IV Światowy Zjazd Inżynierów Polskich i XXVI Kongres Techników Polskich

Polscy inżynierowie po raz czwarty spotkają się, by podzielić się swymi doświadczeniami i pomysłami. IV Światowy Zjazd Inżynierów Polskich odbędzie się w dniach 13-15 czerwca 2019 roku w Krakowie. Towarzyszyć mu będzie XXVI Kongres Techników Polskich.

Wielkie spotkanie polskich inżynierów, zarówno mieszkających i pracujących w kraju, jak i poza jego granicami, odbędzie się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Jednym z organizatorów wydarzenia jest Politechnika Warszawska, a w Komitecie Sterującym z ramienia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich zasiada jej przewodniczący - prof. Jan Szmidt, Rektor PW.

Tematem obrad będzie „Inżynier Przyszłości”. To odpowiedź na IV rewolucję przemysłową (Industry 4.0), która stawia olbrzymie zadania przed polską nauką, techniką i gospodarką. Uczestnicy wydarzenia skorzystają z doświadczenia inżynierów pracujących w krajach, w których ta rewolucja jest bardziej zaawansowana. Przygotowanie społeczeństwa do życia i pracy w dobie sztucznej inteligencji jest problemem społecznym, w którym dużą rolę odgrywają twórcy techniki.

Idea organizowania sympozjów „Polacy Razem” zrodziła się na XXII Kongresie Techników Polskich (1992 rok), w którym uczestniczyli przedstawiciele polonijnych organizacji inżynierskich. Miały one na celu wzajemne poznanie się inżynierów i techników polskich pracujących w Polsce i poza granicami, nawiązanie współpracy oraz prezentację ich wkładu w rozwój techniki światowej. Kongresy Techników Polskich (KTP) organizowano od XIX w. Pierwszy Zjazd Techników Polskich miał miejsce jeszcze pod zaborami w Krakowie w 1882 roku.

Zjazdy i Kongresy Techników Polskich gromadziły polskich inżynierów z kraju i rozproszonych po świecie. Organizatorzy powrócili do tradycji wspólnych spotkań i debat polskich twórców techniki. Ich wynikiem było nawiązanie współpracy inżynierów polskich, pracujących i osiągających sukcesy poza granicami z uczelniami, instytutami badawczymi i innowacyjnymi przedsiębiorstwami. Rozwijająca się współpraca i nawiązane kontakty były impulsem do ich rozszerzenia. Zrodziła się inicjatywa, aby spotkaniom polskich i polonijnych inżynierów nadać większą rangę i rozszerzyć udział w nich o inżynierów nie będących członkami stowarzyszeń.

I Światowy Zjazd Inżynierów Polskich odbył się we wrześniu 2010 roku w Warszawie. Postanowiono, że zgromadzenia polskich twórców techniki będą się odbywały co 3 lata. Głównym tematem zjazdowych debat były możliwości wsparcia innowacji gospodarki przez polonijnych inżynierów. Dyskusje dotyczyły edukacji sprzyjającej rozwojowi twórczych postaw społeczeństwa, umiejętności przekładania pomysłów i wynalazków na praktykę gospodarczą. Prezentowano różne systemy kształcenia zarówno inżynierów, jak i średniej kadry technicznej.

Organizatorami spotkania w Krakowie są ze strony krajowej: Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska i Politechnika Warszawska, Akademia Inżynierska w Polsce, Rada Główna Instytutów Badawczych, Krakowska Rada FSNT-NOT; ze strony polonijnej: Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej oraz Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest TUTAJ>>