Biuletyn PW / Studenci Doktoranci Absolwenci / Studenci PW wrócili z naukowej podróży do Niemiec w ramach stypendium DAAD

Studenci PW wrócili z naukowej podróży do Niemiec w ramach stypendium DAAD

Dzięki stypendium Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) 15-osobowa grupa studentów z Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej PW oraz Stowarzyszenia Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii PW „Geoida” odbyła w dniach 15-26 września 2019 r. naukową podróż do Niemiec.

Podczas wyjazdu grupa studentów wraz z prof. Andrzejem Pachutą, Prodziekanem ds. Studenckich Wydziału Geodezji i Kartografii PW, odwiedziła osiem niemieckich miast, goszcząc na uniwersytetach, w ośrodkach naukowych, a także poznając kulturę Niemiec.

Studenci zwiedzili m.in. obserwatorium Federalnej Agencji Kartografii i Geodezji w Wettzell. Mogli zobaczyć sprzęty służące do obserwacji przestrzeni kosmicznej, w tym ogromne radary.

Radioteleskop w obserwatorium w Wettzell

W Stuttgarcie wzięli udział w targach INTERGEO - największym tego typu wydarzeniu w Europie skupiającym firmy, organizacje i uczelnie powiązane przede wszystkim z geodezją, ale i geoinformatyką oraz planowaniem przestrzennym. Studenci złożyli również wizytę na tamtejszym uniwersytecie. Jego przedstawiciele opowiedzieli o realizowanych projektach i działaniach organizacji studenckiej.

Targi geodezyjne INTERGEO

We Frankfurcie nad Menem grupa gościła na Wydziale Architektury, Budownictwa i Geomatyki Uniwersytetu Nauk Stosowanych. Rozmawiała z jego przedstawicielami o możliwościach wymian studenckich i studiów za granicą oraz zaprezentowała Politechnikę Warszawską i jej organizacje studenckie.

W ramach stypendium studenci odwiedzili także dwie jednostki naukowe w Bonn: Instytut Budownictwa, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego - gdzie dowiedzieli się wiele o planowaniu przestrzennym w Niemczech, rozlewaniu się niemieckich miast i transgranicznej współpracy polsko-niemieckiej, a także uniwersytet w Bonn, w którym poznali realizowane na uczelni projekty, m.in. z wykorzystaniem systemów informacji geograficznej, jak wyliczanie potrzebnej ilości zieleni na mieszkańca miasta.

Przedstawiciele KNGP PW przedstawiają swoją jednostkę w BBSR Bonn

Podczas swojej podróży przedstawiciele PW dotarli również do Brunszwiku, gdzie zwiedzili Federalny Instytut Metrologii ze wzorem kilograma i metra oraz zegarem atomowym, a także  Poczdamu, w którym zobaczyli m.in. Niemieckie Centrum Badawcze Nauk o Ziemi.

Stypendyści z PW pod siedzibą DAAD w Bonn

Uczestnicy wyjazdu pod Bramą Brandenburską w Berlinie

W Berlinie grupa studentów odwiedziła tamtejszą politechnikę, gdzie wysłuchała prezentacji o technologii BIM czy o generowaniu modeli 3D miast za pomocą chmur punktów uzyskanych poprzez zastosowanie skanerów LIDAR. Udała się również do Niemieckiego Centrum Aeronautyki, zgłębiając tajniki odkrywania Układu Słonecznego - historie dotychczasowych oraz przyszłych misji kosmicznych z udziałem Niemiec.

Źródło: Jakub Kaczorowski, Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej PW

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki