71. Regaty UW-PW. Zwycięstwo Politechniki

Zdjęcie przedstawia drużynę wioślarzy na wodzie

Zawody można było oglądać spacerując nad brzegiem Wisły/fot. Paweł Małaczewski/ Biuro Prasowe AZS Warszawa

Trzynastka okazała się szczęśliwa dla wioślarzy z Politechniki Warszawskiej. Ósemka inżynierów po raz trzynasty pokonała osadę Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zawody rozgrywane w okolicach portu Czerniakowskiego przyciągnęły miłośników wioślarstwa, ale też spacerowiczów spędzających czas na bulwarach. W programie regat oprócz historycznego pojedynku największych uczelni UW - PW rozegrano też wyścig ósemek licealnych, a wszystko to stanowiło dopełnienie Amatorskich Mistrzostw Warszawy.

Nie było zbyt wietrznie, niestety z powodu niskiego poziomu wody trasę wyścigów trzeba było skrócić do ok. 400 metrów. Start i meta znajdowały się między mostami Poniatowskiego i Dąbrowskiego. Osady płynęły pod prąd co wymagało dodatkowego wysiłku.

W pojedynku budzącym najwięcej emocji Politechnika Warszawa nie dała szans kolegom z Uniwersytetu Warszawskiego i uzyskała czas 1:12.78. Inżynierowie wyprzedzili swoich rywali o dwie długości łodzi. Był to dla nich udany początek roku akademickiego. 

Trochę się obawialiśmy tego, że ta trzynastka może być pechowa, ale wyszło dobre rozpoczęcie roku akademickiego. Trener nam zawsze powtarza żeby mocno zacząć i w połowie jeszcze dołożyć. I tak właśnie zrobiliśmy. My na szczęście trochę jeszcze tego „węgla” mieliśmy żeby dołożyć do pieca. Dobrze było spotkać się po wakacjach z kolegami i tak zacząć nowy sezon. Mamy nadzieję, że podczas Akademickich Mistrzostw Polski uda się pokazać z dobrej strony - mówił Jakub Ciftci z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.

Osada z PW nie dała szansy na zwycięstwo kolegom z UW, fot. Paweł Małaczewski/ Biuro Prasowe AZS

Uniwersytet Warszawski czeka na swoją wygraną już od 2009 roku. Rok temu niespodzianka była blisko. Tym razem znów zadowolić musieli się drugim miejscem i liczyć na rewanż za rok. 

Zwycięzcom przechodni Puchar Prezesa AZS Warszawa wręczał on sam - prof. dr hab. Marek Konopczyński. Ostatnio trofeum w ostatnich latach przechodnie jest tylko z nazwy i gości w rękach studentów politechniki.

W wyścigu przyszłych żaków, czyli licealistów wygrało LO im. Stanisława Staszica z wynikiem 1:21.05. Reprezentację warszawskich liceów wyprzedzając, aż o 16 sekund.

Wyniki:

71. Akademickie Regaty UW – PW

1. Politechnika Warszawska – 1:12.78

2. Uniwersytet Warszawski 1:22.66

Szkoły średnie:

1. XIV LO im. Stanisława Staszica 1:21.06

2. Licea Warszawskie „Reszta Świata” 1:37.00

3 VIII LO. Im Władysława IV 1:57.01

Składy:

Politechnika Warszawska : Jan Starachowski, Albert Zygmund, Piotr Wulczyński, Jakub Gęborek, Michał Gula, Wiktor Pyrgała, Jakub Ciftci, Piotr Olachno, Maciek Wiśniewski

Uniwersytet Warszawski: Bartosz Kreft, Robert Borys, Marcin Żołek, Karol Mieczkowski, Krzysztof Stawicki, Maciej Koperski, Marek Warzecha, Paweł Lenartowicz, Julia Wysocka

Organizatorem wydarzenia był AZS Warszawa. Partnerami jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, m.st Warszawa, Dzielnica Wisła, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Towarzystwo Wisła dla Wioślarzy, Radio Czwórka. 

Źródło: Biuro Prasowe AZS Warszawa