Projekty Politechniki Warszawskiej z dofinansowaniem NCN

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów SONATA 13, SONATA BIS 7, MAESTRO 9 oraz HARMONIA 9. Trzy projekty zgłoszone przez naukowców z Politechniki Warszawskiej otrzymają dofinansowanie.

Z Wydziału Inżynierii Materiałowej finansowanie otrzymało dwóch naukowców. Dr Krzysztof Grzegorz Topolski na realizację projektu „Analiza procesu konsolidacji wiórów z jednofazowego tytanu alpha metodą niekonwencjonalnej przeróbki plastycznej” otrzyma 516 600 zł. Dr inż. Agnieszka Maria Jastrzębska uzyskała wsparcie w wysokości 1 952 200 zł na realizację projektu „Badania właściwości przeciwnowotworowych nano-kryształów 2D karbidków i azotków tytanu - faz MXenes”.

1 894 600 zł - taką kwotę na badanie otrzyma dr inż. Gabriel Robert Wlazłowski z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Narodowe Centrum Nauki dofinansuje jego projekt pt. „Badanie turbulencji kwantowej w układzie silnie skorelowanych fermionów”.

W tym roku przyznano, aż 326 470 202 zł. Środki trafią do badaczy rozpoczynających samodzielną karierę naukową, tworzących zespoły badawcze, realizujących projekty we współpracy międzynarodowej, a także prowadzących pionierskie badania naukowe. Do udziału w konkursach zgłoszono 1234 wnioski, z czego dofinansowanie ma otrzymać 301 projektów.