Działalność i komisje KRASP

W ramach Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich działa siedem komisji stałych. Przewodniczącym Komisji ds. Kształcenia jest prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Działalność Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) jest w znacznym stopniu określona przez decyzje podejmowane przez Prezydium KRASP. W jego skład wchodzą: Przewodniczący, dwaj jego zastępcy, Honorowy Przewodniczący, przewodniczący konferencji poszczególnych typów uczelni (uniwersytetów, uczelni technicznych, rolniczych, pedagogicznych, ekonomicznych, medycznych i artystycznych), a także przewodniczący siedmiu komisji stałych.

W gronie członków Prezydium Politechnika Warszawska jest reprezentowana przez dwóch przewodniczących komisji: prof. dr hab. inż. Jana Szmidta, przewodniczącego Komisji ds. Kształcenia, Rektora PW oraz prof. dr hab. inż. Jerzego Woźnickiego, przewodniczącego Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych, Rektora PW w latach 1996-2002.

Pełna lista komisji stałych działających w ramach Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w kadencji 2012-2016 obejmuje następujące komisje:

Komisja ds. Kształcenia
Przewodniczący: prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej

Komisja ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych
Przewodniczący: prof. dr hab. Jerzy Woźnicki, Politechnika Warszawska (Rektor w latach 1996-2002)

Komisja ds. Ekonomicznych
Przewodniczący: prof. dr hab. Bogusław Fiedor, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (Rektor w latach 2005-2012)

Komisja ds. Nauki
Przewodniczący: prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

Komisja ds. Innowacyjności i Współpracy z Gospodarką
Przewodniczący: prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie

Komisja ds. Współpracy Międzynarodowej
Przewodniczący: prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego

Komisja ds. Infrastruktury Informacyjnej
Przewodniczący: prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk, Rektor Politechniki Gdańskiej

Komisja ds. Kształcenia
Członkami komisji działającej pod przewodnictwem prof. Jana Szmidta, Rektora PW, są rektorzy i byli rektorzy uczelni członkowskich KRASP, reprezentujący konferencje poszczególnych typów uczelni, oraz zaproszeni eksperci. Zastępcą Przewodniczącego Komisji jest prof. Tomasz Borecki, Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w latach 2002-2008, a w jej skład wchodzą ponadto:

• prof. Tadeusz Bohdal, Rektor Politechniki Koszalińskiej
  • prof. Antoni Gawron, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu
  • prof. Andrzej Gospodarowicz, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
  • prof. Krystian Kiełb, Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
  • prof. Marek Kulus, Warszawski Uniwersytet Medyczny (Prorektor ds. Dydaktyczno-Wychowawczych)
  • prof. Jan Łaszczyk, Rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
  • prof. Bohdan Macukow, Politechnika Warszawska (Pełnomocnik Rektora PW ds. Kształcenia i Akredytacji)
  • prof. Stanisław Michałowski, Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • prof. Kazimierz Przybysz, Akademia Leona Koźmińskiego (Prorektor ds. Dydaktycznych)
  • prof. Jarosław Rutkowski, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego (Prorektor ds. Kształcenia)
  • prof. Stanisław Sawczyn, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku (Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą)

Działalność Komisji ds. Kształcenia obejmuje w szczególności przygotowywanie projektów opinii KRASP odnoszących się do projektów aktów prawnych i innych przekazanych przez urzędy centralne dokumentów, dotyczących szeroko rozumianego procesu kształcenia w systemie szkolnictwa wyższego, a także w systemie oświaty.

Od początku kadencji (od września 2012 r.) Komisja zaopiniowała ponad trzydzieści takich projektów, w tym:
• projekt rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu podziału dotacji z budżetu państwa dla uczelni publicznych i niepublicznych
• projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad udzielania
i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach
• projekt rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie kształcenia na studiach doktoranckich w uczelniach i jednostkach naukowych
• projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie
w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci
• projekt rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie sposobu i trybu ustalania wskaźników kosztochłonności dla poszczególnych kierunków studiów stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich oraz obszarów kształcenia, a także dla stacjonarnych studiów doktoranckich.