Wyróżnienie „Dobre praktyki - Biznes, Szkolnictwo, Nauka” dla PW Filii w Płocku oraz ORLEN SA

Miesięcznik Gospodarczy „Nowy Przemysł” oraz portal wnp.pl wyróżniły Politechnikę Warszawską Filię w Płocku oraz Polski Koncern Naftowy ORLEN SA za modelową współpracę przemysłu z nauką i szkolnictwem.

Uroczyste wręczenie dyplomu odbyło się 6 grudnia 2016 r. w Warszawie podczas konferencji Nafta/Chemia. Wyróżnienie zostało przyznane za realizację szerokiego i zróżnicowanego programu współpracy Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN SA z płocką Filią Politechniki Warszawskiej. Jego założenia ukierunkowano na budowanie przewagi konkurencyjnej firmy i potencjału naukowego uczelni. Wśród priorytetów programu znalazły się m.in. innowacje technologiczne służące budowaniu przewagi konkurencyjnej, wiedza ekspercka i prace laboratoryjne, edukacja dla rynku pracy i staże studenckie.

Współpraca PKN Orlen z Politechniką Warszawską Filią w Płocku ma charakter naukowo-badawczy i techniczny, niemniej PKN Orlen angażuje się również w przygotowanie kadr, a także inspiruje tematykę prac dyplomowych i buduje ofertę praktyk studenckich. Kluczowym obszarem współpracy są prace badawcze, realizowane przez kadrę naukową Politechniki. Ich finalnym efektem ma być wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, eliminacja konkretnych problemów technologicznych lub poprawa jakość produktów firmy.

Zwykle powyższe cele występują łącznie w każdym z projektów. Na przestrzeni ostatnich pięciu latach wdrożono efekty ośmiu takich przedsięwzięć badawczych. Równocześnie Orlen zrealizował wspólnie z Politechniką 64 prace dyplomowe, których przedmiotem są praktyczne kwestie związane z procesami technologicznymi. Przemysłowy potentat korzysta z możliwości analitycznych oraz wiedzy kadry naukowej Politechniki zlecając przygotowanie setek próbek do analiz i ekspertyz.

Program edukacyjny „Dzień wiedzy z Orlenem” przybliża natomiast studentom kolejnych roczników tematykę biznesową i rynkową związaną ze specyfiką działania firmy, co ma szczególne znaczenie dla absolwentów planujących start zawodowy w branży chemiczno-naftowej. Studenci Politechniki uczestniczą również w programach praktyk w PKN Orlen.

Źródło: PW Filia w Płocku