III Forum Budowlane - Płock 2014

W dniach 22 i 23 października 2014 r. w płockiej Filii Politechniki Warszawskiej odbyło się III Forum Budowlane - Płock 2014. Podczas spotkania podjęto temat budownictwa energooszczędnego oraz rewitalizacji obiektów budowlanych.

Forum zorganizował Instytut Budownictwa Wydziału Budownictwa Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej we współpracy z organizacjami naukowymi, zawodowymi i gospodarczymi regionu płockiego: Naczelną Organizacją Techniczną FSNT Radą w Płocku, Mazowiecką Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa, Izbą Gospodarczą Regionu Płockiego, płockim oddziałem Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Towarzystwem Naukowym Płockim. Wydarzeniu patronowali: Prezydent Andrzej Nowakowski, Miasta Płocka, Andrzej Roch Dobrucki, Przewodniczący Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

W pierwszym dniu Forum prezentowane były osiągnięcia naukowe i techniczne dla budownictwa energooszczędnego. Uczestnicy mogli zapoznać się z wybranymi zagadnieniami energetyki odnawialnej, analizami efektywności energetycznej rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych budownictwa, możliwościami kształtowania klimatu pomieszczeń. Organizatorzy zaprosili do wygłoszenia referatów: mgr inż. Grzegorza Wiśniewskiego, Prezesa Zarządu i Dyrektora Instytutu Energetyki Odnawialnej oraz naukowców z przodujących w fizyce budowli ośrodków naukowych: dr hab. inż. Dariusza Heim i dr hab. Katarzynę Klemm. W obradach czynnie uczestniczyli też profesorowie-seniorzy tej dyscypliny nauki: prof. Piotr Klemm z Łodzi i prof. Leszek Wolski z Warszawy.

Prof. Janusz Zieliński, Prorektor ds. Filii w Płocku podczas otwarcia III Forum Budowlanego Płock 2014

Tematem przewodnim drugiego dnia imprezy były problemy prawne, systemowe i techniczne rewitalizacji infrastruktury i obiektów budowlanych. Prezenterzy przedstawili przykłady rewitalizacji zdegradowanych fragmentów miast, budowli, koncepcje i problemy realizacji odbudowy zabytków, budowy obiektów budowlanych z zachowaniem walorów historycznych i kulturowych miejsca ich realizacji. W wystąpieniach na te tematy nie zabrakło akcentów płockich. Leszek Narkowicz - Dyrektor Wydziału Strategii Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Architektury, Architekt Miasta - przedstawił interesującą wizję rewitalizacji nadwiślańskiej części miasta, podczas gdy dzień wcześniej architekt Małgorzata Pastewka zapoznała uczestników Konferencji z technicznymi i konserwatorskimi problemami rewitalizacji Liceum Ogólnokształcącego im St. Małachowskiego w Płocku.

Prof. Roman Marcinkowski prowadzący sesję otwarcia III Forum Budowlanego Płock 2014

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Pan architekt Rafał Nadolny przedstawił na przykładzie Twierdzy Modlin problemy kształtowania nowych funkcji w rewitalizowanych obiektach zabytkowych. Naukowcy, inżynierowie budowlani omawiali i dyskutowali wybrane problemy diagnostyczne w utrzymaniu budynków, zagadnienia ochrony obiektów i konstrukcji przed wilgocią, inwentaryzacji substancji zabytkowej metodami skaningu laserowego, badania i projektowania różnych konstrukcji. Wprowadzenie do dyskusji zawarli w swoich wystąpieniach profesorowie: Krzysztof Skalski z Uniwersytetu Jagielońskiego oraz Robert Wójcik z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego.

W Forum wzięły udział firmy i organizacje promujące swoją działalność w obszarze budownictwa. Obecne były: PKN ORLEN S.A., OPEUS z Płocka, ERAL Usługi Techniczne SWEGON z Warszawy, BAUMIT z Wrocławia, SZKŁO-BUD z Płocka, mBank, SoftHard S.A. oraz studenci koła naukowego KONSTRUKTOR.

Źródło: Politechnika Warszawska Filia w Płocku