Sympozjum WILGA 2017

W dniach 28 maja - 3 czerwca 2017 r., w ośrodku pracy twórczej Politechniki Warszawskiej WILGA, odbyło się czterdzieste sympozjum młodych uczonych na temat zaawansowanych systemów elektronicznych i fotonicznych.

W XL Sympozjum WILGA 2017 wzięło udział ponad 350 osób, w większości młodych uczonych z niemal wszystkich uczelni technicznych w kraju. Tradycyjnie rozmawiano o różnych aspektach rozwoju systemów elektronicznych: teoretycznych, projektowych, architektonicznych, sprzętowych, programistycznych, prototypowania, rozwoju i innowacji, aplikacji pilotowych, zastosowań badawczych i przemysłowych, kosztów, zasobów ludzkich i organizacji pracy. Eksperci zaprezentowali ponad 300 referatów, komunikatów i posterów naukowo-technicznych. Ponad 200 prac opublikowano w serii wydawniczej Proceedings SPIE vol.10445.

Tematyka tegorocznego sympozjum została podzielona na sześć grup zagadnień:

• Optoelektronika i Fotonika: światłowody włóknowe, optyka zintegrowana, technologie optoelektroniczne, elementy fotoniczne, czujniki światłowodowe, transmisja światłowodowa, sieci światłowodowe;
  • Inteligencja Obliczeniowa: obliczenia DNA, logiki w IST, protokoły telekomunikacyjne, sieci kognitywne, sztuczna inteligencja;
  • Zastosowania biomedyczne: biofotonika, optogenetyka, czujniki biomedyczne, techniki obliczeniowe dla medycyny, techniki laserowe w medycynie i biologii, rolnictwo precyzyjne;
  • Zastosowania a Astronomii i Dużych Eksperymentach Badawczych: eksperymenty energetyczne ITER, eksperyment JET, eksperyment CBM, infrastruktury badawcze CMS, FAIR, projekt Pi-of-the-Sky, projekt Femtofizyka;
  • Inżynieria Materiałowa: nowe i modyfikowane materiały dla elektroniki i fotoniki, materiały fotoniczne, metamateriały funkcjonalne;
  • Zaawansowane zastosowania systemów elektronicznych: drony i ich zastosowania, zastosowania w energetyce odnawialnej, zastosowania w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

Sympozjum organizowane jest pod patronatem Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Komitetu Optoelektroniki Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Fotonicznego, Polskiej Sekcji IEEE, SPIE – The International Society for Optics and Photonics oraz projektu UE H2020 ARIES - Accelerator Research and Innovation for European Science and Society.

Źródło: WEiTI PW, prof. dr hab. inż. Ryszard S. Romaniuk