Prof. Zdobysław Flisowski laureatem "IEC 1906 Award"

Nagrodę przyznaje Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna za wybitny wkład w działalność normalizacyjną na międzynarodowej arenie. Jednym z jej tegorocznych laureatów jest prof. Zdobysław Flisowski, wykładowca Politechniki Warszawskiej.

Nagroda "IEC 1906 Award" jest jednym z trzech wyróżnień przyznawanych przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (International Electrotechnical Commission), a data zamieszczona w jej nazwie upamiętnia rok założenia organizacji. Wyróżnienie przyznawane jest od 2004 roku i ma na celu nagrodzenie ekspertów z całego świata, których praca jest fundamentalna dla IEC.

Nominacje do nagrody odbywają się raz do roku, a kandydaci są zgłaszani przez przewodniczących komitetów technicznych IEC. Tegoroczna nagroda dla prof. Zdobysława Flisowskiego jest pierwszą od kilku lat przyznaną Polakowi. Poprzednio wyróżnienie to otrzymał w 2010 roku prof. Tadeusz Skoczkowski (ówczesny prezes KAPE).

Prof. Zdobysław Flisowski jest dziewiątym Polakiem, który otrzymał IEC 1906 Award. W pracach normalizacyjnych w 174 komitetach i podkomitetach technicznych oraz ok. 700 grupach roboczych oraz zespołach zadaniowych IEC uczestniczy ok. 13 tys. ekspertów z ponad 60 krajów.