeni z człowiekiem.

Zastępując ręce pracownika, roboty odtwarzają nie tylko ich kinematykę, ale zachowują również "czucie" przestrzeni w której pracują. Najlżejszy kontakt z obcym obiektem powoduje, że robot zatrzymuje swoje ruchy nie wyrządzając krzywdy ani przeszkodzie ani sobie.

Prowadzący prezentację p. Dariusz Owsicki z firmy Pol-Sver celowo przeszkadzał w ruchach robota, a ten zatrzymywał się za każdym razem, gdy napotkał na opór ręki człowieka. Roboty Universal Robots programowane są w bardzo prosty sposób, umożliwiając ich bardzo szybką adaptację do nowych potrzeb.

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa