Biuletyn PW / Studenci Doktoranci Absolwenci / Studenci PW zaangażowani w projekt totemów rowerowych Siemens Mobility

Studenci PW zaangażowani w projekt totemów rowerowych Siemens Mobility

Dotychczas w Warszawie na 30 skrzyżowaniach zainstalowano ponad 50 totemów podpowiadających rowerzystom jak jechać, aby trafić na zielone światło. W rozwój projektu firmy Siemens Mobility zaangażowanych było dwóch studentów PW.

W pracach nad innowacyjną technologią totemów rowerowych uczestniczyli Karol Szaciłło z Wydziału Elektrycznego PW i Radosław Skwarka w Wydziału Transportu PW - młodzi inżynierowie, którzy są również pracownikami firmy Siemens Mobility. To najlepszy dowód na to, że wiedza, którą zdobywają studenci Politechniki Warszawskiej, przekłada się w praktyce na bardzo zaawansowane rozwiązania inżynierskie, realizowane w pracy zawodowej.

Totem dla rowerzystów to pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie technologii poprawiających płynność i komfort jazdy cyklistów poprzez specjalne znaki o zalecanym stylu jazdy. Zainstalowany w totemie radar mierzy prędkość rowerzysty i przesyła ją do sterownika sygnalizacji świetlnej, który analizuje prędkość, ustala możliwość przejazdu przez skrzyżowanie bez zatrzymania i zwrotnie przesyła tę informację do totemu z instrukcją dla rowerzysty. Komunikaty są wyświetlane w formie jednego z czterech znaków w kształcie animowanej „warszawskiej syrenki”. W Warszawie zostało zainstalowanych ponad 50 totemów na 30 skrzyżowaniach.

Informacje o projekcie dostępne są TUTAJ>>

Źródło: Siemens Mobility Sp. z o.o.
Zdjęcia: www.mobility.siemens.com

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki