Rusza konkurs Popularyzator Nauki 2019

Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu Popularyzator Nauki dla osób, zespołów, mediów oraz instytucji popularyzujących naukę. Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 grudnia br.

Celem konkursu, organizowanego corocznie przez portal Nauka w Polsce Fundacji Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest uhonorowanie osób, zespołów osób i instytucji, które popularyzują naukę wśród Polaków. Nagrodę uzyskują ci, którzy pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

Zgłoszenia można nadsyłać do 15 grudnia br. Zwycięzcy zostaną przedstawieni podczas finałowej gali, która odbędzie się w końcu lutego 2020 r. Zgłoszenia oceni Kapituła, złożona z popularyzatorów nauki, przedstawicieli środowiska naukowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwisu Nauka w Polsce. Spośród wszystkich zgłoszeń wybierze laureata Nagrody Głównej. To najbardziej prestiżowe w konkursie wyróżnienie przyznane zostanie osobie, zespołowi albo instytucji, która promuje naukę wyjątkowo twórczo i skutecznie.

Dodatkowo przyznane będą nagrody w kategoriach: Naukowiec, Animator, Zespół, Instytucja oraz Media:

  • W kategorii „Naukowiec” - która od lat cieszy się w konkursie największą popularnością - rywalizować mogą osoby co najmniej ze stopniem doktora, będące np. pracownikami naukowymi albo nauczycielami akademickimi. W tej kategorii przyjmowane będą zgłoszenia naukowców, którzy popularyzują naukę wśród osób niezwiązanych z ich dziedziną.
  • Do kategorii „Animator” mogą się zgłaszać osoby nieposiadające stopni ani tytułów naukowych. To szansa dla aktywnych studentów i doktorantów, a także pracowników administracyjnych uczelni i osób niezwiązanych z instytucjami naukowymi.
  • W kategorii „Zespół” szansę na nagrodę mają grupy osób wspólnie popularyzujących naukę, które niekoniecznie identyfikują się z jedną, określoną placówką. Mogą to być np. osoby realizujące wspólnie projekty popularnonaukowe albo zespoły działające ponad granicami administracyjnymi instytucji naukowych, koła naukowe albo grupy znajomych czy internautów, wspólnie promujących naukę.
  • Kategoria „Instytucja” powstała z myślą o instytucjach naukowych, pozanaukowych oraz przedsiębiorstwach. Dzięki niej swoje osiągnięcia w promocji nauki mogą zaprezentować np. instytuty badawcze, jednostki uczelni, konsorcja, organizacje pozarządowe, centra nauki czy prywatne firmy.
  • Nagroda w kategorii „Media” dedykowana jest dziennikarzom, mediom czy redakcjom. W tej grupie kandydować mogą też internauci tworzący przekazy popularnonaukowe - np. blogerzy, twórcy fanpejdżów i stron internetowych.

Konkurs Popularyzator Nauki ma długą tradycję. Od 2005 r. przyznano w nim ponad 70 nagród i ponad 45 wyróżnień. Od roku regulamin konkursu przewiduje możliwość zgłaszania kandydatów, którzy byli już w przeszłości laureatami.

Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ>>

Powiązany materiał: 
Dariusz Aksamit laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2018

Źródło: PAP Nauka w Polsce
Zdjęcie: Biuletyn PW