„Najlepsi z najlepszych” wydrukują robota na zawody w USA
Sekcja Robotics Studenckiego Koła Astronautycznego PW otrzymała dofinansowanie MNiSW w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych!” na realizację projektu robota mobilnego na zawody organizowane przez Marine Advanced Technology Education (MATE) Center we współpracy z NASA.
Konkurs odbędzie się w czerwcu w Neutral Buoyancy Lab w Houston. Zadaniem zespołu jest skonstruowanie ROV (ang. Remotely Oparated Vehicle), zdalnie sterowanego robota podwodnego, który następnie wykona szereg misji w specjalnym basenie.
Robot - nazwany „Tryton” - w skali zawodów jest konstrukcją unikatową. Studenci zdecydowali się odejść od tradycyjnego projektu, opierającego się na stabilnej ramie i prostopadłościennym kadłubie na rzecz niewielkich rozmiarów i dynamiczności, które zapewnia owalny kształt robota. Prace nad projektem odbywają się przy wykorzystaniu profesjonalnego oprogramowania SolidWorks dostarczonego przez firmę DPS Software. Kadłub zostanie w całości wykonany innowacyjną metodą druku 3D, która pozwala na swobodę projektowania detali i zmniejsza ryzyko powstania przecieków na łączeniach elementów. Natomiast najwyższą jakość wykonania zapewnia firma Zortrax, działająca na polu technologii druku 3D.
Prototyp „Trytona” przeszedł niedawno pomyślnie testy szczelności, silników i sterowania. W najbliższym czasie planowane są prace nad udoskonaleniem napędu i sprzętem do wykonania poszczególnych zadań.
W tegorocznych zawodach roboty powinny wykazać się wyjątkową wszechstronnością. ROV będzie musiał wykonać nie tylko symulowane misje podwodne, takie jak odzyskiwanie sprzętu z dna Zatoki Meksykańskiej, analizowanie próbek koralowców, ale także misję kosmiczną, jak chociażby badanie oceanu pod powierzchnią Europy, czy księżyca Jowisza. Zadania te wykona w największym na świecie basenie o pojemności ponad 23 milionów litrów i głębokości 12 metrów, znajdującym się w laboratorium NBL w NASA Johnson Space Center w Houston (USA). Takie parametry umożliwiają symulowanie zarówno warunków panujących na dnie oceanu, jak i zerowej grawitacji, co wykorzystywane jest przez NASA m.in. do ćwiczenia spacerów kosmicznych.
Przed studentami jest wciąż wiele pracy. Najpilniejszym zadaniem jest nagranie filmu, który przedstawi robota wykonującego jedną z misji konkursowych. Pozwoli to zespołowi na zakwalifikowanie się do turnieju, odbywającego się w dniach 23-25 czerwca 2016 r. w Houston. Członkowie SKA Robotics Studenckiego Koła Astronautycznego mają już doświadczenie w zawodach w Stanach Zjednoczonych, gdzie pojawiali się wielokrotnie z łazikiem marsjańskim.- Chcemy powtórzyć to dokonanie, tym razem z robotem podwodnym - mówi Mateusz Płonka, lider zespołu.
Przy realizacji robota studenci z Politechniki Warszawskiej współpracują z Wydziałem Zastosowań Informatyki i Matematyki SGGW.
Wyjazd na zawody będzie możliwy dzięki dofinansowaniu przyznanemu Sekcji Robotics przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych!”. Projekt ten promuje rozwój nauki poprzez wspieranie rodzimych grup, biorących udział w konkursach międzynarodowych.
Więcej informacji na temat zespołu i robota można uzyskać u Teresy Bakalarskiej (PR), teresa.bakalarska@gmail.com lub u Aleksandra Masłowskiego: tel. 696 414 808 oraz na facebooku: www.facebook.com/project.triton.skarobotics
Kolejnym zespołem z Politechniki Warszawskiej ubiegającym się o prawo startu w zawodach MATE 2016 jest Studenckie Koło Naukowe Robotyki Podwodnej.
Więcej informacji na temat zawodów MATE: www.marinetech.org/rov-competiton
Podobny materiał:
Podwodny robot z MEiL PW z ciśnieniem na sukces