Studenci Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW w II rundzie konkursu Airbusa
Czterech studentów Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW przeszło do drugiej rundy konkursu Airbusa „Pomysły z polotem”. Teraz przez 100 dni będą pracować pod okiem ekspertów nad swoim innowacyjnym projektem.
Konkurs „Pomysły z polotem” (Fly Your Ideas) odbywa się co dwa lata. W roku 2012 został objęty patronatem UNESCO. Jego celem jest zachęcenie studentów do projektowania nowych norm dla podróży lotniczych. W obecnej, czwartej już edycji, do konkursu zgłoszono ok. 500 pomysłów. Jury złożone z ponad 50 ekspertów wybrało 100 zespołów z 48 krajów, które przedstawią swoje innowacje w drugiej rundzie. Na tym etapie Polskę reprezentować będą trzy drużyny: z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Rzeszowskiej i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych (łącznie 11 studentów).
Zespół z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej w składzie (na zdjęciu powyżej): mgr inż. Witold Rządkowski (mentor, opiekun projektu), Wojciech Chrzanowski, Karol Jabłoński, Piotr Puszka, Maciej Krzesicki ma zatem szansę powalczyć o główną nagrodę w wysokości 30 000 euro. Zdobywcy drugiego miejsca otrzymają 15 000 euro. Do finału przejdzie tylko pięć zespołów, które w maju 2015 r. zaprezentują swoje pomysły podczas imprezy na żywo w zakładach Airbusa.
Tematem projektu naszych studentów (poniżej na zdjęciu) jest Maximizing economy class flight comfort by redesigning passenger's personal space - Passenger Friendly Seats (PFS).
- Jestem pod wielkim wrażeniem różnorodności zespołów, które w tym roku przeszły do drugiej rundy - powiedział Charles Champion, wiceprezes Airbusa ds. inżynierii. - Dużo mówi to o pokoleniu, która nie myśli już schematycznie, ale jest gotowe do współpracy ponad tradycyjnymi podziałami, takimi jak płeć, narodowość czy dyscyplina. Odzwierciedla to dążenie Airbusa do bardziej elastycznej pracy w skali całej firmy. Jestem pewien, że nasi mentorzy i eksperci niecierpliwie czekają, aby zapoznać się ze świeżymi pomysłami studentów w ciągu następnych 100 dni przed kolejną rundą. Wyścig ruszył - życzę wszystkim powodzenia!
Ubiegłorocznym zwycięzcą został Team Levar - zespół pięciu studentów designu z Sao Paulo w Brazylii, którzy stworzyli zainspirowaną stołem do air hockeya innowacyjną poduszkę powietrzna do ładowania i rozładowywania bagażu. Może ona usprawnić pracę osobom zajmującym się przeładunkiem bagażu na lotniskach.
Podobny materiał:
Podpisanie umowy o współpracy z Airbus Defence & Space PZL Warszawa-Okęcie
Opracowano na podstawie materiałów prasowych Airbus
Zdjęcie: materiały prasowe Fly Your Ideas Airbus