Projekt domków nad łotewską rzeką

Grafika przedstawia domek nad łotewską rzeką

Projekt Following the fire studentek PW: Aleksandry Adamskiej, Zofii Gancarczyk, Klaudii Kochanowskiej oraz Aleksandry Musiał

Studentki Wydziału Architektury PW zaprojektowały zespół domków wypoczynkowych w okolicy łotewskiej rzeki Windawy. Wyjątkowa praca nawiązująca do tradycyjnej architektury regionu znalazła się na krótkiej liście konkursowej Caramel Shore Traveller Rooms.

Przedmiotem konkursu było zaprojektowanie pięciu małych kabin wypoczynkowych, które miały być zlokalizowane w łotewskim mieście Skrunda, nad wybrzeżem rzeki Windawy. Organizatorzy oczekiwali projektów domków o metrażu 20 metrów kwadratowych wraz z sauną, miejscem na ognisko, małym portem, tarasem oraz budynkiem spełniającym funkcję małego magazynu. Cały kompleks miał zapewnić dodatkowo miejsca parkingowe.

Projekt wnętrza domku

Wnętrze domku/ Aleksandra Adamska, Zofia Gancarczyk, Klaudia Kochanowska, Aleksandra Musiał

Celem konkursu było skupienie uwagi na rozwoju społeczności lokalnych, projektowaniu ekologicznym oraz kwestiach związanych z podróżowaniem popandemicznym.

Młode projektantki to: Aleksandra Adamska, Zofia Gancarczyk, Klaudia Kochanowska, Aleksandra Musiał. Jak podkreślają rozważania na temat projektu rozpoczęły od szukania wzorców w tradycyjnej łotewskiej architekturze. Zainspirowane prostymi, symetrycznymi układami przestrzennymi - z których centrum każdego stanowiło kamienne palenisko, zaprojektowały formę skoncentrowaną wokół ognia. Poszczególne funkcje mieszkalne tj. sypialnia, łazienka, kuchnia i jadalnia zostały skupione wokół glinianego kominka, dookoła którego toczyć będzie się życie. Ciepło wnętrza podkreślono poprzez użycie wewnątrz kubatury jaśniejszego drewna, kontrastującego z ciemnym zewnętrzem.

Aby wyeksponować znaczenie paleniska również z perspektywy przechodnia, z tradycyjnego modelu chaty projektantki wycięły narożniki, wstawiając w ich miejscu przeszklenia. Całość przykryta jest dachem z wysuniętymi, nawiązującymi do tradycyjnych, okapami domykającymi budynek. Tworzą one podcienia, pod którymi można odpocząć, mając bezpośredni kontakt z naturą.

Projekt pokazujący przekrój domku

Przekrój domku/Aleksandra Adamska, Zofia Gancarczyk, Klaudia Kochanowska, Aleksandra Musiał

Całość kompleksu osadzona jest w swobodnej, lecz zaprojektowanej kompozycji krajobrazowej otwierającej się na konkretne widoki. Przemierzamy go organiczną ścieżką, która swoim kształtem pozwala na wyznaczenie każdemu z obiektów bardziej prywatnych przestrzeni. Wzdłuż ścieżki biegnącej przez kompleks rozmieszczono szereg palenisk prowadzących do największego - ogniska płonącego nad wodą - tłumaczą studentki.

Konstrukcja łączy tradycyjne wzorce z nowymi materiałami, takimi jak płyty CLT, które wsunięte pomiędzy prefabrykowane sumiki umożliwiają szybki montaż całości. Ta sama konstrukcja oraz zbliżona forma zastosowana została w budynkach przeznaczonych na saunę, składzik i ognisko. Każdy z nich koresponduje ze sobą i nawiązuje do formy głównego domku, poprzez wykorzystanie jego elementów w różnych konfiguracjach - np. identycznych paneli ściennych, co dodatkowo usprawnia prefabrykację.