Kalendarium

5/
10

PW Filia w Płocku - Inauguracja roku 2018/2019

11:00 - 12:30

Rektor i Senat Politechniki Warszawskiej, Dziekan i Rada Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii, Dyrektor i Rada Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych uprzejmie zapraszają na 52. inaugurację roku akademickiego 2018/2019 w Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku.

Program:

  • Hymn Państwowy
  • Otwarcie uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego 2018/2019
  • Wystąpienie Jego Magnificencji Rektora Politechniki Warszawskiej
  • Wystąpienia okolicznościowe
  • Immatrykulacja
  • Przemówienie przedstawiciela studentów i doktorantów
  • Wręczenie nagród
  • Otwarcie Roku Akademickiego 2018/2019
  • Wykład inauguracyjny p rof. dr hab. inż. Andrzeja Jakubiaka nt. „Politechnika Warszawska w służbie niepodległej Rzeczypospolitej”
  • „Gaudeamus igitur”

Prosimy o zajmowanie miejsc do godz. 10:50.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

Gdzie?

Politechnika Warszawska Filia w Płocku,
Aula Gmachu Głównego, 
ul. Łukasiewicza 17, Płock

9/
10

Wernisaż monografii „Co dalej z zarządzaniem?"

15:00 - 17:00

Dnia 9 października 2018 roku zostanie przedstawiony wernisaż monografii „Co dalej z zarządzaniem?". Wykład odbędzie się w ramach Seminarium Naukowego Wydziału Zarządzania „Przedsiębiorczość Wysokiej Techniki”.

Aktualny program seminarium naukowego dostępny jest na stronie Wydziału Zarządzania.

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej,
ul. Rektorska 4, sala 4.01

10/
10

Customer Discovery

10:00 - 15:00

W dniu 10 października 2018 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej odbędą się Customer Discovery - warsztaty Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Warsztaty skierowane są w szczególności do przedstawicieli branży ICT. Organizatorzy zapraszają naukowców, innowatorów, startupowców i przedstawicieli firm. Podczas spotkania wskażą jak zidentyfikować i poznać potrzeby swoich klientów bez konieczności zatrudniania zewnętrznej agencji focusowej. Szkolenie Customer Discovery przybliża umiejętności okołobiznesowe, daje narzędzia oraz wiedzę jak je wykorzystać. Program realizowany jest w ramach międzynarodowej współpracy z takimi instytucjami jak np. St John’s Innovation Centre/ Uniwersytet w Cambrigde.

Wymagana jest rejestracja.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, 
ul. Rektorska 4, Warszawa

10/
10

Wystawa akwareli Ewy Anny Wasiutyńskiej

12:00 - 16:00

Muzeum Politechniki Warszawskiej zaprasza na wystawę akwareli Ewy Anny Wasiutyńskiej. Autorka projektuje budynki biurowe i mieszkaniowe, ośrodki kulturalne, handlowe i sportowe w Belgii, Nigerii, Iraku i Arabii Saudyjskiej. W Biurze Architektury E. VERHAEGEN w Brukseli, projektowała audytoria, budynki biurowe, domy opieki, szkoły i szpitale w Belgii oraz Algierii. Równolegle do zawodu architekta rysuje i maluje - od roku 2007 akwarele o tematyce kwiatów, nieba i domów Brukseli, pejzaży polskich. Bierze udział w wystawach w Gdańsku i Warszawie, Paryżu i Wenecji. W roku 2015 otrzymała medal 100-lecia PW. 

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 października 2018 r. o godz. 12.00 w Muzeum Politechniki Warszawskiej. Wystawa będzie czynna do 10 listopada 2018 r. w krużgankach na I piętrze w auli Gmachu Głównego PW, potem zostanie przeniesiona do Sali Ekspozycyjnej Muzeum PW w Gmachu Głównym.

Gdzie?

Muzeum Politechniki Warszawskiej,
Gmach Główny, Plac Politechniki 1, Warszawa

12/
10

9. Noc w w Instytucie Lotnictwa

17:00 - 23:00

Instytut Lotnictwa zaprasza do udziału w kolejnej edycji Nocy w Instytucie Lotnictwa, która rozpocznie się 12 października 2018 r. o godzinie 17.00. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich wielbicieli lotnictwa, samolotów, kosmosu, nauki, techniki oraz dla tych, którzy są ciekawi świata i lubią aktywnie spędzać czas wolny. W jego trakcie można spotkać pilotów cywilnych i wojskowych, spadochroniarzy, przedstawicieli warszawskich lotnisk, inżynierów, astronomów, kosmonautów, naukowców, studentów i wielu innych wspaniałych ludzi. Podczas wystaw i spotkań prezentowane są atrakcje związane z lotnictwem, nowymi technologiami, kosmosem oraz innymi pokrewnymi branżami.

Ponad 20 statków powietrznych - w tym myśliwiec F-16, specjalna strefa wystawowa ze śmigłowcami wojskowymi i cywilnymi, spotkanie z jedynym polskim kosmonautą, Mirosławem Hermaszewskim, prelekcja i wystawa zdjęć najsłynniejszego polskiego fotografa lotniczego Sławomira „Hesji” Krajniewskiego, panel dyskusyjny z udziałem wyjątkowych kobiet związanych z lotnictwem - to tylko niektóre ze 130 atrakcji, które zaplanowali organizatorzy.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem m.in. Politechniki Warszawskiej, Ministerstwa Przedsiębiorczości, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Prezydenta m.st. Warszawy.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Strona wydarzania na Facebooku.

Gdzie?

Instytut Lotnictwa,
Al. Krakowska 110/114, Warszawa  

15/
10

Międzynarodowa Wystawa Wynalazków IWIS 2018

09:00 - 17 Paź 16:00

W dniach 15-17 października w Politechnice Warszawskiej odbędzie się Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków. IWIS to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Co roku wystawa gości wynalazców z ponad 25 państw świata m.in. z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu oraz Polski. Wynalazcy prezentują innowacje stanowiące przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie. Każdego roku wystawie towarzyszą wykłady i prelekcje dotyczące ochrony własności intelektualnej i organizowany jest Światowy Konkurs Chemiczny.

IWIS 2018 został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Politechnika Warszawska, 
Plac Politechniki 1, Warszawa

16/
10

II Forum Dialogu Nauka-Przemysł

08:30 - 17 Paź 12:50

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej w imieniu partnerów projektu „Innowacje w procedurach transferu technologii: Nauka-Przemysł” realizowanego w ramach programu „DIALOG” zaprasza do udziału w II Forum Dialogu Nauka - Przemysł. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 16-17 października 2018 r. 

Zgodnie z charakterem wydarzenia i realizowanym w konsorcjum projektem podczas zaplanowanych konferencji tematycznych szczególny nacisk zostanie położony na współpracę biznesu z nauką. Tym razem forma współpracy zostanie przedstawiona poprzez dwie platformy naukowe, które w swym zakresie działania obejmują najbardziej strategiczne obszary tematyczne badań i rozwoju technologii w Polsce, a więc Platformę Interbiomed w konferencji „Diagnostyka i systemy podawania leków: od badań do aplikacji” oraz Platformę Fotowoltaiki w konferencji PV Horizons 2020+.

Partnerami projektu są: Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo - Hutnicza, Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Politechnika Częstochowska.

Program II forum Dialogu

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej,
ul. Rektorska 4, Warszawa

16/
10

Koleje naprawdę wielkich prędkości

15:00 - 17:00

Dnia 16 października 2018 roku zostanie wygłoszony wykład pt. „Koleje naprawdę wielkich prędkości”, który poprowadzi dr inż. Andrzej Krzyszkowski z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Wykład odbędzie się w ramach Seminarium Naukowego Wydziału Zarządzania „Wyzwania Modelowania Inżynierskiego i Biznesowego”, współorganizowanego przez Centrum Informatyzacji PW oraz Centrum Studiów Zaawansowanych PW.

Aktualny program seminarium naukowego dostępny jest na stronie Wydziału Zarządzania.

Gdzie?

Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, 
ul. Nowowiejska 15/19,
sala Audytorium Centralne

17/
10

9 Forum Rozwoju Mazowsza

09:30 - 18 Paź 15:00

W dniach 17 i 18 października br., Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych organizuje Forum Rozwoju Mazowsza. To najważniejsze w województwie mazowieckim wydarzenie o charakterze konferencyjno-warsztatowym związane z rozwojem regionu. Jego główną ideą jest promocja innowacyjnych projektów i rozwiązań, które dzięki wsparciu Funduszy Europejskich są realizowane i wykorzystywane na Mazowszu. 9. Forum Rozwoju Mazowsza odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Komisji Europejskiej, partnerem wydarzenia jest Politechnika Warszawska.

Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach, pokazach innowacyjnych rozwiązań, konsultacjach ze znakomitymi ekspertami oraz w cyklu debat prowadzonych z udziałem gości z kraju i zagranicy oraz transmitowanych na żywo w Internecie. Nie zabraknie pokazów nowych projektów i prototypów, które dotychczas skrywane były w laboratoriach, a na 9. Forum Rozwoju Mazowsza będą miały swoje premiery.

Tematami przewodnimi wydarzenia będą tym razem: Region Przyszłości, Ekoregion, Człowiek i Medycyna. Obszar Turystyka i Kultura nawiąże do wszystkich trzech głównych tematów. Organizatorzy zapraszają na kilkanaście godzin poświęconych dyskusji i wymianie doświadczeń w zakresie realizacji projektów, ale także problemów i wyzwań, z jakimi na co dzień mierzą się przedsiębiorcy, naukowcy, urzędnicy, czy też przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji rynku pracy.  

Wymagana jest rejestracja, wstęp jest bezpłatny.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Centrum Konferencyjne Legii Warszawa,
ul. Łazienkowska 3, Warszawa

17/
10

VIII Warszawskie Dni Techniki

11:00 - 19 Paź 14:00

W dniach 17 -19 października br. odbędą się VIII Warszawskie Dni Techniki. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem: Warszawa - Technika wczoraj, dziś, jutro. Tematami wiodącymi tegorocznych dni będą:

•    Inżynierowie polscy minionych 100 lat RP
•    Inżynieria przyszłości
•    100 lat samochodów
•    Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

Dni rozpocznie 17 października br. sesja inauguracyjna w Warszawskim Domu Technika NOT (ul. Czackiego 3/5). Referat wprowadzający pt. „Inżynieria przyszłości” wygłosi prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

W kolejnych dniach uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z pracowniami, laboratoriami oraz funkcjonowaniem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, Hutą ArcelorMittal Warszawa, Instytutem Lotnictwa, Wydziałem Samochodów i Maszyn Roboczych PW, Przemysłowym Instytutem Motoryzacji, Stacją Techniczno-Postojową Metra na Kabatach, Spółką PCO oraz Wydziałem Mechatroniki i Lotnictwa WAT.

Dni są organizowane przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP). Tegoroczne Warszawskie Dni Techniki odbędą się w ramach Mazowieckich Dni Techniki 2018.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Zgodnie z programem

17/
10

Strefy niskoemisyjnego transportu

15:30 - 17:00

W ramach 9 Forum Rozwoju Mazowsza Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej w dniu 17 października br. organizuje panel pt. „Jak tworzyć strefy niskoemisyjnego transportu w jednostkach samorządu terytorialnego? Wykorzystywanie doświadczeń europejskich”.

„Strefy niskoemisyjnego transportu” to ustanowiony prawnie obszar geograficzny w ramach aglomeracji miejskich, w którym wprowadzono ograniczenia w zakresie wjazdu określonych pojazdów, tworząc jednocześnie rozwiązania przyjazne dla środowiska i podnoszące komfort życia mieszkańców. Strefy tego rodzaju wdrożone są w szeregu państw w Europie i na świecie. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych stworzyła podstawy prawne do ustanawiania tego rodzaju stref w Polsce. W wyniku tego szereg jednostek samorządu terytorialnego podjęło inicjatywę powołania tego rodzaju obszarów. Na bazie doświadczeń krajowych i europejskich w tym obszarze, celem panelu jest odpowiedzenie na pytania: Jakie są główne wyzwania związane z wprowadzeniem stref niskoemisyjnego transportu?, W jaki sposób można zwiększyć akceptację społeczną?, Jakie dodatkowe korzyści generowane przez wprowadzenie tego rodzaju stref?

Uczestnicy debaty: 

  • Dario Dubolino, Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna Mobilność i Transport
  • Marcin Podgórski, Dyrektor Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych, Urząd Marszałkowski woj. mazowieckiego
  • Andrzej J. Pietrasik, Burmistrz Miasta Płońsk
  • Jacek Mizak, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych
  • Emilia Piotrowska, Warszawski Alarm Smogowy
  • dr Helena Bulinska-Stangrecka, Adiunkt Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechnika Warszawska

Debatę poprowadzi dr Robert Zajdler, radca prawny, Adiunkt, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Stadion Legii,
Łazienkowska 3, Warszawa

22/
10

Wystawa i konferencja: „Per aspera ad astra”

09:10 - 23 Paź 18:00

Serdecznie zapraszamy na Wystawę i Konferencję Polskie osiągnięcia lotnicze w 100-lecie Odzyskania Niepodległości „Per aspera ad astra”, która odbędzie się w dniach 22-23 października 2018 roku. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Gdzie? 

Politechnika Warszawska, Gmach Główny,
Plac Politechniki 1, Warszawa

23/
10

„Negocjacje w zarządzaniu relacjami z...”

15:00 - 17:00

Dnia 23 października 2018 roku zostanie wygłoszony wykład pt. „Negocjacje w zarządzaniu relacjami z interesariuszami organizacji”, który poprowadzi dr hab. Andrzej Kozina, prof. UEK z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wykład odbędzie się w ramach Seminarium Naukowego Wydziału Zarządzania „Tradycja i Wyzwania Nauk o Zarządzaniu”.

Aktualny program seminarium naukowego dostępny jest na stronie Wydziału Zarządzania.

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej,
ul. Rektorska 4, sala 4.01

24/
10

XV Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK

10:00 - 25 Paź 16:00

W dniach 24-25 października 2018 r. w Politechnice Warszawskiej odbędzie się jubileuszowa, XV edycja Targów „KONIK”. To największe w Warszawie, a być może i w Polsce targi organizowane w całości przez studentów, mające na celu promocję studenckiej działalności naukowej oraz aktywności społecznej. Po raz kolejny na dwa dni Duża Aula Gmachu Głównego wypełni się studentami dzielącymi się pasją oraz ich wynalazkami i pokazami naukowymi. 
Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Politechnika Warszawska,
Plac Politechniki 1, Warszawa

25/
10

Europejskie Forum Antyplagiatowe EFA 2018

09:30 - 15:30

Europejskie Forum Antyplagiatowe EFA 2018 będzie miało na celu przygotowanie uczelni do wdrożenia Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA), który zgodnie z zapisami ustawowymi od 1 października br. ma służyć do weryfikacji pisemnych prac dyplomowych i rozpraw doktorskich na wszystkich polskich uczelniach. Podczas EFA 2018 omówione zostaną najważniejsze problemy i wyzwania związane z wdrożeniem JSA, między innymi: 

  • wdrożenie nowych procedur antyplagiatowych (regulaminów, oświadczeń),
  • zaznajomienie pracowników uczelni ze sposobem działania JSA, jego funkcjami oraz interpretowaniem raportu z analizy,
  • określenie odpowiedzialności promotora za ewentualne plagiaty wykryte w studenckich pracach dyplomowych oraz związane z tym konsekwencje,
  • zapoznanie się z wytycznymi Polskiej Komisji Akredytacyjnej w kontekście stosowania Jednolitego Systemu Antyplagiatowego na poszczególnych kierunkach studiów,
  • podjęcie decyzji w sprawie ewentualnego dalszego korzystania z komercyjnych systemów antyplagiatowych, które dotychczas zostały wdrożone na poszczególnych uczelniach.  

Do udziału w konferencji zaproszony został dr Piotr Dardziński - Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za wdrożenie Jednolitego Systemu Antyplagiatowego. Udział w konferencji potwierdzili prof. dr hab. Zbigniew Marciniak - Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. dr hab. Krzysztof Diks - Przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej, a także dr Marek Kozłowski - Kierownik Laboratorium Inżynierii Lingwistycznej Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego.

Wszelkie aktualizacje dotyczące harmonogramu można będzie śledzić na stronie internetowej: http://efpe.org.pl/konferencje/konferencja-efa-2018/

W celu zgłoszenia chęci uczestnictwa w wydarzeniu, uprzejmie proszę o przesłanie skanu wypełnionego formularza na adres: efa@efpe.org.pl.

Gdzie?

Pałac Staszica w Warszawie, ul. Nowy Świat 72
Sala Lustrzana (pierwsze piętro)