Wirtualna rzeczywistość w służbie nauk przyrodniczych

„Czy w żołądku mamy cytrynę? -  czyli jak działa przewód pokarmowy” -  to nowy cykl warsztatów, organizowany w Salonie Zdrowia Baylab. Po raz pierwszy - z wykorzystaniem technologii Virtual Reality.

Od listopada uczestnicy warsztatów będą mieli dostęp do trzech modułów aplikacji wirtualnej rzeczywistości, umożliwiających wyprawę do wnętrza ludzkiego organizmu. Pierwszy z modułów oferuje możliwość obejrzenia oka od środka. W trakcie drugiego udajemy się na wycieczkę przez układ krwionośny do mózgu. Trzeci z nich pozwala na obserwowanie z bliska flory bakteryjnej w układzie pokarmowym człowieka.

W salonie wirtulanej rzeczywistości/fot. Baylab

Wyprawa do wnętrza organizmu

Przed użytkownikiem stawiane są różnorodne wyzwania  wymagające refleksu, spostrzegawczości oraz dobrze rozwiniętego zmysłu równowagi. Zaangażowane będą niemal wszystkie zmysły i ciało: uczestnik schyla się, podnosi wirtualne obiekty, przenosi je i rozciąga.

Wszystkie aplikacje łączą walory edukacyjne z rozrywkowymi stanowiąc tym samym doskonałe narzędzie do popularyzowania nauki dla osób w różnym wieku. Scenariusz każdej aplikacji opracowali wspólnie specjaliści z zakresu medycyny, interaktywności i „gamingu”. Wirtualne otoczenie zachwyca grafiką i interaktywnością, a podane w ten sposób informacje zapadają na długo w pamięć.

Aplikacje przygotowano zgodnie z najnowszymi kanonami sztuki VR przez polską firmę Immersion. Obsługujący je sprzęt HTC Vive, dostępny dla uczestników warsztatów, należy do najbardziej zaawansowanych zestawów do odbioru wirtualnej rzeczywistości.

4 lata Baylabu

To już ósmy sezon multimedialnych warsztatów popularno-naukowych w warszawskim Salonie Zdrowia Baylab, uruchomionym w 2012 roku. Spotkania odbywają się w ramach cyklu Naukowych Sobót i skierowane są do dzieci i młodzieży od ósmego roku życia. Dotychczas w warsztatach wzięło udział ponad 17.000 gości, uczestniczących w zajęciach nt. bioróżnorodności, kardiologii, okulistyki, onkologii, weterynarii. Pod okiem moderatorów, studentów kierunków medycznych i przyrodniczych, dzieci prowadzą szereg praktycznych ćwiczeń laboratoryjnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz mogą przyjrzeć się z bliska zjawiskom chemicznym, fizycznym i biologicznym otaczającego świata. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Więcej >>>

Obowiązuje rejestracja: www.baylab.bayer.com.pl.

Głosowanie na najlepsze inicjatywy edukacyjne

W uznaniu dorobku Baylabu, organizacja pozarządowa Forum Odpowiedzialnego Biznesu i jej eksperci zakwalifikowali Baylab do pierwszego w Polsce zestawienia „Edukacyjne działania biznesu. Lista najbardziej znaczących inicjatyw” - obok 50 innych projektów. Do 13 listopada można oddać swój głos na wybrane projekty edukacyjne: http://glosowanie.odpowiedzialnybiznes.pl/. Dotychczas Baylab był wyróżniany w takich konkursach, jak Dobroczyńca Roku, Popularyzator Nauki czy Słoneczniki.

Organizatorem warsztatów jest firma Bayer. Patronat nad zajęciami objęła Politechnika Warszawska.

Podobne materiały:

Baylab zaprasza na wakacyjną przygodę z nauką
Naukowe Czwartki w BayLab
Festiwal Nauki w BayLab

Zdjęcia: Bayer Sp. z o.o.: