Światowy Tydzień Przedsiębiorczości z PW Filią w Płocku - relacja

22 listopada 2019 r. w PW Filii w Płocku odbyły się główne wydarzenia zorganizowane w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości: seminarium „Przedsiębiorczość - między teorią a praktyką" oraz Międzynarodowy Dzień Studenta. 

Otwarcia Seminarium dokonał prof. Janusz Zieliński, Prorektor ds. Filii w Płocku. Podkreślił, że Uczelnia po raz kolejny włącza się w organizację wydarzeń promujących przedsiębiorczość wśród młodych ludzi.

Następnie  prof. Krzysztof Lewenstein, Prorektor ds. Studiów, przedstawił, jak wygląda współpraca Politechniki Warszawskiej z Chińską Republiką Ludową. Wspomniał, że do pogłębienia współpracy przyczyni się nowo powstały Instytut Konfucjusza. 

O teoretycznych aspektach opodatkowania mikro i małych przedsiębiorstw mówiła prof. Anna Krajewska z Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych PW. Prezentację dotyczącą rozliczeń mikro i małych przedsiębiorstw w Urzędzie Skarbowym przedstawiła Weronika Fusik - Kierownik Pierwszego Działu Obsługi Bezpośredniej z Urzędu Skarbowego w Płocku. Adwokat Michał Pomorski z Kancelarii „POMORSKI” Doradztwo Podatkowe mówił o podatkach mikro i małych przedsiębiorców. Na koniec Li Qin, Deputy General Manager of ICBC Poland, przybliżył słuchaczom temat współpracy gospodarczej z Chinami z perspektywy małych i średnich przedsiębiorstw. 

Po przerwie Samorząd Studentów PW zaprosił na spotkanie „Feel the world  in Płock”. Prof. Yuntong Wang, Zastępca Dyrektora Instytutu Konfucjusza, zaprezentował plan działalności nowo powstałej jednostki w Politechnice Warszawskiej.

- Głównym celem Instytutu Konfucjusza jest rozwijanie wiedzy i zainteresowania językiem chińskim oraz kulturą chińską. Instytut będzie zajmował się przede wszystkim nauczaniem języka chińskiego jako języka obcego oraz przeprowadzaniem egzaminów certyfikacyjnych na wszystkich poziomach znajomości języka. Z zajęć będą mogli korzystać słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku PW oraz uczniowie. Politechnika Warszawska będzie prowadziła szeroką współpracę ze szkołami wszystkich poziomów nauczania, ze szkołami wyższymi oraz z wieloma organizacjami. Instytut będzie się starał zapewnić jak najszerszy dostęp do dobrych zasobów, w tym literatury, chińskiej telewizji i prasy - mówił prof. Yuntong Wang.

„O podróżach za studencki grosz” opowiadał Janusz Ozdowski z Janusze Podróży. Specjaliści z Centrum Współpracy Międzynarodowej PW podpowiadali studentom i pracownikom, w jaki sposób skorzystać z międzynarodowych programów edukacyjnych takich jak ERASMUS+. W holu miało miejsce International Lobby, gdzie prezentowały swoją działalność koła naukowe, Samorząd Studentów PW oraz partnerzy wydarzenia.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to ruch społeczny na rzecz promowania przedsiębiorczości, świadomego rozwoju, aktywnej postawy wobec życia oraz podejmowania biznesowych inicjatyw. Każdego roku w połowie listopada organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwoju przedsiębiorczości, organizują bezpłatne szkolenia, warsztaty, debaty i konkursy, pomagające zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, zakładania start-upów, negocjowania z pracodawcą czy budowania własnej marki. Miasto Płock ponownie włączyło się w organizację wydarzeń współtworzących tę międzynarodową inicjatywę.

Źródło: PW Filia w Płocku