Biuletyn PW / Studenci Doktoranci Absolwenci / Worek medali podczas zawodów SAE Aero Design WEST 2019

Worek medali podczas zawodów SAE Aero Design WEST 2019

Z sześcioma medalami - dwoma złotymi, srebrnym i trzema brązowymi - wraca reprezentacja PW z międzynarodowych zawodów SAE Aero Design WEST 2019.   Studenci zajmujący się projektowaniem i budowaniem samolotów bezzałogowych rywalizowali w Van Nuys w Kalifornii w dniach 5-7 kwietnia 2019 r.

Studenci z Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE AeroDesign, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, wzięli udział we wszystkich trzech konkursowych klasach: Regular, Micro i Advanced. W zawodach rywalizowały 73 zespoły z USA, Kanady, Chin, Indii, Egiptu, Meksyku oraz Polski.

W klasie Micro zespół PW zajął 2. miejsce w kategorii „Mission Performance” oraz 3. w klasyfikacji generalnej. - W trakcie zawodów loty podczas pierwszych 5 rund były wykonane z ładunkiem 4 rur. W ostatniej rundzie kapitan drużyny, Urszula Gołyska, podjęła decyzję o założeniu ładunku 5 rur i przypuszczeniu ataku na 1. miejsce zajmowane przez drużynę z Chin. Samolot niestety z powodu bezwietrznej pogody nie zdołał wykonać lotu, ale jesteśmy dumni z naszej pani Inżynier za podjęcie tej odważnej decyzji - relacjonują studenci z Koła Naukowego SAE AeroDesign.

Klasa Advanced przyniosła dwa 3. miejsca - również w kategorii „Mission Performance” oraz klasyfikacji generalnej. - Klasa Advanced miała najbardziej skomplikowaną misję do wykonania, więc nic dziwnego, że cały okres przygotowawczy do zawodów drużyna pracowała ciężko nad systemem zrzutu habitatów (Nerf Howler) i butelek wody do celu oraz zwalniania autonomicznych szybowców - opowiadają członkowie zespołu PW. - Poprawki były wprowadzane do ostatniej chwili przed zawodami, aby nasze ładunki lądowały w oznaczonej strefie. Habitaty i woda trafiały do celu bezbłędnie, niestety zabrakło nam trochę szczęścia i wiatru, aby szybowce doleciały do wyznaczonej strefy lądowania - dodają.

Największy sukces zespół PW odniósł w klasie Regular, zdobywając dwa złote medale w klasyfikacji generalnej i za największy podniesiony ładunek. - Klasa Regular w tym roku miała prawdopodobnie największe przygody podczas przygotowań w Stanach, dzięki czemu złoto w tej klasie smakuje jak platyna - mówią studenci PW. - Teraz możemy już się przyznać, że podczas pierwszych lotów testowych rozbiciu uległy obydwa samoloty. Wynikało to z problemów z układem sterowania samolotu, jednak analizując krok po kroku wypadki znaleźliśmy przyczynę i ją wyeliminowaliśmy. Problemem było to, że 4 dni przed zawodami nie mieliśmy ani jednego sprawnego samolotu. Oba skrzydła były mocno uszkodzone i to w najbardziej wytężonych miejscach. Korzystając z części zapasowych i wykonując tzw. „rzeźbę” z resztek dwóch samolotów złożyliśmy jeden na zawody. Było to nasze najbrzydsze dziecko, które jednak pokochaliśmy najmocniej ze względu na warunki, w jakich powstawało - opowiadają. - Lecąc na nim podnosiliśmy podczas zawodów 54 pasażerów z bagażem. Mimo wszystkich problemów, podczas pierwszego dnia zawodów prowadziliśmy od pierwszej rundy lotów. Tuż przed ostatnią rundą lotów w niedzielę, wykonując listę kontrolną, odkryliśmy, że wiązka lotek w jednym skrzydle jest uszkodzona i pilot może chwilowo stracić kontrolę nad lotkami. Zmusiło nas to do szybkiego lutowania kabli niemalże w kolejce samolotów do startu, dzięki czemu wykonaliśmy bezpiecznie ostatni lot utrzymując prowadzenie - dodają.

Politechnikę Warszawską reprezentował dwunastoosobowy zespół w składzie: Daniel Pyś, Weronika Stolarczyk, Aleksandra Pakuła, Marcin Janoszuk, Piotr Czubak, Tomasz Raczkowski, Piotr Pacuszka, Michał Modzelewski, Justyna Głuchowska,Tomasz Sadowy Sadowski, Urszula Gołyska i Tomasz Sawina.

Źródło i zdjęcia: Facebook/SAE AeroDesign Warszawa

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW