Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt reformy uczelni

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował o przyjęciu w dniu 14. marca br. przez Komitet Stały Rady Ministrów projektu reformy szkolnictwa wyższego.

Rzeczniczka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Katarzyna Zawada, powiedziała natomiast PAP, iż Komitet Stały zarekomendował, by projekt ten pojawił się 20 marca na posiedzeniu Rady Ministrów z kilkoma rozbieżnościami Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rolnictwa.

W projekcie tzw. Ustawy 2.0 znalazła się propozycja znacznego zwiększenia finansowania nauki i szkolnictwa wyższego. Zawarto w nim ścieżkę dochodzenia do finansowania tego sektora na poziomie 1,8 proc. PKB w 2025 r. Właśnie do tej części projektu zastrzeżenia zgłosiło Ministerstwo Finansów. Jak wyjaśnił wicepremier Müller „Ministerstwo Rolnictwa chciałoby, aby instytuty badawcze MR mogły tworzyć federację bez uczelni".

MNiSW chciałoby, by ustawa weszła w życie 1 października 2018 r.