Obchody Święta Niepodległości z udziałem Politechniki Warszawskiej

11 listopada obchodzony w roku 25-lecia Wolnej Polski przyniósł nie tylko rocznicę wydarzeń niepodległościowych, ale i udział w nich Rektora Politechniki Warszawskiej. Z rąk Prezydenta RP odznaczenie otrzymał prof. Leon Gradoń.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, Bronisław Komorowski uhonorował osoby zasłużone w służbie państwu i społeczeństwu. - Obchodzimy to święto 11 listopada trochę inaczej starając się podkreślić nie tylko zasługi z tytułu walki o wolność, ale zasługi z tytułu umacniania wolności, umacniania niepodległości we wszystkich aspektach życia narodowego, społecznego, we wszystkich obszarach działania na rzecz mocnej, dobrej, sprawiedliwej Ojczyzny – powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski. I dodał - Chcę serdecznie podziękować, że mogłem w imieniu Ojczyzny, odznaczając Państwa, podziękować za zasługi bardzo różne. I te związane z odzyskiwaniem naszej wolności sprzed 25, trzydziestu lat, ale również za zasługi związane z zagospodarowywaniem wolności w obszarze kultury, gospodarki, służby publicznej, dyplomatycznej, we wszystkich tych obszarach, które współdecydują o tym, jaka jest dzisiaj i jaka będzie w przyszłości Polska.

W gronie 40 wyróżnionych osób znalazł się prof. Leon Gradoń, który został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej.

W 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się również uroczysta odprawa wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystości oprócz najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej wzięli udział przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W imieniu KRASP wieniec złożyli: prof. Ryszard Zimak, Wiceprzewodniczący KRASP, Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie; prof. Jan Szmidt, Przewodniczący Komisji ds. Kształcenia KRASP, Rektor Politechniki Warszawskiej; prof. Marek Krawczyk, Przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Po zakończeniu uroczystości na Placu Piłsudskiego ulicami Warszawy przeszły niepodległościowe marsze.

Podobny materiał:
Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla 25-lecia Wolności w Politechnice

Opracowano na podstawie: Prezydent.pl