Konferencja EMPower - relacja

2 grudnia 2021 r., podczas konferencji EMPower, Koło Naukowe Energetyków działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW ogłosiło premierę Energetycznej Mapy Polski (EMP) - strony internetowej prezentującej dane dotyczące polskiego systemu elektroenergetycznego.

Konferencja EMPower dedykowana była wszystkim zainteresowanym nowoczesnymi technologiami w energetyce oraz dostępnością do danych na ich temat.

Pierwszą prelekcję wygłosił dr Kamil Futyma, opiekun Koła Naukowego Energetyków. Temat „Informacja a bezpieczeństwo energetyczne” wywołał szereg pytań oraz komentarzy ze strony uczestników spotkania. Dane przekazane w niewłaściwy sposób mogą być szkodliwe, dlatego dobry inżynier powinien posiadać umiejętności ich odpowiedniego wyszukania oraz filtrowania.

Katarzyna Wałkowska (przedstawicielka Głównego Urzędu Statystycznego) przedstawiła podejście GUS-u do udostępniania danych w świetle Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej. Wskazała konkretne źródła i strony internetowe, z jakich możemy korzystać zarówno w czasie edukacji, jak i po jej zakończeniu.

Następnie Paweł Ryglewicz, przedstawiciel EDP Renewables, przybliżył działania firmy na polskim rynku OZE. Przedstawił plany spółki związane z offshorowymi farmami energii na Bałtyku. W prezentacji zawarte również były informacje dotyczące polskich regulacji prawnych związanych z inwestycjami w OZE, w tym w wiatraki.

Częścią spotkania była również debata „Jak zmienia się mapa źródeł wytwórczych w Polsce” z przedstawicielami Instytutu Energetyki Odnawialnej, Polskiej Grupy Energetycznej, ONDE, Polskiej Spółki Gazownictwa oraz wcześniej już występującego przedstawiciela EDP Renewables.

Pozostając w temacie odnawialnych źródeł energii, kolejne prelekcje wygłoszone były przez Konrada Wiśniewskiego, reprezentanta Instytutu Energetyki Odnawialnej, oraz Pawła Różackiego reprezentującego Transition Technologies. Paweł Różacki, jako absolwent wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, podzielił się swoimi doświadczeniami jakie zdobył już po ukończeniu studiów. Zaprezentował również rolę oprogramowania w energetyce.

Pierwszą prelekcją studencką wygłosił Teodor Sawicki - członek Koła Naukowego Energetyki Politechniki Warszawskiej. Tematem był sector coupling, czyli tzw. łączenie sektorów w energetyce  w celu optymalizacji ich działania.

Głównym punktem konferencji była premiera Energetycznej Mapy Polski. Projekt przedstawili twórcy EMP: Jędrzej Wójcik, Agnieszka Kamińska, Maciej Rogożyński oraz Filip Murawka.

Małgorzata Dembowska, prezeska Koła Naukowego Energetyków, oraz Filip Murawka, jeden z głównych koordynatorów projektu ogłaszają symboliczny start Energetycznej Mapy Polski

Energetyczna Mapa Polski to ogólnodostępna, interaktywna strona internetowa zawierająca bazę danych parametrów krajowej sieci elektroenergetycznej. W skład bazy danych prezentowanej na witrynie wchodzą parametry i informacje techniczne źródeł wytwórczych w Polsce, zarówno konwencjonalnych, jak i tych wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Wśród dostępnych informacji na temat jednostek znajdują się: położenie, moc zainstalowana, roczna ilość produkowanej energii oraz dodatkowo rodzaj kotłów, turbin, informacje o instalacjach odsiarczania czy wysokość turbiny wiatrowej i wiele, wiele innych.

Ponadto, strona dostarcza również informacji na podstawie danych pobieranych w czasie rzeczywistym. Dotyczyć one będą m.in. cen energii elektrycznej, gazu i węgla na giełdzie krajowej, czy aktualnego krajowego mixu energetycznego z podziałem na źródła energii. Dostępne informacje są przedstawiane w przejrzysty i czytelny sposób. Można je będzie łatwo analizować poprzez sortowanie czy filtrowanie.

Ostatnim punktem programu była debata podsumowująca poruszone tego dnia tematy. Wzięli w niej udział studenci i absolwenci Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, a także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Klimatycznej.

Zapis konferencji dostępny jest TUTAJ>>

Strona wydarzenia na Facebooku