Biuletyn PW / Kalendarium

Kalendarium

30 Wrz

100-lecie Wydziału Geodezji i Kartografii - wystawa

13:00 - 31 Paź 15:30

Z okazji jubileuszu 100-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii można obejrzeć wystawę pamiątek z okresu jego działalności. Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających w  Muzeum PW w Gmachu Głównym do 31 października 2021 r.

W sali ekspozycyjnej Muzeum PW zgromadzono liczne pamiątki w postaci dokumentów, opracowań kartograficznych, akcesoriów oraz instrumentów geodezyjnych. Na szczególną uwagę zasługują osobiste pamiątki po Profesorach Wydziału, często własnoręczne skrypty, listy ocen lub korespondencja. Interesująco prezentuje się zbiór prac dyplomowych i opracowań z okresu sprzed II wojny światowej.

Dydaktyczna działalność Wydziału jest również obecna w nowszych materiałach. Są to prace dyplomowe, skrypty i podręczniki sygnowane nazwiskami autorów z grona kadry naukowej Wydziału, często będących fundamentem wiedzy dla kilku pokoleń geodetów. Osiągnięcia i ofertę naukową przedstawiają przykładowe prace naukowe i rozwojowe sięgające współczesnych rozpraw habilitacyjnych i prac wdrożeniowych.

Wystawę uzupełnia niewielka ekspozycja wybranych akcesoriów i instrumentów geodezyjnych, z których najciekawiej prezentują się przyrządy obliczeniowe, pierwsze odbiorniki GPS i klasyczne noniuszowe teodolity.

Wystawę przygotował Wydział Geodezji i Kartografii we współpracy z Muzeum Politechniki Warszawskiej.

Gdzie?

sala ekspozycyjna Muzeum PW w Gmachu Głównym PW (Plac Politechniki 1)

4 Paź

Wystawa jubileuszowa Wydziału Elektrycznego

08:30 - 31 Paź 15:30

Z okazji jubileuszu 100-lecia Wydziału Elektrycznego w Muzeum PW w Gmachu Głównym prezentowana jest wystawa pt. „Electricitas omni tempore”. Ekspozycję można zwiedzać do końca października.  

W sali wystawowej Muzeum PW w Gmachu Głównym zaprezentowano obiekty, które przedstawiają historię elektryczności w Politechnice Warszawskiej, m.in.: radiostację z 1927 r., stare maszyny elektryczne prądu stałego, silniki z dawnego Zakładu Maszyn Elektrycznych, szafę sterowniczą z Zakładu Napędu Elektrycznego, szafy do modelowania sieci wysokiego napięcia, mierniki: amperomierze, woltomierze.

Wystawę przygotował Wydział Elektryczny we współpracy z Muzeum Politechniki Warszawskiej. Dostępna jest dla zwiedzających do 31 października 2021 r.

Gdzie?

sala ekspozycyjna Muzeum PW w Gmachu Głównym PW (Plac Politechniki 1)

18 Paź

XXVII Targi Pracy i Praktyk

00:00

Z powodu sytuacji pandemicznej XXVII Targi Pracy dla Informatyków i Elektroników zostaną ograniczone do wydania elektronicznej wersji katalogu targowego. Inauguracja dystrybucji katalogu przewidywana jest na 18 października 2021 r.

Katalog zostanie opublikowany na stronie internetowej Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej i rozesłany do wszystkich studentów wydziału. Zostanie także przekazany do organizacji studenckich na Politechnice Warszawskiej w celu jego rozpowszechnienia, a także informowania o nim w mediach społecznościowych.

Organizatorzy planują również dystrybucję katalogu wśród studentów innych wydziałów Politechniki Warszawskiej oraz innych uczelni.

Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

21 Paź

Masterclass z NASA

16:00 - 19:00

Światowi eksperci z NASA, uniwersytetów Harvarda czy Oksfordzkiego wezmą udział w debacie online „Masterclass z NASA”, która odbędzie się 21 października 2021 r. Temat przewodni: „Przyszłość człowieka, ekonomii i wszechświata”. Dla studentów, absolwentów i pracowników PW dostępna jest bezpłatna rejestracja na wydarzenie.

W międzynarodowej debacie, organizowanej przez Papieską Radę ds. Kultury oraz Fundację Centrum Twórczości Narodowej, wezmą udział liderzy z ponad 100 państw. Wydarzenie podzielone będzie na dwie części.

„Rozwój, ale jaki?” (godz. 16.00-17.30), prezentacje:

 • Art Chmielewski - jako inżynier i manager w NASA przygotowywał 15 misji kosmicznych, temat: „Jaka jest misja NASA? Czy istnieją kosmici?”;
 • Guy Consolmagno - Dyrektor Obserwatorium Watykańskiego, absolwent MIT, wykładowca na Uniwersytecie Harvarda, temat: „Pytanie nie brzmi: Dlaczego wierzę w Boga? ale: Dlaczego wierzę w naukę?”;
 • Michał Heller - kosmolog, fizyk, filozof, laureat prestiżowej nagrody Templetona, temat: „Czy ktoś Tym wszystkim rządzi? Czy ktoś rządzi światem i jak to odczytać?”;

„Nowa wizja człowieka” (godz. 17.30-19.00), prezentacje:

 • Jeffrey Sachs - ekonomista z uniwersytetów Harvarda i Columbia w Nowym Jorku, doradca papieża Franciszka w ramach programu „Ekonomia Franciszka”, temat: „Największe wyzwania i problemy gospodarki XXI wieku”;
 • Kate Raworth - ekonomistka na Uniwersytecie Oksfordzkim, autorka #1 ekonomicznej książki roku wg Financial Times „Ekonomia obwarzanka”, pisze i mówi o siedmiu ścieżkach koniecznych do zmiany obecnych światowych modeli ekonomicznych, które doprowadziły świat do widma katastrofy klimatycznej i ogromnych nierówności społecznych, temat: „To ważne aby mówić o tym, co jest dobre dla młodych ludzi. O tym, jak możemy stworzyć gospodarkę, która im służy”;
 • Mike Walsh - światowy ekspert w obszarze wpływu sztucznej inteligencji na ekonomię i społeczeństwa, autor bestsellera „Algorytmiczny lider”, temat: „Jaki jest prawdziwy potencjał ludzkiej inteligencji w XXI wieku?”.

Szczegółowe informacje oraz możliwość rejestracji dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

27 Paź

Szkolenie praktyczne - selektywna zbiórka bioodpadów

09:00 - 16:00

Stowarzyszenie na rzecz recyklingu bioodpadów BIORECYKLING zaprasza do udziału w szkoleniu praktycznym - selektywna zbiórka bioodpadów, które odbędzie się 27 października 2021 r. w godz. 9.00-16.00. 

Podczas spotkania przedstawione zostaną informacje na temat:

 • Aktualnego stanu prawnego i projektowanych zmian.
 • Obowiązków uczestników systemu gospodarowania odpadami.
 • Modeli zbiórki bioodpadów.
 • Dobrych praktyk w Polsce i na świecie.
 • Istotnych elementów specyfikacji przetargowej na odbiór i zagospodarowanie bioodpadów.

Wydarzenie jest dedykowane m.in. przedstawicielom władz gminy odpowiedzialnym za zarządzanie gospodarką odpadową, samorządowcom, radnym oraz studentom kierunków związanych z gospodarowaniem bioodpadami. Udział w szkoleniu jest bezpłatny, uczestnicy otrzymują certyfikaty.

Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ>>

On-line

27 Paź

Budownictwo drogowe - wyzwania klimatyczne

10:30

Rektor Politechniki Warszawskiej oraz Zarząd LOTOS Asfalt zapraszają na sympozjum „Budownictwo drogowe w kontekście wyzwań klimatycznych i gospodarczych” które odbędzie się 27 października 2021 roku, o godz. 10:30 w Małej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej.

Program sympozjum:

 • Otwarcie sympozjum wraz z wystąpieniami zaproszonych gości
 • Potrzeby i cele klimatyczne Polski i UE
 • Badania naukowe jako odpowiedź na wyzwania programu Europejski Zielony Ład
 • Kierunki działalności B+R w odpowiedzi na wyzwania środowiskowe i społeczne
 • Debata dotycząca wyzwań klimatycznych i gospodarczych w budownictwie drogowym z udziałem  przedstawicieli biznesu, nauki i administracji
 • Konkluzje
 • Networking

Gdzie?

Mała Aula Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej,
Plac Politechniki 1, Warszawa

16 Lis

V Ogólnopolska Konferencja Naukowa DEMIST'21

08:00 - 17 Lis 20:00

V Ogólnopolska Konferencja Naukowa DEMIST'21 (Gospodarka cyfrowa - zarządzanie, innowacje, społeczeństwo i technologie) - podobnie jak poprzednie edycje - jest spotkaniem świata nauki, biznesu i administracji. Uczestnicy konferencji dyskutować będą o najważniejszych zjawiskach i kierunkach zmian na rynku cyfrowym i ich wpływie na przyszłość zarządzania. Wydarzenie objęto honorowym patronatem Politechniki Warszawskiej.

Tematyka tegorocznej konferencji to:

 • Projektowanie ścieżek klienta (customer experience),
 • Smart City - zmiana technologiczna czy społeczna?,
 • Finanse cyforwe - finetechy i danetyzacja,
 • Dane - podstawowy „surowiec” gospodarki cyfrowej,
 • Blockchainie - co się zmieniło, co się zmieni?
 • Cyfrowych doświadczeniach pandemii COVID-19.

Uczestnicy konferencji uzyskają preferencyjne warunki publikacji w czasopismach:

 • „Foundations of Management”
 • „Przegląd Organizacji”
 • oraz w planowanej monografii „Gospodarka cyfrowa 2021. Zarządzanie, innowacje, społeczeństwo i technologie. DEMIST’21”

Termin wczesnych zgłoszeń mija 1 czerwca 2021 r.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

online

23 Lis

LUMEN 2021

09:00 - 24 Lis 16:00

Fundacja Rektorów Polskich, PCG Academia oraz Times Higher Education zapraszają do udziału w VII Konferencji Liderzy Zarządzania Uczelnią LUMEN. Wydarzenie odbędzie się 23 i 24 listopada 2021 r. w trybie hybrydowym z wykorzystaniem formuły online. 

Konferencja LUMEN to największe forum debaty na temat zarządzania szkolnictwem wyższym w Europie Centralno-Wschodniej. Zainicjowana przez PCG Academia w 2015 roku zrzesza setki osób zaangażowanych w profesjonalne zarządzanie uczelniami - rektorów, kanclerzy i menedżerów.

Pierwszy dzień konferencji będzie dedykowany zagadnieniom o charakterze strategicznym, tj. wsparciem finansowym uczelni w ramach Krajowego Planu Odbudowy, ewaluacji działalności naukowej, internacjonalizacji oraz zrównoważonemu rozwojowi uczelni. Drugiego dnia omówione zostaną kwestie związane z zarządzaniem operacyjnym i przedstawione konkretne rozwiązania zarządcze oraz informatyczne mające na celu poprawę efektywności działania polskich szkół wyższych.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Warszawa/online

25 Lis

Środowisko Informacji 2021

08:00

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do udziału w V edycji konferencji „Środowisko informacji”, która odbędzie się 25 listopada 2021 r. w formie zdalnej, na platformie wideokonferencyjnej. 

Tematem przewodnim wydarzenia będzie wykorzystanie informacji przestrzennej w obszarze środowiska i jego ochrony. Konferencja jest platformą spotkań i wymiany doświadczeń m.in. dla przedstawicieli administracji, biznesu, nauki.

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane możliwości wykorzystania środowiskowej informacji przestrzennej, w tym wyniki najciekawszych projektów, a także kierunki rozwoju i zastosowań informacji przestrzennej w ochronie środowiska.  Nie zabraknie informacji o nowych technologiach, czy pomysłach na innowacyjne wdrożenia związane z pozyskaniem i analizą danych dotyczących środowiska. Prelegenci podzielą się własnymi doświadczeniami oraz dobrymi praktykami w zakresie wykorzystania narzędzi GIS.

Zainteresowane osoby mogą rejestrować się wyłącznie za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na stronie serwisu Ekoportal.gov.pl. Formularz będzie aktywny do 28 października 2021 r.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Wysłanie zgłoszenia nie jest równoznaczne z udziałem w konferencji. Po zakończeniu weryfikacji zgłoszeń każda osoba otrzyma informację zwrotną na podany w zgłoszeniu adres email.

Konferencja jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Platforma wideokonferencyjna

2 Gru

Zarządzanie bezpieczeństwem - transport

08:00 - 3 Gru 20:00

Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej zaprasza do udziału w IV Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Zarządzanie bezpieczeństwem w technikach, technologiach i polityce transportowej”. Konferencja planowana jest w dniach 2-3 grudnia 2021 r. 

Tematyka wydarzenia dotyczyć będzie m.in. problematyki związanej z zastosowaniem nowoczesnych technologii w transporcie, zarówno w odniesieniu do środków transportu, jak również systemów związanych z bezpieczeństwem i ochroną. Zagadnienia te mają szczególne znaczenie z punktu widzenia wyzwań stawianych przed wszystkimi rodzajami transportu we współczesnym świecie - transport lotniczy, kolejowy, morski czy drogowy. Temat przewodni konferencji będzie dyskutowany poprzez pryzmat funkcjonowania zintegrowanego systemu bezpieczeństwa w transporcie lotniczym, kolejowym, drogowym, morskim, śródlądowym i kosmicznym przy uwzględnieniu aspektów technicznych, ekonomicznych, politycznych oraz psychologicznych znajdujących zastosowanie w procesach kształcenia i szkolenia operatorów środków transportu.

Zagadnienia omawiane w sekcjach:

 • Zarządzanie ryzykiem w transporcie
 • Organizacja systemów kształcenia i szkolenia w poszczególnych rodzajach transportu
 • Aspekty prawne kształcenia i szkolenia personelu obsługi środków transportu
 • Nowoczesne metody, technologie i narzędzia stosowane w procesach szkolenia podstawowego i zaawansowanego personelu obsługi środków transportu
 • Polityczne, ekonomiczne i prawne aspekty procesów szkolenia podstawowego i zaawansowanego personelu obsługi środków transportu
 • Dydaktyka i edukacja dla transportu

Poza panelami dyskusyjnymi konferencja będzie okazją do zaprezentowania nowoczesnych urządzeń i systemów, w tym symulacyjnych znajdujących zastosowanie w procesach przygotowania i realizacji usługi transportowej. Dedykowane temu będą warsztaty połączone z wystawą sprzętu znajdującego zastosowanie w walce z CORONAVIRUSEM na lotniskach i nowoczesnych technologii stosowanych w szkoleniach lotniczych. 

Informacje o wydarzeniu oraz elektroniczna rejestracja dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

W zależności od sytuacji epidemicznej konferencja odbędzie się w formie tradycyjnej lub on-line

14 Gru

Współczesne wyzwania zarządzania projektami

15:00 - 17:00

14 grudnia 2021 roku zostanie wygłoszony wykład pt. „Współczesne wyzwania zarządzania projektami”, który poprowadzi dr hab. inż. Krzysztof Wodarski, prof. PŚ z Politechniki Śląskiej. Wykład odbędzie się w ramach Seminarium Naukowego Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.

Aktualny program seminarium naukowego dostępny jest TUTAJ>>

Gdzie?

Platforma WEBEX po wcześniejszej rejestracji

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI