Działo się, czyli podsumowanie 2019 roku w Politechnice Warszawskiej

Rok 2019 obfitował w istotne wydarzenia związane między innymi z wejściem w życie Konstytucji dla Nauki i uzyskaniem statusu uczelni badawczej. Nie brakowało uczelnianych sukcesów, znaczących osiągnięć studentów, doktorantów i pracowników PW. Przypominamy najważniejsze zdarzenia ubiegłego roku.

Rada Uczelni, Szkoły Doktorskie, Rady Naukowe Dyscyplin

Rok 2019 był czasem zmian związanych z wejściem w życie ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” zwanej Konstytucją dla Nauki. W kwietniu została powołana pierwsza Rada Uczelni. Rozmowy przybliżające jej członków sukcesywnie ukazują się na łamach Biuletynu Politechniki Warszawskiej. Utworzono także pięć Szkół Doktorskich. W maju poznaliśmy skład Rady Doskonałości Naukowej - nowego organu działającego na rzecz rozwoju kadry naukowej, w którym zasiedli również przedstawiciele PW. W czerwcu na posiedzeniu Senatu Politechnika Warszawska przyjęła nowy statut Uczelni. W październiku powołano Rady Naukowe Dyscyplin.  

Uczelnia Badawcza

Uzyskując trzecią lokatę, Politechnika Warszawska znalazła się w gronie 10 laureatów konkursu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którzy w latach 2020-2026 otrzymają zwiększoną o 10% subwencję. To jedna z najważniejszych inicjatyw przewidzianych w Konstytucji dla Nauki. Jej celem jest wsparcie uczelni, które będą skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Wniosek Politechniki Warszawskiej w ramach konkursu był oparty na bardzo głębokich analizach i wszechstronnych badaniach obejmujących wszystkie grupy pracowników Uczelni.

Podczas grudniowego seminarium uczelnianego wspólnota akademicka poznała szczegóły wniosku konkursowego Politechniki Warszawskiej, a także obszary priorytetowe, cele i zadania projektu „Uczelnia Badawcza”, który PW będzie realizowała przez najbliższe sześć lat. 

Współpraca w wielu obszarach

W 2019 r. Politechnika Warszawska nawiązała współpracę z wieloma partnerami w kluczowych obszarach, m.in. z firmą SENER - w celu budowania kadr polskiego sektora kosmicznego, z Miastem Piastów i firmą Teraz Energia - na rzecz efektywnych rozwiązań energetycznych, z Intel Technology Poland - bezpieczeństwo sieci, sztuczna inteligencja i Internet Rzeczy, Polimex-Mostostal - współpraca naukowo-techniczna czy z firmą Nokia - współpraca w obszarze 5G oraz technologii przyszłości.

Politechnika Warszawska rozwija również założenia infrastrukturalnego projektu pn. „Terenowy poligon doświadczalno-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim”. Na zakupionych terenach planowane jest wybudowanie profesjonalnego zaplecza laboratoryjno-warsztatowego, które otworzy perspektywy dla prowadzenia badań m.in. z dziedziny lekkiego lotnictwa oraz Bezzałogowych Statków Powietrznych.

W obszarze dydaktyki Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych zainicjował przedmiot obejmujący „Praktyczne aspekty cyberbezpieczeństwa”. Autorski program został przygotowany przez ekspertów PKO Banku Polskiego. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

We wrześniu w Politechnice Warszawskiej otwarto Instytut Konfucjusza, a na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych - Szanghajsko-Warszawskie Laboratorium Sztucznej Inteligencji.

Aby wzmocnić integrację z wiodącymi europejskimi uniwersytetami, w listopadzie Politechnika Warszawska podpisała w Mediolanie porozumienie o współpracy i wspólnym uczestnictwie w konkursie wniosków w programie Erasmus+ „Uniwersytety europejskie”. Porozumienie zakłada ścisłą współpracę między konsorcjantami w obszarze edukacji, badań i innowacji.

Naukowcy z sukcesami

Rok 2019 obfitował w sukcesy naukowców z Politechniki Warszawskiej. Badacze z Wydziału Chemicznego opracowali substytut kości, który pomoże w powrocie do zdrowia osobom z ubytkami tkanki kostnej, a grupa naukowców z Wydziału Inżynierii Materiałowej uczestniczyła w badaniach międzynarodowego zespołu, który opracował nowy materiał o wybitnej odporności na promieniowanie. Naukowcy z Wydziału Chemicznego opracowali także dwie innowacyjne technologie wytwarzania naturalnego aromatu różanego przez drożdże. Metody są odpowiedzią na rosnące potrzeby branży kosmetycznej i perfumeryjnej.

Biuletyn Politechniki Warszawskiej włączą się w misję popularyzacji nauki nie tylko informując o uczelnianych osiągnięciach, ale również prezentując zagadnienia naukowe w ciekawy i przystępny sposób, łącząc słowo i obraz. Na naszych łamach ukazały się m.in. infografiki przybliżające badania przestrzeni kosmicznej, temat mikroplastiku czy budowę chemiczną jajka.

W rankingach wysoko

Trzeci rok z rzędu Politechnika Warszawska zajęła trzecie miejsce w Rankingu Szkół Wyższych opracowanym przez magazyn edukacyjny „Perspektywy”. Po raz 14. z rzędu została najlepszą techniczną uczelnią w kraju.  

W Rankingu Studiów Inżynierskich „Perspektyw” Politechnika Warszawska 11 razy zajęła pierwsze miejsce, 7 razy drugie i 5 razy trzecie.

W najnowszym QS World University Ranking, zestawieniu najlepszych uczelni na świecie, Politechnika Warszawska znalazła się na miejscach 521-530. Zanotowała tym samym awans, gdyż w minionych trzech latach była klasyfikowana na miejscach 601-650. 

W rankingu QS Emerging Europe and Central Asia,  zestawieniu uczelni z krajów rozwijającej się Europy i Azji Centralnej, Politechnika Warszawska została sklasyfikowana na 14. miejscu, awansując o jedną lokatę.

Studenci biją rekordy

O imponujących dokonaniach studentów Politechniki Warszawskiej można było usłyszeć nie raz. W marcu na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych został pobity rekord Polski w najdłuższym żywym rozwinięciu liczby π. Utworzono rozwinięcie składające się z 391 cyfr.

W kwietniu członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa (MEiL) pobili rekord Polski w wysokości lotu rakiety amatorskiej. Ich „Grot” osiągnął pułap 18,5 km.

Aż z sześcioma medalami wrócilistudenci z Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE AeroDesign, działającego przy Wydziale MEiL, z międzynarodowych zawodów SAE Aero Design WEST 2019. Studenci zajmujący się projektowaniem i budowaniem samolotów bezzałogowych rywalizowali w kwietniu w Van Nuys w Kalifornii.

Z listopadowych zawodów Robochallenge, które odbyły się w Bukareszcie w Rumunii, Koło Naukowe Robotyków i ich robot humanoidalny Melson wrócili z dwoma medalami i nagrodą specjalną. Na kolejne laury nie trzeba było zbyt długo czekać. W grudniu ta sama ekipa zdobyła trzy nagrody podczas Międzynarodowych Zawodów Robotów Sumo Challenge w Łodzi.

Studenci mogli pochwalić się również licznymi sukcesami sportowymi, o czym świadczy chociażby 13 medali zdobytych przez Politechnikę Warszawską podczas Akademickich Mistrzostw Polski.

Miejsce ważnych spotkań środowiska naukowego

Politechnika Warszawska jest częstym miejscem spotkań całego środowiska naukowego. O szansach i wyzwaniach dla polskich wydawnictw i czasopism naukowych rozmawiali uczestnicy konferencji zorganizowanej w maju przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich we współpracy z Politechniką Warszawską oraz Instytutem Problemów Współczesnej Cywilizacji im. Marka Dietricha.

W czerwcu w PW zorganizowano główne uroczystości jubileuszowe związane ze 100-leciem istnienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Na dziedzińcu Uczelni, przed Gmachem Elektrycznym, odsłonięto pomnik prof. Mieczysława Pożaryskiego, pierwszego Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich i wieloletniego Dziekana Wydziału Elektrycznego.

W październiku, kolejną okazją do wymiany poglądów dla członków Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Fundacji Rektorów Polskich oraz wspólnoty akademickiej Politechniki Warszawskiej stała się konferencja naukowa „Transformacja akademickiego szkolnictwa wyższego w Polsce w okresie 30-lecia: 1989-2019”, podczas której dokonano przeglądu i oceny dorobku procesu przemian w szkolnictwie wyższym w Polsce w okresie transformacji 1989-2019 na gruncie nauk o polityce i administracji (nauk o polityce publicznej) oraz nauk o zarządzaniu i jakości (nauk o zarządzaniu) z perspektywy systemowej oraz instytucjonalnej.

Laureaci uczelnianych medali i wyróżnień

W 2019 r. uczestniczyliśmy w trzech uroczystościach promocji doktorskich i habilitacyjnych. Jedna z nich odbyła się w listopadzie w ramach uroczystego posiedzenia Senatu PW w Dniu Politechniki Warszawskiej. Podczas wydarzeń wręczono uczelniane medale i wyróżnienia. Medal Politechniki Warszawskiej otrzymali w ubiegłym roku: prof. dr hab. inż. arch. Konrad Kucza-Kuczyński z Wydziału Architektury - „za twórcze osiągnięcia architektoniczne budujące prestiż Politechniki Warszawskiej”, a także dr hab. Dariusz Zimnicki, prof. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina - Dyrygent Chóru Akademickiego PW - „w uznaniu wielkiego wkładu w rozwój i prestiż Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej”. Dr Piotr Achinger z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk otrzymał Medal Młodego Uczonego „za przełomowe rozwinięcie badań w zakresie topologii rozmaitości algebraicznych i ich zastosowań”.

Świętu Politechniki Warszawskiej towarzyszył niezwykle bogaty program uroczystości oraz wydarzeń o charakterze kulturalnym i sportowym. W ramach obchodów jubileusz 30-lecia istnienia świętował Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej.

Wydarzenia pod patronatem „Niepodległej”

W roku 2019 kontynuowaliśmy obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnota akademicka, a także goście Uczelni uczestniczyli w licznych wydarzeniach zorganizowanych pod patronatem „Niepodległej”. Były to m.in. wykłady: „Polacy w walce o niepodległość u boku Francji”, „Generał Józef Haller - patriota, żołnierz, polityk”, spotkanie „Politechnika Lwowska dla Rzeczypospolitej”, koncerty w ramach cyklu „Wielka Muzyka w Małej Auli”: „Jan Sebastian Bach. Pasja według św. Mateusza”, „Ja nic nowego nie tworzę” w hołdzie Stanisławowi Moniuszce czy interdyscyplinarna konferencja naukowa „Ofiary zbrodni katyńskiej - studenci, absolwenci i wykładowcy Politechniki Warszawskiej”.

Uczelnia odpowiedzialna społecznie

W marcu w sposób symboliczny PW włączyła się w akcję społeczną „Godzina dla Ziemi WWF”. Na godzinę zgasły światła oświetlające Gmach Główny. Z kolei w ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, w geście okazania akceptacji osobom z autyzmem, Gmach Główny „zaświecił się” na niebiesko.

We wrześniu Politechnika Warszawska przystąpiła do Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, która stanowi dobrowolne zaangażowanie się szkół wyższych w promowanie idei zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności w programach edukacyjnych, badaniach naukowych oraz rozwiązaniach zarządczych i organizacyjnych uczelni.

Remonty pełną parą

Politechnika Warszawska systematycznie modernizuje i rozbudowuje bazę dydaktyczno-naukową oraz socjalną. Na łamach Biuletynu Politechniki Warszawskiej przybliżamy liczne realizowane inwestycje, jak np. rewitalizacja i przebudowa Gmachu Chemii, dostosowywanie politechnicznych budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami czy modernizacja Gmachu Instytutu Techniki Cieplnej.

To oczywiście tylko wybrane wydarzenia, sukcesy i projekty realizowane w ubiegłym roku w Uczelni. Co przyniesie nowy rok? Zachęcamy do lektury Biuletynu Politechniki Warszawskiej!

Zdjęcia: Biuletyn PW, CWM PW, Ewelina Szczęsna/Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, Facebook/SAE AeroDesign Warszawa, www.facebook.com/kolo.naukowe.robotykow.knr, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju