2. Forum Akademicko-Gospodarcze - relacja

6 lutego 2020 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej odbyło się 2. Forum Akademicko-Gospodarcze, zatytułowane „Uczelnie i Przedsiębiorstwa na rzecz stabilnego rozwoju kraju”.

Konferencję otworzyły wystąpienia: Krzysztofa Pietraszkiewicza - Prezesa Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego (PFA-G) i Prezesa Związku Banków Polskich, prof. Arkadiusza Mężyka - Wiceprezesa PFA-G i Rektora Politechniki Śląskiej oraz prof. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej i Przewodniczącego KRASP.

- Mamy wielkie pragnienie, aby Forum Akademicko-Gospodarcze stało się platformą codziennej współpracy. Spotkania cykliczne ludzi biznesu, gospodarki i nauki, a także świata administracji poszczególnych resortów przyniosą wiele bardzo pozytywnych rezultatów - podkreślił  Prezes PFA-G Krzysztof Pietraszkiewicz.

- To Forum jest ukierunkowane na nową ustawę, mechanizmy, które nowa ustawa dostarczyła uczelniom w zakresie optymalizacji zasad funkcjonowania, doskonalenia procesów, relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym - mówił Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Gośćmi spotkania byli: Kamil Bortniczuk - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Sebastian Skuza - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Współpraca akademicko-gospodarcza będzie coraz ważniejsza. Życzę, aby 2. Forum Akademicko-Gospodarcze było początkiem pięknej historii, aby ta konferencja stała się z jedną z najważniejszych w świecie nauki i biznesu - powiedział Kamil Bortniczuk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

- W tytule forum mamy słowo stabilność. Stabilizacja jest bardzo ważna, ale myślę, że nam chodzi jeszcze o wzrost. I to wzrost zrównoważony - zaznaczył Sebastian Skuza, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uczestnicy konferencji przyjrzeli się pierwszym doświadczeniom działających od ponad pół roku Rad Uczelni oraz ich programom działania. Dyskutowali również o oczekiwanych kompetencjach absolwentów uczelni, w szczególności zwracając uwagę na wyniki prac Sektorowych Rad ds. Kompetencji. Oczywiście każda współpraca wymaga środków, dlatego podczas Forum podjęto temat publicznego i prywatnego finansowania współpracy uczelni z przedsiębiorstwami.

Zdjęcia: Biuletyn PW