100-lat Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej
Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej świętuje w tym roku swój jubileusz. 20 marca 2015 r. uroczyście zainaugurowano obchody 100-lecia istnienia Wydziału, które wpisują się w 100-lecie Odnowienia Tradycji naszej Uczelni.
Politechnikę Warszawską - pierwszą polską uczelnię techniczną - powołano 15 listopada 1915 r. Wydział Chemiczny był wówczas jednym z kilku Wydziałów (obok Wydziału Architektury, Budowy Maszyn i Elektrotechniki oraz Inżynierii Budowlanej i Rolnej), na którym prowadzono zajęcia w języku polskim. Jak zauważył prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej podczas jubileuszowych obchodów w Małej Auli - Data ta podkreśla jedność Uczelni i nasze wspólne korzenie.
Uroczystość, którą otworzył prof. Zbigniew Brzózka, Dziekan Wydziału Chemicznego PW, zgromadziła wielu znakomitych gości m.in. przedstawicieli władz Uczelni, byłych dziekanów Wydziału Chemicznego, absolwentów, przedstawicieli uczelni z całej Polski oraz reprezentantów firm i instytutów naukowych. W swoim wystąpieniu Rektor Politechniki Warszawskiej wspomniał o zasłużonych profesorach PW, których losy i odkrycia były nierozerwalnie związane z nasza Uczelnią i Wydziałem Chemicznym: prof. Józef Zawadzki, prof. Jan Zawidzki, prof. Ignacy Mościcki, prof. Tadeusz Urbański, prof. Tadeusz Miłobędzki, prof. Wojciech Świętosławski czy prof. Stanisław Bretsznajder. - Wydział Chemiczny stanowi o sile i potędze naszej Uczelni. Jest jednym z trzech najlepszych Wydziałów Chemicznych w Polsce, który wnosił i wnosi wiele do szeroko rozumianej cywilizacji technicznej. Chemia sięga do atomu, leżąc u podstaw tego, co w naszym świecie materialnym decyduje o jego rozwoju, tworząc bardzo złożone konstrukcje - zauważył Rektor.
Fotogaleria jubileuszu 100-lecia Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej
W dalszej części przemówienia prof. Jan Szmidt podkreślił związki Wydziału z gospodarką oraz interdyscyplinarny charakter jego działań w tym współpracę z Uniwersytetem Warszawskim.
Podsumowując osiągnięcia i zasługi dziekanów Wydziału Chemicznego oraz osób z nim związanych, Rektor i Dziekan Wydziału Chemicznego wręczyli zasłużonym postaciom medale 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej. Profesor Jan Szmidt otrzymał monokryształ krzemu uzyskany w technice prof. Jana Czochralskiego z sentencją: Profesor Jan Czochralski - Polak, który zmienił świat.
W trakcie uroczystości wygłoszone zostały dwa wykłady „Historia Wydziału Chemicznego PW” oraz „Wydział Chemiczny - teraźniejszość i przyszłość”. Do zgromadzonych zwrócił się również dr Dirk Elvermann, Dyrektor Zarządzający BASF Polska.
Po spotkaniu w Małej Auli, jego uczestnicy przeszli do gmachu Starej Chemii, gdzie obejrzeli dwie wystawy dedykowane najwybitniejszym dziekanom i profesorom Wydziału Chemicznego. Osiągnięcia młodych zaprezentowali studenci zrzeszeni w kole naukowym Flogiston.
Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście udali się na towarzyskie spotkanie w gronie absolwentów, które odbyło się w Auli Gmachu Fizyki.
- Coś musi umrzeć, aby powstało coś nowego, a to nowe rozwija nas, popycha do przodu, budzi nasze namiętności, pobudza nasz umysł i serca, i zaczyna tworzyć nowe wartości, nowa naukę, nową dziedzinę - prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.
Podobny materiał:
Wydziałowe obchody 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej