Biuletyn PW / Studenci Doktoranci Absolwenci / Żegnamy wnuka twórcy języka esperanto

Żegnamy wnuka twórcy języka esperanto

W wieku 95 lat zmarł wnuk twórcy języka esperanto - Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof. Esperantysta, honorowy obywatel Białegostoku oraz absolwent Politechniki Warszawskiej, którą opuścił z tytułem inżyniera konstrukcji betonowych.

Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof był reprezentantem rodziny Zamenhofów, osobą, która przez wiele lat otwierała kongresy esperanckie, ważnym głosem w rozmowie na temat rozwoju ruchu esperanckiego oraz jego historii.

Imię otrzymał po dziadku Ludwiku Łazarzu Zamenhofie, inicjatorze języka esperanto. Po wojnie ukończył Politechnikę Warszawską, jednak pod koniec lat 50-tych wyjechał do Francji. Współtworzył m. in. krzyż lotaryński pomnika Charlesa de Gaulle’a i paryski stadion Parc des Princes. Był wieloletnim wykładowcą Wyższej Szkoły Architektury w Paryżu. Ma na swoim koncie ponad sto publikacji naukowych w języku polskim, francuskim, angielskim i esperanto. Z jego inicjatywy ustanowiono Medal Tolerancji, który otrzymał m.in. Jan Paweł II.

Więcej o prof. Ludwiku Krzysztofie Zaleskim-Zamenhofie w artykule opublikowanym przez serwis Dzieje.pl pt. „Zmarł wnuk twórcy języka esperanto - Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof”.

Powiązany materiał:
Dni Absolwentów Politechniki Warszawskiej

Źródło: dzieje.pl

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

Koncert Juwenaliowy w Płocku

Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii