Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / „Nieletni inżynierowie” z międzynarodowymi nagrodami

„Nieletni inżynierowie” z międzynarodowymi nagrodami

Film „Nieletni inżynierowie” - o uczniach z Lęborka i ich nauczycielu, zainspirowanych do działania przez studentów Politechniki Warszawskiej pracujących nad satelitą PW-Sat2 - zdobył dwie nagrody na Satisfied Eye International Film Festival w Wielkiej Brytanii oraz nagrodę na Delco Film Festival w USA.

Dokument, którego premiera odbyła się we wrześniu br., już zdobywa uznanie międzynarodowego środowiska filmowego. „Nieletni inżynierowie” otrzymali nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Satisfied Eye International Film Festival w Wielkiej Brytanii. W uzasadnieniu podkreślono: „Nieletni inżynierowie niesamowicie podnoszą na duchu. Wszyscy wychodząc z kina czują się po nim tak dobrze… Wspaniały, cudownie poprowadzony film”.

Ignacy Rejmak, nauczyciel fizyki uczący w Wejherowie i Lęborku, jeden z głównych bohaterów dokumentu, otrzymał podczas festiwalu Nagrodę Jury. To wyjątkowa sytuacja, ponieważ wyróżnienie jest przyznawane filmom albo twórcom. Chris Hastings, szef festiwalu stwierdził m.in.: „W filmie Nieletni inżynierowie był nauczyciel, jakiego chyba każdy chciałby mieć. Jest po prostu wspaniałą osobą w sensie rozumienia tego, czego potrzebują młodzi ludzie. Tego, że chcą być odbierani jak dorośli, a nie traktowani z góry. Nie mogliśmy nagrodzić nikogo innego niż Ignacego Rejmaka”.

Film zdobył także nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego podczas Delco Film Festival w Stanach Zjednoczonych.

„Nieletnich inżynierów” można było już oglądać na Zlin International Film Festival, Millenium Docs Against Gravity, DEFF Film Fest. W listopadzie br. będzie pokazywany na Polish Film Festival w Los Angeles.

O filmie

„Nieletni inżynierowie” to obserwacyjny film dokumentalny o tym, jak spotkanie na swojej drodze odpowiednich osoby może wpłynąć na życie nastolatków i o tym, jak dorosły - pełen charyzmy nauczyciel może zmienić się pod wpływem uczniów. Historia przemiany, odkrywania pasji i zdobywania wiedzy.

Bohaterów - nauczyciela i nastolatków małego polskiego miasta (Lęborka) twórcy obserwowali przez ponad trzy lata. Między 12 a 15 rokiem życia - w czasie szczególnie ważnym dla ich rozwoju. Wybrali zwyczajne dzieci - tak by widzowie mogli się z nimi utożsamić.

To co zobaczyli było jednak niezwyczajne. Już na początku kompletnie niepasujący do stereotypu nauczyciel fizyki kazał im wyrzucić swoje podręczniki. Zainspirowani przez inżynierów pracujących nad polskim satelitą PW-Sat2 próbowali zbudować testowe modele żagli do satelity...

Widz obserwuje jak tworzą się relacje między dziećmi i nauczycielem oraz proces wchodzenia dziecka w dorosłość, odnajdywania pasji i wiary w marzenia.

„Nieletni inżynierowie” to pełen humoru i refleksji portret współczesnej młodzieży. Inspiracja dla młodszych widzów, a dla innych sentymentalna podróż w ich przeszłość.

Reżyserkami filmu są Aleksandra Skowron i Hanna Polak (nominowana do Oscara). Muzykę do dokumentu napisał Jan A.P. Kaczmarek (zdobywca Oscara).

Powiązany materiał:
Premiera filmu „Nieletni inżynierowie”

Źródło i zdjęcia: Mediolia

Kwiaty nie zakwitną bez ciepła słońca. Ludzie nie mogą stać się ludźmi bez ciepła przyjaźni

Phil Bosmans

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego