3 Międzynarodowy Kongres Energetyki Jądrowej

24 września 2104 odbył się 3 Międzynarodowy Kongres Energetyki Jądrowej, wydarzenie zostało zorganizowane przez Politechnikę Warszawską pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki.

Ideą kongresu było umożliwienie wymiany doświadczeń, prezentacji nowatorskich rozwiązań oraz dzielenia się wizją rozwoju energetyki jądrowej w kraju oraz zagranicą. Mając na uwadze znaczenie oraz zakres dyskusji na temat rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, jak również potrzebę inicjowania spotkań oraz merytorycznych debat z udziałem międzynarodowych i krajowych ekspertów, kongres został zintegrowany z organizowaną przez Instytut Chemii i Techniki Jądrowej - konferencją NUTECH. Oba wydarzenia trwały 4 dni, w czasie których toczyła się szeroka dyskusja na temat rozwoju polskiej energetyki jądrowej pomiędzy przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki, przedstawicielami zagranicznych uczelni technicznych, międzynarodowymi  ekspertami z zakresu energetyki jądrowej oraz repelentami krajowych i zagranicznych przedsiębiorstw oraz instytutów zaangażowanych w prace nad polskim programem jądrowym.

Prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju PW, podpisuje umowę o współpracy/ fot. NUTECH

Prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju PW, podpisuje umowę o współpracy/ fot. NUTECH

Ważnym punktem wydarzenia było podpisanie umowy pomiędzy spółką PGE EJ 1, odpowiedzialną za budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz trzema uczelniami: Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską i Akademią Górniczo-Hutniczą. W ramach podpisanej przez prof. Stanisława Wincenciaka - Prorektora ds. Rozwoju PW - umowy, obie strony zaangażują się w działania informacyjno-edukacyjne promujące wiedzę na temat energetyki jądrowej. W nowym roku akademickim 2014/205 na uczelniach odbędzie się szereg spotkań informacyjnych, warsztatów specjalistycznych i debat oksfordzkich dla studentów różnych uczelni, przygotowanie cyklu wykładów dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych oraz przygotowanie wystaw i materiałów edukacyjnych na temat energetyki jądrowej (podcasty, prezentacje multimedialne). Wszelkie działania podejmowane będą w oparciu o informacje zdobyte podczas wyjazdów studyjnych, szkoleń czy współpracy z zagranicznymi instytucjami naukowymi.

- Wraz z postępami w realizacji Polskiego Programu Energetyki Jądrowej widoczne jest coraz większe zainteresowanie studentów wyborem specjalizacji z zakresu energetyki jądrowej. Dlatego szczególnie istotna dla nas jest współpraca z inwestorem i inicjatywy, podobne do tej dzisiejszej, pozwalające na uzyskanie dodatkowych środków na działania edukacyjne i informacyjne. Wydaje się, że następuje też stopniowa integracja środowiska akademickiego w Polsce związanego z energetyką jądrową, co na pewno pozwoli na szerszą wymianę wzajemnych doświadczeń i skuteczną budowę kadr dla PPEJ - podsumowuje prof. Konrad Świrski, Koordynator ds. energetyki jądrowej PW (MEiL ITC).

Źródło: Politechnika Warszawska
Zdjęcia: NUTECH