Z Politechniki na europejskie tory
Studenci Politechniki Warszawskiej z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa chcą po raz kolejny pobić rekord w niskim spalaniu podczas zawodów Shell Eco-marathon Europe w Londynie w lipcu 2016.
Członkowie Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów (SKAP), działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, po raz dziesiąty udają się na międzynarodowe zawody Shell Eco-maraton polegające na przejechaniu ustalonego dystansu przy minimalnym zużyciu paliwa. Poprzednie edycje zawodów były dla nich bardzo szczęśliwe, bowiem wracali z miejscem na podium. W tym roku zamierzają powalczyć o wygraną (ta sztuka udała im się już w 2013 roku) i wrócić do Polski z nowym rekordem kraju.
PAKS, bo tak nazywa się konstrukcja stworzona przez studentów, to pojazd startujący w kategorii Urban Concept, czyli pojazdów miejskich. Bolid jest już weteranem, gdyż startuje na zawodach Shell Eco-marathon już od wielu lat. Najbliższy start będzie dla niego najprawdopodobniej ostatnim, stanowiąc jednocześnie zwieńczenie kilkuletniej pracy nad projektem. Po powrocie członkowie SKAP-u zamierzają rozpocząć pracę nad nowym pojazdem tej kategorii.
Krzysztof Banasik, kierownika projektu PAKS przybliżając najbliższe plany zespołu mówi: - Bazując na doświadczeniach zdobytych podczas budowania i udoskonalania obecnego bolidu, chcemy stworzyć pojazd, którego celem będzie konkurowanie z najlepszymi zespołami na świecie na zawodach Shell Eco-marathon nie tylko w naszej kategorii paliwowej, ale też w klasyfikacji ogólnej.
Dodatkową atrakcją tegorocznych zawodów będzie Drivers’ World Championship, czyli wyścig pojazdów klasy Urban Concept. Ze startem wiązane są duże nadzieje. Podstawy do tego dał studentom start w próbnych przejazdach tego typu podczas majowych zawodów na torze w Le Mans (Francja), podczas których odnotowali bardzo obiecujące wyniki.
- Nasze Koło bierze udział w Shell Eco-marathon Europe już od 10 lat, a nasza działalność jest w dużym stopniu podporządkowana zawodom. Jak co roku, mierzymy wysoko i chcemy nie tylko znowu zająć miejsce na podium, ale również pobić nasz rekord. Mamy bardzo zgrany i doświadczony zespół, co pozwala stwierdzić, że najprawdopodobniej uda nam się osiągnąć zamierzony cel - podkreśla Marcin Rudniak, prezes Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów.
Poczynania Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów można śledzić na bieżąco na Facebooku oraz na stronie internetowej: www.skap.meil.pw.edu.pl.
O SKAP
Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów (SKAP) na Wydziale Mechaniki, Energetyki i Lotnictwa działa od 2005 roku i obecnie zrzesza 60 studentów.
Od 2006 roku studenci ze SKAP biorą udział w prestiżowych zawodach Shell Eco–marathon, w dwóch kategoriach: Prototyp i Pojazd Miejski. Ich największe osiągnięcia to: w 2015 roku II miejsce wśród pojazdów napędzanych benzyną, w 2014 roku II miejsce wśród pojazdów napędzanych benzyną i III miejsce w klasyfikacji generalnej oraz w 2013 - I miejsce wśród pojazdów napędzanych benzyną i II miejsce w klasyfikacji generalnej.
Tegoroczna edycja zawodów odbędzie się w dniach 30 czerwca-3 lipca w Londynie w Wielkiej Brytanii.
Prace nad projektem finansowane są m.in. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Rozwoju w ramach programu „Najlepsi z Najlepszych”.
Podobny materiał:
Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów znowu na podium