Spotkania Młodych Naukowców Warszawy i Cambridge

W historycznych murach Uniwersytetu w Cambridge właśnie dobiegło końca dwudniowe II Spotkanie Młodych Naukowców Warszawy i Cambridge (Cambridge-Warsaw Young Scientists Meeting, 14-15 września 2014).

Inicjatywa została zapoczątkowana przez profesorów: Janusza Lewińskiego (Politechnika Warszawska oraz Instytut Chemii Fizycznej PAN – IChF PAN), Orena Schermana i Dominica Wrighta (obaj University of Cambridge – CU) jako realizacja hasła „Breaking Boundaries in Chemistry”. Pierwsza edycja Spotkań odbyła się w marcu 2013, kiedy to 35 młodych naukowców z Uniwersytetu w Cambridge i ponad 80 doktorantów z kilku warszawskich centrów akademickich zebrało się na dwudniowym sympozjum w IChF PAN w Warszawie. Co ciekawe, po oficjalnej części naukowej około 60 uczestników wzięło także udział we wspólnym integracyjnym wyjeździe narciarskim w słowackie Tatry.

Sukces pierwszej edycji nie pozostawił wątpliwości, że wydarzenie nie powinno zniknąć z kalendarza międzynarodowych wydarzeń naukowych. Tegoroczna druga edycja imprezy odbyła się 14-15 września 2014 w historycznych murach Uniwersytetu w Cambridge, co było możliwe dzięki niezwykle ciepłemu odbiorowi i poparciu inicjatywy przez naukowców oraz władze Wydziału Chemii w Cambridge. Dziekan, Prof. Daan Frankel, otwierając wydarzenie podkreślił, że obie strony mogą być dumne ze współpracy przy organizacji spotkania, bo jest to pierwszy przykład tego rodzaju szeroko zakrojonej bilateralnej inicjatywy, w której Uniwersytet Cambridge bierze udział.

Uczestnicy II Spotkania Młodych Naukowców Warszawy i Cambridge, Cambridge, UK, 14-15 września 2014 / fot. Piotr Krupiński

Uczestnicy II Spotkania Młodych Naukowców Warszawy i Cambridge, Cambridge, UK, 14-15 września 2014 / fot. Piotr Krupiński

W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyło kilkudziesięciu spośród najlepszych młodych chemików z czołowych warszawskich instytucji naukowych w tym 15 studentów i doktorantów Politechniki Warszawskiej oraz liczne wielonarodowościowe grono badaczy z Cambridge – razem ponad 130 osób.

Tematem przewodnim konferencji były szeroko pojęte chemia nowoczesnych materiałów i nanotechnologia. Szczególną wagę miały zagadnienia dotyczące dynamicznych układów samoorganizujących się, nanocząstek półprzewodnikowych, materiałów porowatych oraz nowoczesnej chemii nieorganicznej, organicznej, supramolekularnej i polimerów. Tegoroczny program naukowy był bardzo napięty, obejmował kilka wykładów plenarnych wybitnych naukowców zarówno z Cambridge jak i z Warszawy oraz kilkadziesiąt prezentacji ustnych. Uczestnicy zaprezentowali również ponad 70 plakatów. Niezwykle interesujące było zwłaszcza obserwowanie efektów współpracy na linii Warszawa-Cambridge rozpoczętej już wcześniej, a teraz owocującej wystąpieniami prezentującymi wyniki wspólnych projektów naukowych, mówi Anna Cieślak, doktorantka IChF PAN i współorganizatorka spotkań.

Laureaci nagród za najlepsze wystąpienie ustne i prezentację posterową wraz z pomysłodawcami i organizatorami prof. Dominikiem Wrightem i prof. Januszem Lewińskim / fot. Piotr Krupiński

Laureaci nagród za najlepsze wystąpienie ustne i prezentację posterową wraz z pomysłodawcami i organizatorami prof. Dominikiem Wrightem i prof. Januszem Lewińskim / fot. Piotr Krupiński

Wydarzenia takie jak Cambridge-Warsaw Meeting to wspaniałe połączenie nauki na najwyższym poziomie z zacieśnieniem więzi na stopie towarzyskiej. Obydwa czynniki są niezmiernie istotne z punktu widzenia nowoczesnego prowadzenia nauki poprzez tworzenie sieci powiązań między zespołami i jednostkami badawczymi podkreśla Setu Kasera z grupy dr. Orena A. Schermana (CU). Dzieki rozbudowanej części nieoficjalnej inicjatywy takie jak ta stanowią świetną okazję do nawiązania kontaktów z ludźmi, którzy już za kilka lat będą decydowali o przyszłości polskiej, brytyjskiej, a może i światowej nauki, dodaje dr Daniel Prochowicz, jeden z przedstawicieli Politechniki Warszawskiej.

Młodzi badacze z Warszawy i Cambridge podczas wspólnego spływu rzeką Cam / fot. Satoshi Tominaka

Młodzi badacze z Warszawy i Cambridge podczas wspólnego spływu rzeką Cam / fot. Satoshi Tominaka

Znakomita atmosfera obu dotychczasowych spotkań, sprzyjająca zacieśnianiu więzi zarówno naukowych, jak i osobistych pomiędzy środowiskami młodych, wybitnych chemików Warszawy i Cambridge, pozwala przypuszczać, że udało się nam zapoczątkować tradycję, która – taką mamy nadzieję – będzie się rozwijała przez wiele kolejnych lat, niewykluczone że z coraz większym udziałem naszej uczelni, podsumowuje prof. Janusz Lewiński.

Oba spotkania środowisk młodych chemików Warszawy i Cambridge były możliwe dzięki wsparciu otrzymanego z funduszy europejskich w ramach grantu o zobowiązującej nazwie „Noblesse”. Jest on jednym z największych przekazanych pojedynczej polskiej instytucji badawczej w ramach działania „Potencjał Badawczy” 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej i obejmował zagadnienia z zakresu m.in. nanostruktur kwantowych, biospektroskopii, bioczujników i zielonej nanotechnologii. Organizatorzy liczą, że przy wsparciu jednostek macierzystych i pozyskaniu nowych funduszy w ramach nowego programu ramowego UE – Horyzont 2020 – inicjatywa  nabierze nowej dynamiki i zaowocuje pogłębieniem współpracy w kolejnych latach. 

Źródło: : The Lewiński Group, Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej / Instytut Chemii Fizycznej PAN (http://lewin.ch.pw.edu.pl)