Seminarium naukowe poświęcone Gabrielowi Narutowiczowi - relacja

11 grudnia 2019 r. w Politechnice Warszawskiej odbyło się zgromadzenie ogólne Akademii Inżynierskiej w Polsce połączone z seminarium naukowym poświęconym sylwetce prof. Gabriela Narutowicza - prezydenta RP, wybitnego naukowca i polityka.

Spotkanie otworzyli prof. Jerzy Barglik - Prezes Akademii Inżynierskiej w Polsce (AIP) i prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju PW.

- Wiemy, że Gabriel Narutowicz był profesorem, prezydentem i zginął w zamachu. Natomiast prof. Gabriel Narutowicz miał olbrzymi inżynierski dorobek. Seminarium pozwoli przybliżyć tę postać - powiedział  prof. Andrzej Pachuta, Sekretarz Generalny AIP.

Sylwetkę wybitnego Polaka, w 97. rocznicę zaprzysiężenia Gabriela Narutowicza na urząd Prezydenta RP, przybliżył dr Andrzej Ulmer - Kierownik Muzeum Politechniki Warszawskiej. Natomiast wykład na temat dorobku naukowego i upamiętnienia sylwetki prof. Gabriela Narutowicza wygłosił prof. Dariusz Świsulski z Politechniki Gdańskiej.

Podczas spotkania godność członka honorowego Akademii Inżynierskiej w Polsce nadano prof. Michałowi Kleiberowi - Ministrowi Nauki w latach 2001-2005, Prezesowi Polskiej Akademii Nauk w latach 2007-2015, doradcy Prezydenta RP ds. kontaktów ze środowiskiem naukowym w latach 2006-2010, Kawalerowi Orderu Orła Białego.

Wręczono również Medale Honorowe im. Gabriela Narutowicza. W dowód uznania osiągnięć dla rozwoju techniki wyróżniono: prof. Stanisława Bolkowskiego - byłego Prorektora PW i Dziekana Wydziału Elektrycznego PW, prof. Mieczysława Heringa związanego z Wydziałem Elektrycznym PW oraz prof. Dariusza Świsulskiego z Politechniki Gdańskiej.

Nowi członkowie otrzymali legitymacje AIP. Wśród nich znalazł się m.in. prof. Jarosław Mizera, Dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej PW.

Akademia Inżynierska w Polsce jest stowarzyszeniem naukowym utworzonym w 1992 r. Misją Akademii jest wspieranie rozwoju nowoczesnych technologii i innowacyjnej przedsiębiorczości oraz transferu technologii do praktyki gospodarczej, szerzenie kultury technicznej w dostosowaniu do strategii zrównoważonego rozwoju oraz promocja polskiej innowacyjności w kraju i za granicą.

Zdjęcia: Biuletyn PW