Biuletyn PW / Wydarzenia / Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu

Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu

Od 15 do 23 marca br. w gmachu Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej będzie można zwiedzać interaktywną wystawę "Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu".

Wystawa ma przybliżyć nie tylko osiągnięcia prof. J. Czochralskiego, ale także podkreślić osiągnięcia polskiej nauki w dziedzinie technologii materiałowej. Wydarzenie promowane będzie hasłem "Kryształ Przyszłości".

Wystawa "Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu" to ponad 20 interaktywnych stanowisk, na których przeprowadzane będą eksperymenty przybliżające najistotniejsze informacje na temat tego słynnego naukowca. Jednym z elementów wystawy będzie dużych rozmiarów monokryształ krzemu.

Wiele stanowisk poświęconych będzie także grafenowi. Goście wystawy dowiedzą się, jakie ma zastosowania ten materiał oraz jakimi osiągnięciami w tej dziedzinie mogą pochwalić się polscy technolodzy materiałowi.

Prof. Jan Czochralski był jednym z najwybitniejszych polskich naukowców, nazywanym "praojcem elektroniki". Był znakomitym chemikiem, metalurgiem i krystalografem, twórcą metody hodowli monokryształów metali.

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry