Samochód „Selfie” na podium zawodów Carolo-Cup@Home

Studenci Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW zajęli trzecie miejsce w Carolo-Cup@Home 2022. W międzynarodowych zawodach rywalizowały samochody autonomiczne małej skali.

Studenci z Koła Naukowego Robotyków, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW, po raz piąty wystartowali w Carolo-Cup, ale po raz pierwszy w kategorii Advanced. Zawody autonomicznych modeli samochodów organizuje Uniwersytet Techniczny w Brunszwiku. Drużyna wystąpiła z samodzielnie zaprojektowanym modelem pojazdu „Selfie”.

Zawody, podobnie jak w zeszłym roku, odbywały się w formie zdalnej. Pierwszy etap polegał na nagraniu filmu pokazującego działanie pojazdu w symulowanym środowisku drogowym, uwzględniającym znaki drogowe i przeszkody na drodze.

- Czas na stworzenie materiału wykorzystaliśmy niemal w pełni. Przez te kilka dni, na pełnych obrotach, pracowaliśmy nad scenariuszem i nagraniami filmu, ale też ulepszaniem algorytmów i implementowaniu nowych rozwiązań - mówią studenci.

W drugim etapie zespół wygłosił prezentację o zastosowanych rozwiązaniach i opisał organizatorom samochód od strony technicznej.

Wyniki zawodów ogłoszono 17 marca 2022 r. Studenci z Koła Naukowego Robotyków zajęli trzecie miejsce.

- Jest to dla nas ogromne osiągnięcie, ponieważ startowaliśmy w tej kategorii po raz pierwszy, mierząc się z zespołami z wieloletnim doświadczeniem. Teraz przyszedł czas na świętowanie miejsca na podium, ale nie osiadamy na laurach i ogrom motywacji, jaki teraz mamy, postaramy się przekuć w dalszy rozwój naszego projektu, by w kolejnej edycji wyeliminować tegoroczne niedociągnięcia i zaprezentować się jeszcze lepiej - zapowiadają członkowie koła.

Skład zespołu Selfie na Carolo-Master-Cup@Home 2022: Kacper Mazur, Mateusz Grudzień, Piotr Mikuła, Tomasz Lis, Daniel Brauła, Igor Pieniek, Michał Lehwark, Łukasz Tumialis, Rafał Litka, Paweł Kotiuk, Michał Taczała, Piotr Hondra, Kamil Szczepanik, Kuba Rybałko, Kuba Głowacki, Damian Wójcik, Maciej Majek.

Źródło i zdjęcia: Koło Naukowe Robotyków