Kalendarium

5/
11

Konwersatorium PW o czarnych dziurach

16:15

Centrum Studiów Zaawansowanych zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Konwersatorium PW, podczas którego profesor Marek Abramowicz wygłosi odczyt pt. Czarne dziury i paradoks siły odśrodkowej.

Profesor należy do ścisłej czołówki najlepszych astrofizyków polskich. Zajmuje się teoretycznymi badaniami czarnych dziur, kwazarów, gwiazd neutronowych, dysków akrecyjnych czy kwantową teorią grawitacji. Głównym narzędziem jego prac naukowych jest Ogólna Teoria Względności w warunkach silnych pól grawitacyjnych. Jest autorem około 200 recenzowanych publikacji naukowych, cytowanych łącznie około 9000 razy.

Studiował astronomię i matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim, po ukończeniu studiów został zatrudniony w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Po doktoracie wyjechał z kraju na wiele lat, przebywał w Stanford University, w University of Texas at Austin, w Oxford University, we włoskim ośrodku studiów zaawansowanych SISSA w Trieście. Wygrał konkurs na stanowisko profesora w elitarnym, skandynawskim ośrodku fizyki teoretycznej Nordita, założonym przez Nielsa Bohra, i przeniósł się do Kopenhagi. W 1993 r. otrzymał katedrę astrofizyki na Uniwersytecie w Goeteborgu, gdzie pracował do emerytury. Obecnie powrócił do CAMK PAN.

Konwersatorium odbędzie się w sali nr 134 Gmachu Głównego PW.

Więcej informacji na stronie: https://www.csz.pw.edu.pl

5/
11

Jubileuszowy koncert „The Engineers Band”

19:00

Rektor Politechniki Warszawskiej oraz Samorząd Studentów zapraszają na LXXXV koncert z cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli. Wystąpi Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej „The Engineers Band” pod batutą Dariusza Łapińskiego.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej.

Gdzie?

Mała Aula, Gmach Główny PW.

Bilety do odebrania w pok. 112 w Gmachu Głównym od 27 października.

7/
11

X Kongres Obywatelski

11:00 - 17:45

Hasło tegorocznego Kongresu Obywatelskiego brzmi: „Polska jutra. Możemy być lepsi!”. Do debaty zostali zaproszeni m.in. ludzie nauki.

Kongres Obywatelski jest dużą konferencją, podczas której osoby z różnych kręgów: polityki, kultury, biznesu, nauki itd. mogą wspólnie dyskutować o tematach ważnych dla rozwoju naszego kraju. To właśnie przyszłość Polski jest tematem dorocznych kongresów, podczas gdy podejmowane zagadnienia są co roku inne. Spotkanie 2015 przebiegnie pod znakiem dyskusji o tym, co jeszcze należałoby poprawić.

Gdzie?

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

Obowiązuje rejestracja. Więcej TUTAJ.

9/
11

Polskie Radio zaprasza

19:00

Program 2 Polskiego Radia zaprasza do udziału w audycji Hanny Marii Gizy pt. "Bez paniki, to tylko nauka!" (radiowe Studio im. W. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59). Nowy cykl spotkań z publicznością inauguruje wykład prof. Michała Hellera  pt. "Gdy przestrzeń była Bogiem. Nauka a nasz obraz świata". Po wykładzie wykładzie przewidziana jest dyskusja z Profesorem.

Michał Heller - teolog, filozof przyrody, fizyk, kosmolog, badacz relacji pomiędzy nauką a wiarą, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. uhonorowany nagrodą Templetona w 2008 roku. Autor kilkudziesięciu książek, m.in. "Granice nauki", "Filozofia kosmologii", "Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu", "Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą"

Po zakończeniu programu można będzie kupić książki prof. Hellera i uzyskać autograf autora.

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona. Imienne zgłoszenia prosimy kierować na adres: nauka.dwojka@polskieradio.pl

13/
11

Interaktywny Festiwal Robotów: Cyberiada 3

12:00 - 22 Lis 17:00

W piątek, 13 listopada, o godzinie 12.00, w warszawskim Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Pałacu Kultury i Nauki rozpoczyna się trzecia edycja Festiwalu Robotów: Cyberiada. Podczas Festiwalu zaprezentują się roboty latające, pływające, jeżdżące i kroczące, edukacyjne, medyczne i przemysłowe.

Pierwszy weekend Festiwalu (14-15 listopada) zdominują drony. Będzie można obejrzeć konstrukcje Aero Team ILK z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, a także pokazy w locie (w sobotę) prezentowane przez Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers z Politechniki Śląskiej. Przez cały czas Festiwalu będą też obecne drony m.in. Polskiej Grupy Zbrojnej S.A., Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych czy wygrywające międzynarodowe zawody bezzałogowce SAE Aerodesign z Politechniki Warszawskiej.

Festiwal odbywa się w godzinach pracy Muzeum Techniki i Przemysłu NOT

  • wtorek - piątek: 9:00 - 17:00
  • sobota - niedziela: 10:00 - 17:00
  • poniedziałek: nieczynne

Szczegóły na stronie organizatora TUTAJ

14/
11

Święto Politechniki Warszawskiej

10:00 - 24 Lis 19:00

 

Harmonogram Obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej 2015

 

Wtorek, 24. listopada

  • 19:00 - Spektakl „Balladyna” wystawiany przez Teatr Politechniki Warszawskiej w Centralnym Klubie Studenckim Politechniki Warszawskiej „Stodoła”

Sobota, 5. grudnia

  • 19:00  -  Koncert Roku Jubileuszowego w Dużej Auli: Krzysztof Penderecki „Siedem Bram Jerozolimy”

Wydarzenia towarzyszące:

Wydarzenia minione:

14/
11

10. Bieg o Puchar Rektora PW

10:00

Zapisy: od godz. 8.30 do 9.30 w budynku na Stadionie PW.

  • Długość trasy: ok. 2,200 m.
  • Kategorie:
    • Studentka,
    • Student,
    • Vip kobieta (pracownice i doktorantki),
    • Vip mężczyźni (pracownicy i doktoranci).

Zasady biegu:

  1. W biegu mogą uczestniczyć studenci, doktoranci i pracownicy Politechniki Warszawskiej.
  2. Każdy zgłaszający się do biegu musi własnoręcznym podpisem potwierdzić chęć udziału i brak przeciwwskazań zdrowotnych do uczestnictwa w biegu.
  3. W jednym biegu rywalizują jednocześnie kobiety i mężczyźni.
  4. Po osiągnięciu mety trzeba oddać sędziom swoją kartkę identyfikacyjną.
  5. Pierwsze trzy osoby na mecie w każdej z czterech kategorii otrzymają puchary i nagrody rzeczowe. 
  6. Trasa biegu będzie wytyczona taśmami i białą linią kredy.

Po biegu organizator zaprasza na tradycyjną grochówkę.

Gdzie?
Stadion Politechniki Warszawskiej

16/
11

MTDM 2015 multiMedia: technology, design, management

10:00 - 17 Lis 14:30

W imieniu Organizatora zapraszamy do udziału w konferencji MTDM 2015 multiMedia: technology, design, management, która odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2015 r. na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Konferencja jest organizowana w ramach projektu International Master’s Degree in multiMedia - technology, design, management. Projekt realizuje zespół pracowników z uczelni polskich i norweskich: Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Sztuk Pięknych oraz NTNU Trondheim.

Celem konferencji jest prezentacja interdyscyplinarnego programu nauczania w języku angielskim, powstającego w ramach projektu oraz promocja nowego programu studiów. Organizatorzy zaprosili również grupę doświadczonych naukowców, reprezentujących wiedzę i umiejętności w różnych aspektach multimediów, aby przedstawili swoje osiągnięcia i nadchodzące trendy.

Konferencja będzie prowadzona w języku angielskim. Dla uczestników przewidziano materiały pokonferencyjne.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Niezbędne jest wcześniejsze zarejestrowanie się na stronie konferencji: http://imdm.ire.pw.edu.pl/Events/MTDM-2015.

17/
11

Seminarium CSZ/CI PW

16:15 - 17:30

Centrum Studiów Zaawansowanych oraz Centrum Informatyzacji Politechniki Warszawskiej zapraszają na seminaria semestru zimowego z cyklu: Wyzwania modelowania inżynierskiego i biznesowego.

Temat wykładu: Złamanie niedeterminizmu problemów NP-zupełnych – przyszłość modelowania matematycznego i obliczeń równoległych.

Pojęcie niedeterminizmu w algorytmice jest związane z powszechnie akceptowanym modelem obliczeń – maszyną Turinga. Potraktowanie problemów jako obiektów pozwoliło opisywać i analizować je metodami matematycznymi. Efektem takich badań, będących domeną teorii złożoności, jest szereg rezultatów udowodnionych, bądź będących hipotezami, ale także wiele pytań pozostających na dziś bez odpowiedzi. Do niewątpliwych osiągnięć teorii złożoności należy odkrycie klasyfikacji problemów wg kryterium trudności obliczeniowej. W uszeregowaniu tym istotną rolę odgrywa tytułowy niedeterminizm, będąc przy tym źródłem porażek teorii złożoności. Narracja walki odzwierciedla zmagania z fundamentalną kwestią P versus NP - pytaniem o charakter relacji między klasami problemów praktycznie rozwiązywalnych i problemów kwalifikowanych do trudnych.

Pozostające ciągle aktualnym pytanie o znaczenie obliczeń oraz naturę i ograniczenia algorytmów, prowokuje potrzebę refleksji nad statusem badań w tym zakresie. Przede wszystkim warto podjąć próbę określenia przyczyn niepowodzeń, a w kontekście kwestii P v NP, próbę określenia przyszłości informatyki w możliwej przecież erze post-niedeterministycznej.

Przedstawione w prezentacji, oparte o nowe modele, szkice koncepcji i rozwiązań kilku wybranych problemów, o spektakularnym znaczeniu dla przyszłości zastosowań informatyki – problemu spełnialności SAT, szczególnego przypadku problemu faktoryzacji mult(n), problemu nwd(a,b) i problemu pierwszości primes – mogą stanowić dobry przyczynek do takiej dyskusji, do której zaproszeniem jest tytuł prezentacji.

Autor: mgr inż. Marek Malinowski, Wydział Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii w Płocku.

Organizatorzy: Centrum Studiów Zaawansowanych oraz Centrum Informatyzacji Politechniki Warszawskiej.
Koordynatorzy: mgr Ilona Sadowska (CSZ), dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki, prof. nzw. PW  (CI).

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej,
ul. Rektorska, 00-614 Warszawa, sala 4.01 (budynek obok Wydziału Inżynierii Lądowej PW, ul. Armii Ludowej 16).

19/
11

Konferencja WAiNS i SB PW

09:00 - 20 Lis 15:10

Konferencja Wpływ rozwoju nauki i techniki na przyszły kształt społeczeństw i gospodarki organizowana jest przez Wydział Administracji i Nauk Społecznych oraz Szkołę Biznesu PW. Wydarzenie wpisane jest w kalendarz obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej.

Wśród uczestników konferencji znajdują się ludzie nauki cieszący się światowym autorytetem m.in. prof. Andrzej Strójwąs, specjalista w dziedzinie diagnostyki uszkodzeń w układach scalonych, prof. Grzegorz Rozenberg, wybitny ekspert w dziedzinie informatyki  teoretycznej oraz Ks. prof. Michał Heller, filozof, teolog, fizyk kosmolog. Świat biznesu będzie reprezentowany przez członków zarządów największych firm w Polsce, którzy wezmą udział w panelu dyskusyjnym na temat innowacji oraz rozwoju.

Podczas konferencji eksperci rynku pracy będą rozmawiać o kompetencjach  i  kwalifikacjach potrzebnych w gospodarce przyszłości. Program wydarzenia uzupełnia specjalna sesja „Współpraca nauki z gospodarką” poświęcona m.in. wspólnym projektom polskich uczelni i przedsiębiorstw w różnych obszarach np. elektrotechniki i energetyki, elektroniki, telekomunikacji i informatyki, automatyki, transportu szynowego, inżynierii biomedycznej, a także zakresu zaawansowanych technologii inżynierii środowiska, budowy maszyn i inżynierii materiałowej. Podczas konferencji będzie również mowa o długoletniej współpracy Politechniki Warszawskiej z firmą Siemens, w ramach której od 20 lat firma ta funduje nagrodę dla polskich naukowców. Decydującym kryterium przy nagradzaniu zgłaszanych projektów jest możliwość ich praktycznego zastosowania biznesowego.

Gdzie?

Miejscem konferencji będzie Aula Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej 75, a sesja równoległa Współpraca nauki z gospodarką w pierwszym dniu konferencji odbędzie się w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej, w Gmachu Głównym PW przy Placu Politechniki 1.

Udział w konferencji jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona do 150 osób. Szczegóły dotyczące programu konferencji oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: www.konferencja100lecie.pl

19/
11

Konferencja „Problemy Inżynierii Bezpieczeństwa...”

10:00 - 20 Lis 14:20

Tematyce problemów inżynierii bezpieczeństwa obiektów antropogenicznych poświęcona będzie I Konferencja Naukowo-Techniczna, która w dniach 19-20 listopada br., odbędzie się w Warszawskim Domu Technika NOT przy ul. Czackiego 3/5.

Przedmiotem konferencji „Problemy Inżynierii Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych” będą teoretyczne oraz praktyczne problemy inżynierii bezpieczeństwa w zakresie technicznym, ekonomicznym, prawnym i organizacyjnym występujące w procesach projektowania, wykonywania i eksploatacji obiektów antropogenicznych umożliwiających realizację różnorodnych potrzeb człowieka.

Celem konferencji jest przedstawienie:

  • praktycznych aspektów teorii inżynierii bezpieczeństwa obiektów;
  • stosowanych metod projektowania, wykonywania i eksploatacji obiektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa;
  • kierunków rozwoju technologii tworzenia bezpiecznych obiektów;
  • metod technicznej diagnostyki bezpieczeństwa obiektów stosowanych w procesie ich projektowania, wykonawstwa i eksploatacji;
  • zagadnień bezpieczeństwa obiektów w przepisach prawa oraz potrzeb i kierunków ich nowelizacji;
  • ekonomicznych aspektów inżynierii bezpieczeństwa obiektów antropogenicznych.

W konferencji wezmą udział przedstawiciele uczelni wyższych (m.in. prof. Andrzej Kolasa, Dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji PW), ośrodków naukowo-badawczych oraz firm związanych z problematyką bezpieczeństwa.

Wygłoszone zostaną zamówione przez organizatorów referaty problemowe oraz wybrane referaty zgłoszone przez uczestników, które po ocenie przez recenzentów, zostaną opublikowane w punktowanych czasopismach z listy MNiSW lub w formie monografii naukowej.

Cement - Wapno - Beton (20 pkt.), Logistyka (10 pkt.), Materiały Budowlane (6 pkt.), Przegląd Spawalnictwa (6 pkt.), Aparatura Badawcza i Dydaktyczna (5 pkt.), Chłodnictwo (4 pkt.) oraz w innych czasopismach technicznych tj.: Budownictwo i Prawo, Inżynieria Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych, Przegląd Techniczny.

Przewodniczenie Komitetowi Naukowemu Konferencji objął prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej. Szefem Komitetu Organizacyjnego Konferencji jest dr inż. Adam Baryłka, Wiceprezes ds. naukowych Oddziału Warszawskiego  Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP).

Więcej o konferencji na stronie:
http://www.inzynieriabezpieczenstwa.com.pl/konferencja-iboa/plan-konferencji-2/

19/
11

Otwarcie CZIiTT

11:00

W imieniu Organizatorów zapraszamy na uroczyste otwarcie Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej (CZIiTT).

Program:

  • 10.45-11.00 Rejestracja gości w recepcji (parter)
  • 11.00-12.30 Uroczystość otwarcia (Aula Główna, I piętro)
  • 12.30-13.00 Zwiedzanie budynku z udziałem władz uczelni
  • 13.00-14.00 Obiad

Wydarzenia towarzyszące:

  •  10.00-15.30 Prezentacja osiągnięć kół naukowych (parter)
  •  11.00-15.30 Prezentacja koncepcji Kampus+ (parter)
  •  11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 14.00, 14.30, 15.30 Zwiedzanie gmachu (zbiórka przy wejściu głównym, przy windach)
  •  14.15 Otwarte warsztaty tematyczne z zakresów:
    •  Jak zagospodarować przestrzeń wokół CZIiTT? – warsztaty Design Thinking (organizacja: Dział Badań i Analiz CZIiTT, sala 1.08, piętro I)
    •  Jak rozwijać innowacyjność wśród młodych naukowców? (organizacja: DRIMn CZIiTT, sala 3.07, piętro III)
    •  Jak przygotowywać wnioski unijne? (organizacja: Dział Wsparcia Projektów CZIiTT, sala 4.02, piętro IV)
    •  Znaczenie spółek celowych uczelni w procesie komercjalizacji (organizacja: IBS PW sp. z o.o., sala 4.07, piętro IV)
  •  Open Days 2015 – obchody Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów na Mazowszu
    •  14.15 Jak projektować usługi skutecznie wspierające transfer wiedzy? Tworzenie ekosystemu innowacji Kampus+ (organizator: Kreatywne Mazowsze, sala 4.01, piętro IV)
    •  14.45 Rola przedsiębiorczego odkrywania w identyfikacji strategicznych obszarów dla rozwoju miast i regionów (organizator: Agencja Rozwoju Mazowsza S.A., sala 4.01, piętro IV)

Rejestracja »

Gdzie?

ul. Rektorska 4, Warszawa

19/
11

Otwarte warsztaty tematyczne CZIiTT

14:15

19 listopada 2015 roku odbędzie się uroczystość otwarcia Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii. Z tej okazji Centrum zaprasza wszystkich chętnych do udziału w czterech bezpłatnych warsztatach.

Otwarte warsztaty tematyczne z zakresów:

  • Jak zagospodarować przestrzeń wokół CZIiTT? – warsztaty Design Thinking (organizacja: Dział Badań i Analiz CZIiTT, sala 1.08, piętro I)
  • Jak rozwijać innowacyjność wśród młodych naukowców? (organizacja: DRIMn CZIiTT, sala 3.07, piętro III)
  • Jak przygotowywać wnioski unijne? (organizacja: Dział Wsparcia Projektów CZIiTT, sala 4.02, piętro IV)
  • Znaczenie spółek celowych uczelni w procesie komercjalizacji (organizacja: IBS PW sp. z o.o., sala 4.07, piętro IV)

Rejestracja na stronie http://www.cziitt.pw.edu.pl

19/
11

35 lat NSZZ „Solidarność” PW

15:30

Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Politechnice Warszawskiej zaprasza na uroczyste obchody XXXV Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w naszej Uczelni.

Dzień obchodów rozpocznie się Mszą Świętą w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela (Plac Zbawiciela) o godz. 15.00. Następnie, o godz. 16.30 zaplanowano XXX Nadzwyczajne Zebranie Delegatów, które odbędzie się w Małej Auli Politechniki Warszawskiej.

Uroczystościom towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa „Nasze XXXV lat w PW”.

Szczegóły TUTAJ

20/
11

GISday 2015

09:00 - 20:00

Zespół organizacyjny konferencji GIS w Stolicy - Obraz codzienności 2015 zaprasza na doroczne święto Geografii i Systemów Informacji Geograficznej, które zadebiutowało w 1999 roku w Stanach Zjednoczonych, docierając również do Polski. Tematem przewodnim tegorocznej edycji GISday 2015 będzie zastosowanie Systemów Informacji Geograficznej na co dzień, a hasłem Obraz codzienności.

Program

09.00 Otwarcie stanowisk promocyjnych
09.30 Oficjalne rozpoczęcie
10.00 Sesja specjalna
11.00 Konkurs GeoPolska
11.45 Panel pierwszy
12.45 Konkurs 1 z 10 GISedition
13.00 Panel drugi
14.30 Konkurs otwarty Z obrazka
15.00 Panel trzeci
16.00 Oficjalne podsumowanie
17.00 Część warsztatowa

Gdzie?
Gmach Główny Politechniki Warszawskiej.

Więcej TUTAJ