Biuletyn PW / Studenci Doktoranci Absolwenci / Rekordowe żywe rozwinięcie liczby π w Politechnice Warszawskiej

Rekordowe żywe rozwinięcie liczby π w Politechnice Warszawskiej

Na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych PW został pobity rekord Polski w najdłuższym żywym rozwinięciu liczby π. 14 marca 2019 r. utworzono rozwinięcie składające się z 391 cyfr.

Próba ustanowienia rekordu Polski była częścią obchodów Dnia Liczby π zorganizowanych przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW. Uczestniczyli w niej studenci, pracownicy Politechniki Warszawskiej oraz uczniowie biorący udział w obchodach. Utworzyli rozwinięcie składające się z 391 cyfr.

Dzień Liczby π jest nieoficjalnym świętem obchodzonym corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby π, ponieważ w USA data ta jest zapisana jako „3.14”.

Zdjęcia: fot. Ewelina Szczęsna/Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW

Kiedy nie wiesz