Kopernik w odsłonie ONZ

Prof. Piotr Wolański z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW odsłonił w siedzibie ONZ kopię obrazu Jana Matejki – „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Na wystawie zaprezentowano także model pierwszego polskiego satelity naukowego „LEM”.

Uroczyste odsłonięcie kopii odbyło się 11 czerwca 2014 roku w ramach 57. posiedzenia Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej ONZ (COPUOS), na które przybyli polscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele nauki. Z okazji przekazania eksponatów na wystawę prof. Piotr Wolański, jako przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, wygłosił przemówienie przybliżające sylwetkę polskiego astronoma. Wyjaśnił również pochodzenie nazw: „LEM” i „Heweliusz”, które zostały przyporządkowane wymienionym wyżej satelitom wchodzącym w skład programu obserwacji najjaśniejszych gwiazd – BRITE.

Kopernik w ONZ

Prezentowane modele zostały zbudowane we współpracy Centrum Badań Kosmicznych z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w ramach dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Satelitę „LEM” ufundowało Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Fundatorem kopii obrazu Łukasza Zedlewskiego był Instytut Lotnictwa w Warszawie.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki