Raytheon wspiera projekt CanSat Launcher
50 tys. dolarów to kwota jaka zasili rakietowy projekt CanSat Launcher w ramach grantu przekazanego naszej Uczelni przez amerykański koncern Raytheon. Spotkanie w tym zakresie odbyło się 9 lipca w Politechnice Warszawskiej.
Podziękowania za przyznaną Politechnice dotację złożył na ręce amerykańskich gości prof. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki PW. Pieniądze zostały przekazane Wydziałowi Mechanicznemu Energetyki i Lotnictwa, a beneficjentem jest Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) realizujące rakietowy projekt CanSat Launcher.
Obok prof. Rajmunda Bacewicza podczas spotkania Politechnikę Warszawską reprezentowali: prof. Jerzy Banaszek, Dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa; prof. Robert Głębocki, Dyrektor Uczelnianego Centrum Badawczego Obronności i Bezpieczeństwa; doc. dr hab. inż. Mirosław Słomiński, Pełnomocnik Rektora ds. Partnerstwa Gospodarczego oraz studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa: Dawid Cieśliński, Koordynator Sekcji Rakietowej; Paweł Nowakowski, Wicekoordynator Sekcji Rakietowej; Michał Pakosz i Tadeusz Górnicki odpowiedzialni za konstrukcję rakiety. Członkowie SKA przedstawili założenia i terminarz prac przewidziany na wdrażanie projektu CanSat Launcher.
W rozmowach ze strony koncernu Raytheon uczestniczyli: Thomas Vecchiolla, President Raytheon International; John Baird, Vice President Raytheon; Caroline Cooper, Regional Director Europe, Alon Redlich oraz przedstawiciele biura Raytheon w Polsce.
Po prezentacji Politechniki Warszawskiej głos zabrał prof. Jerzy Banaszek, Dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, który przybliżył domenę działalności Wydziału MEiL wskazując w szczególności na takie obszary jak:
- wieloletnie kształcenie przez projekty w tym na uzyskaną europejską akredytację programu na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka,
- zakres prac badawczych Wydziału prowadzonych w dziedzinach lotnictwa, kosmonautyki i techniki rakietowej,
- międzynarodowe sukcesy studenckich kół naukowych Wydziału MEiL, w tym w szczególności koła SKA.
Prace z zakresu obronności i bezpieczeństwa prowadzone w Politechnice Warszawskiej omówił prof. Robert Głębocki, Dyrektor UCBOiB PW. Jednocześnie przedyskutowano możliwości szerszej współpracy PW z koncernem Raytheon, w tym szczególnie w zakresie offsetu.
Raytheon
Koncern Raytheon jest liderem w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań i technologii, specjalizującym się w obsłudze sektorów obronności i bezpieczeństwa oraz sektorów cywilnych na całym świecie. Strategia działań koncernu obejmuje m.in. współpracę w zakresie długofalowych inicjatyw edukacyjnych i naukowych, które zachęcają do inwestycji w technologie i innowacje.
CanSat Launcher
To najnowszy projekt Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, polegający na skonstruowaniu rakiety wynoszącej w przestrzeń osiem małych eksperymentów naukowych wielkości puszki po napoju (0,33 L), zwanych CanSatami, a następnie wyrzuceniu ich z pokładu na spadochronach w celu przeprowadzenia pomiarów zgodnie z przewidzianym harmonogramem badań.
Zdjęcia: Raytheon