Dzień z Horyzontem 2020

Prawie 230 osób wzięło udział w zorganizowanej przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej jesiennej edycji Dnia z Horyzontem 2020. Spotkanie odbyło się 8 października 2019 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW. 

Wydarzenie umożliwiło zapoznanie się z wybranymi przykładami polskich projektów realizowanych w ramach programu Horyzont 2020 oraz możliwościami aplikowania w ostatnich konkursach w latach 2019-2020. Towarzyszyły mu warsztaty projektu NMP Team „Rozpocznij swoją przygodę z Horyzontem”.

Uczestników powitali: prof. dr hab. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki Politechniki Warszawskiej oraz Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego PB UE Zygmunt Krasiński.

W imieniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego głos zabrał Mateusz Gaczyński, który zwrócił uwagę, że w polskiej nauce jest wystarczająco dużo pieniędzy pod warunkiem, że jest się aktywnym w programach ramowych Unii Europejskiej. Zachęcił  również do uczestnictwa w nadchodzącym programie Horyzont Europa, którego budżet będzie większy od budżetu H2020.

Po części oficjalnej moderator spotkania - red. Jan Stradowski z magazynu naukowego „Focus” ­- oddał głos beneficjentom programów ramowych, którzy podzielili się z zebranymi swoimi success stories oraz doświadczeniami w aplikowaniu o granty H2020.

Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Jarosław Bosy podkreślał, że istotnym czynnikiem sukcesu jest analiza potencjału - zarówno potencjału naukowców, jak i potencjału obszarów badawczych uczelni. Dodał, że jego uczelnia koncentruje się na dużych projektach, w których są liderem. 

Doświadczeniami z uczestnictwa w programach ramowych podzielił się też Piotr Dymarski z Mostostalu Warszawa. Mówił o cyfryzacji w budownictwie i o tym, jak na te potrzeby odpowiedział H2020. Trzy, wzajemnie uzupełniające się projekty, wpasowały się idealnie w potrzeby Mostostalu Warszawa. Podkreślał jak istotna jest umiejętność „sprzedawania” siebie, by skutecznie znajdować partnerów do projektów.

Projekt ClairCity zaprezentowały Natalia Dziurowicz i Barbara Kosowska-Siwiec z UM Sosnowiec. Miasto nie ma potencjału badawczego, ale jesteśmy jednym z sześciu ważnych partnerów, którzy pomagają naukowcom zdobywać dane - mówiły. Ich zdaniem celem i sukcesem projektu jest szyta na miarę strategia dla miasta w obszarze poprawy jakości powietrza i zaangażowania lokalnej społeczności.

Eksperci KPK przestawili obszary Horyzontu 2020 i najbliższe konkursy. Jesienna edycja Dnia z Horyzontem 2020 była dedykowana głównie filarom: Wyzwania społeczne oraz Wiodąca pozycja w przemyśle.

Transmisja z tej części spotkania jest dostępna online: youtube.com/watch?v=qyulIVlY1HI&feature=player_embedded

Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w krótkich równoległych sesjach tematycznych prowadzonych przez ekspertów KPK na temat wybranych działań w programie Horyzont 2020 i szczegółowych zasad aplikowania w otwartych konkursach.

Źródło: kpk.gov.pl
Zdjęcia Biuletyn PW