Uczelniana spółka spin-off nagrodzona

Zdjęcie przedstawia przedstawicieli spółki i Prorektora ds. Rozwoju PW z nagrodami

Prof. Adam Woźniak, Prorektor ds. Rozwoju PW z przedstawicielami spółki ADJ Nanotechnology

Spółka spin-off ADJ Nanotechnology oraz Politechnika Warszawska zostały docenione w konkursie Polski Produkt Przyszłości za współpracę nad technologią produkcji nanocząsteczkowych kompozytów sterylizujących.

Nagroda została przyznana w kategorii wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy.

Zespół badawczo-naukowy, którym kieruje dr hab. inż. Agnieszka Jastrzębska, prof. uczelni oraz prezes zarządu i współzałożycielka ADJ Nanotechnology, opracował innowacyjny produkt, który pozwala niszczyć szkodliwe drobnoustroje na dowolnej powierzchni. Bioaktywne kompozyty nanocząsteczkowe nałożone w postaci trwałej powłoki likwidują wirusy, bakterie i grzyby, zapewniając sterylność miejsc w szczególny sposób narażonych na rozprzestrzenianie się drobnoustrojów.

Biobójcze kompozyty nanocząsteczkowe znalazły zastosowanie w produkcji m.in. wyrobów papierniczych i wytwarzanych w druku offsetowym, tworzywach sztucznych, w tym biodegradowalnych, inteligentnych tekstyliach, farbach, lakierach i gruntach do zabezpieczania materiałów konstrukcyjnych jak np. beton, tynki czy drewno, a także środkach do dezynfekcji powierzchni czy dłoni.

Nagrody wręczono 5. lipca 2022 roku podczas uroczystej gali. Konkurs Polski Produkt Przyszłości od 24 lat promuje i wspiera rozwój innowacyjnych produktów i technologii opracowywanych w naszym kraju. W tym roku zgłoszono 163 innowacyjne projekty polskich firm i naukowców.