Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / „Nieletni inżynierowie” z międzynarodowymi nagrodami

„Nieletni inżynierowie” z międzynarodowymi nagrodami

Film „Nieletni inżynierowie” - o uczniach z Lęborka i ich nauczycielu, zainspirowanych do działania przez studentów Politechniki Warszawskiej pracujących nad satelitą PW-Sat2 - zdobył dwie nagrody na Satisfied Eye International Film Festival w Wielkiej Brytanii oraz nagrodę na Delco Film Festival w USA. 

Dokument, którego premiera odbyła się we wrześniu br., już zdobywa uznanie międzynarodowego środowiska filmowego. „Nieletni inżynierowie” otrzymali nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Satisfied Eye International Film Festival w Wielkiej Brytanii. W uzasadnieniu podkreślono: „Nieletni inżynierowie niesamowicie podnoszą na duchu. Wszyscy wychodząc z kina czują się po nim tak dobrze… Wspaniały, cudownie poprowadzony film”.

Ignacy Rejmak, nauczyciel fizyki uczący w Wejherowie i Lęborku, jeden z głównych bohaterów dokumentu, otrzymał podczas festiwalu Nagrodę Jury. To wyjątkowa sytuacja, ponieważ wyróżnienie jest przyznawane filmom albo twórcom. Chris Hastings, szef festiwalu stwierdził m.in.: „W filmie Nieletni inżynierowie był nauczyciel, jakiego chyba każdy chciałby mieć. Jest po prostu wspaniałą osobą w sensie rozumienia tego, czego potrzebują młodzi ludzie. Tego, że chcą być odbierani jak dorośli, a nie traktowani z góry. Nie mogliśmy nagrodzić nikogo innego niż Ignacego Rejmaka”.

Film zdobył także nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego podczas Delco Film Festival w Stanach Zjednoczonych.

„Nieletnich inżynierów” można było już oglądać na Zlin International Film Festival, Millenium Docs Against Gravity, DEFF Film Fest. W listopadzie br. będzie pokazywany na Polish Film Festival w Los Angeles.

O filmie

„Nieletni inżynierowie” to obserwacyjny film dokumentalny o tym, jak spotkanie na swojej drodze odpowiednich osoby może wpłynąć na życie nastolatków i o tym, jak dorosły - pełen charyzmy nauczyciel może zmienić się pod wpływem uczniów. Historia przemiany, odkrywania pasji i zdobywania wiedzy.

Bohaterów - nauczyciela i nastolatków małego polskiego miasta (Lęborka) twórcy obserwowali przez ponad trzy lata. Między 12 a 15 rokiem życia - w czasie szczególnie ważnym dla ich rozwoju. Wybrali zwyczajne dzieci - tak by widzowie mogli się z nimi utożsamić.

To co zobaczyli było jednak niezwyczajne. Już na początku kompletnie niepasujący do stereotypu nauczyciel fizyki kazał im wyrzucić swoje podręczniki. Zainspirowani przez inżynierów pracujących nad polskim satelitą PW-Sat2 próbowali zbudować testowe modele żagli do satelity...

Widz obserwuje jak tworzą się relacje między dziećmi i nauczycielem oraz proces wchodzenia dziecka w dorosłość, odnajdywania pasji i wiary w marzenia.

„Nieletni inżynierowie” to pełen humoru i refleksji portret współczesnej młodzieży. Inspiracja dla młodszych widzów, a dla innych sentymentalna podróż w ich przeszłość.

Reżyserkami filmu są Aleksandra Skowron i Hanna Polak (nominowana do Oscara). Muzykę do dokumentu napisał Jan A.P. Kaczmarek (zdobywca Oscara).

Powiązany materiał:
Premiera filmu „Nieletni inżynierowie”

Źródło i zdjęcia: Mediolia

CYTAT TYGODNIA

"

 

Kwiaty nie zakwitną bez ciepła słońca. Ludzie nie mogą stać się ludźmi bez ciepła przyjaźni

Phil Bosmans

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

MNiSW

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego